Napi sajtószemle

2003. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

INTERNATIONAL CLEARING HOUS
Muqtedar Khan, az amerikai liberális Brookings Intézet vendégkutatója, az Amerikai muzulmánok: a hit és szabadság közötti híd című könyv szerzője az alternatív internetes napilapon megjelent cikkének bevezető mondataiban így ír: „A világ Amerika-ellenessé válik. Világszerte a legtöbb ember nemcsak Amerikára néz ferdén, de Bush elnökre is, akinek a népszerűsége még az Egyesült Államokban is kérdéses, ahol Tony Blairben jobban bíznak”. A szerző szerint egyre kevesebben hajlandók az Egyesült Államok külpolitikáját vagy a terror elleni háborúját támogatni. Sőt, a muzulmán világban az amerikai külpolitika mind több hívet szerez az al-Kaidának és hasonló csoportoknak. Szakértők egyetértenek abban, hogy az Amerika-gyűlölet első számú oka az amerikaiak arrogáns egyoldalúsága, megbízhatatlan retorikája és harcias magatartása. Muqtedar Khan szerint az Egyesült Államoknak ismét „láthatatlan” szuperhatalommá kell válnia, amelyik a világot a multilateralizmus, a diplomácia és a higgadt vezetés útján irányítja, miközben saját érdekeit egyezteti mások érdekeivel.

REUTERS
A kínai kormány dühödten utasította vissza egy japán politikus azon kijelentését, hogy az 1937-es nankingi tömegmészárlás mese. A kínai külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta: „A nankingi mészárlás brutális bűncselekmény volt, amelyet a japán militaristák követtek el, amikor lerohanták Kínát, és a tömegmészárlást több tonnányi bizonyíték támasztja alá”. A nankingi holokauszt idején 300 000 kínait likvidáltak – jelenti a brit távirati iroda Pekingből.

THE GUARDIAN
Nincs kizárva, hogy Tony Blair brit miniszterelnök, Jack Straw külügyminiszter és Ariel Saron izraeli miniszterelnök londoni találkozása feszültebbé teszi a két ország közötti viszonyt – írja a balliberális lap, ugyanis Blair arra ösztökéli majd Saront, hogy szüntesse meg a ciszjordániai telepeket, engedje szabadon a palesztin foglyokat és állítsa le a ciszjordániai, több száz kilométer hosszú biztonsági fal építését. A brit külügyminiszter várhatóan abba se egyezik bele, hogy az izraeliek határozzák meg, kivel találkozzanak a brit politikusok Izraelben és a palesztin területeken. Saron ragaszkodik ahhoz, hogy a britek ne találkozzanak Jasszer Arafat palesztin vezetővel.
*
Detektívek szerint bérgyilkosok áldozata lett Sztavropol város kaviárszagló rendőrmacskája. A rendőrség a kóbor macskát a kaviárcsempészektől elvett kaviárral etette, s azután arra használta, hogy kiszagolja a kocsikba és egyéb helyekre rejtett kaviárt, amely az Egyesült Államokban kilónként 2000 angol fontért adható el nagykereskedőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.