Janza Károly gondatlanul megszegte vagyonkezelői kötelezettségét – szögezte le a bíróság. A helyettes államtitkár ugyanis 1998-ban aláírta a Lupis Brókerházhoz 1993-ban kihelyezett, de csődje miatt akkor behajthatatlannak tűnő követelések biztosítékát, a Globex Holdingnak engedményező szabálytalan szerződést.
A tényállás szerint a HM még 1993-ban kihelyezte 831 millió forintnyi szabad pénzeszközét a Lupis Brókerház Rt.-hez. A cégnek azonban fizetési nehézségei támadtak, a HM követelésének biztosítására jelzálogot jegyeztek be a Lupis 100–300 millió forint értékű V. kerületi, Kígyó utcai ingatlanára. Később úgy látszott, a tárca elveszti a követelése biztosítékaként bejegyzett jelzálogjogot, így a Pénzügyminisztérium hozzájárulásával a HM megkísérelte 421 millió forintos áron értékesíteni a 831 milliós követelést. Ekkor jelentkezett a Globex Holding Rt. Az ingatlanokra vonatkozó, 1998 februárjában aláírt szerződésről hiányzott az ügyvédi ellenjegyzés, és a Globex szerepelt benne a luxusingatlanok tulajdonosaként, holott ténylegesen a leányvállalataié volt. Ilyen formában a szerződés nem is volt kikényszeríthető, és a földhivatal sem jegyezte be. A bíróság szerint a kár azóta megtérült, ezért nincs szükség büntetés kiszabására, elegendő a megrovás alkalmazása.
Az elsőfokú határozat nem jogerős, az ügyész bűnösség megállapításáért és felfüggesztett szabadságvesztés büntetés kiszabásáért, a vádlott és védője pedig bűncselekmény hiányában történő felmentésért fellebbezett.
Összeverték a románok, mert magyar - videó