Szávát, akit jelentős mennyiségű kábítószerrel való visszaélés vádjával 2000 decemberében helyeztek előzetes letartóztatásba, akár tízéves szabadságvesztéssel is sújthatják. A vád szerint 4,1 kilogramm hasist adott el az elsőrendű vádlott S. Ferenc rendőr főhadnagynak és élettársának, F. Erzsébet rendőr hadnagynak, akik ezt – busás haszonnal – továbbadták volna.
Az előzetes letartóztatásból vélhetően rövidesen kikerülő férfi az elsők között alapított őrző-védő céget Magyarországon, feje annak a családnak, amelynek több tagja ellen is folyt vagy folyik büntetőeljárás. Most a hozzátartozók gyűjtik a pénzt a családfő kiszabadítására.
*
Száva Lajos ügyében valószínűleg ősszel hirdet ítéletet az FB. A bíróságnak abban az esetben is szabadlábra kell helyeznie a vádlottat, ha decemberig nem tud dönteni, mert az új törvény szerint az előzetes letartóztatás három évnél nem lehet hosszabb. Így az sem kizárt, hogy a bíróság azt is mérlegelte: az óvadék kiszabásával, némi biztosítékot – 25 millió forint – kaphat arra, hogy a férfi nem szökik meg az eljárás elől.
Száva feleségét szintén jelentős mennyiségű kábítószerrel való visszaéléssel vádolják, óvadéka 15 millió forint.
Korábban Dániel Péter, Száva Lajos jogi képviselője lapunknak úgy nyilatkozott: védence vagyoni helyzete megrendült, mióta előzetes letartóztatásba helyezték, ezért indokolatlanul sok a 25 millió forint óvadék. Hozzátette: a vádlott hozzátartozói egykettőre előteremtik a pénzt.
Törvény szerint az óvadék akkor is visszajár, ha a vádlottat bűnösnek találja a bíróság. Viszont az államra száll, ha a vádlott – vagy gyanúsított – megsérti az óvadék szabályait, azaz adott időben nem jelenik meg a hatóság előtt, vagy időközben újabb bűncselekményt követ el.
A család feje, a Sárgalábúként is emlegetett 49 éves Száva Lajos egy, a HVG-nek adott interjúban négy évvel ezelőtt arról beszélt, hogy kereskedő-üzletemberként már harminc éve ismerik Magyarországon. Vagyonvédelmi cégét az elsők között alapította, sok embert megvédett – néha a legveszélyesebbnek tartott bűnözőktől is –, tárgyalt és egyezséget kötött érdekükben. Az egyezségeket többnyire betartották, mert mindenkit ismert az éjszakai életben. De előfordult, hogy rá és családjára hivatkozva fenyegettek és zsaroltak meg embereket.
Állítása szerint Száva Lajos nem kereskedett a kábítószerrel, a rendőrnek csupán mintát adott belőle. Az egész droghálózatot akarta leleplezni, hogy ennek fejében kieszközölje ötéves büntetését töltő öccse, Lajos Vazul szabadon bocsátását.
A heroint egykilós vákuumcsomagolású, kávés zacskóba csomagolták, éppen úgy, miként a Száva feleségénél talált drogot is. Az aszszony szintén 2000 végén került bajba, férje éppen Olaszországban tartózkodott, amikor a rendőrség elfogott egy férfit, aki az egyik piacon árulta a drogot. Két kilogramm kábítószert találtak nála. Kiderült, hogy az árut, Száva Lajosné megbízásából házvezetőnője juttatta el hozzá. A Szávánénál tartott házkutatáskor két újabb csomag kábítószer került elő, ugyancsak egykilós vákuumos kávés csomagba rejtve. Az asszonyt jelenleg, akárcsak férjét, jelentős mennyiségű kábítószerrel való visszaéléssel vádolják, a két ügyet bírói szakban összevonták.
Száva LajosVazult – akinek állítólag szabadon bocsátását akarta kieszközölni a most óvadékkal szabaduló bátyja – a Zala Megyei Bíróság 2001-ben öt év börtönbüntetésre és egymillió forint pénzmellékbüntetésre ítélte. Az indoklás szerint egyrendbeli fiatalkorú sérelmére és hatrendbeli üzletszerű kerítés miatt. Mint arról beszámoltunk, a zalaegerszegi Casa Bianca panziót előbb az idősebb fivér, Lajos bérelte majd 1999 februárjában néhány évvel fiatalabb öccse, Lajos Vazul átvette tőle. Az ítélet szerint a panzióban prostitúció folyt, a lányok keresetük felét leadták a főnöknek.
A másik testvér, Száva Róbert, tavaly januárban szabadult több rendbeli zsarolás és súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás miatt kiszabott négyéves börtönbüntetéséből.
***
Nem félnek az óvadéktól.
A rendőrség nem tart attól, hogy az óvadék bevezetése miatt sok olyan bűnöző is szabadlábra kerülhet, akit hosszú, fáradságos nyomozói munkával fogtak el. Kovács Gyula alezredes, az ORFK Bűnügyi Főigazgatósága vizsgálati osztályvezető-helyettese lapunknak elmondta: az óvadék megállapításának szigorú feltételei vannak, így kevés esetben lehet szó róla. Kiszabásáról és összegéről a bíróság dönt, miután mérlegeli az adott bűncselekmény súlyosságát, az elkövető személyi körülményeit, és meghallgatja az ügyészt és a vádlott vagy gyanúsított védőjét. Mindezek alapján feltételezhető, hogy az igazán komoly és fajsúlyos bűncselekmények előzetes letartóztatásban lévő elkövetői nem kerülhetnek szabadlábra. Magyarországon jelenleg mintegy 1600 ember van előzetes letartóztatásban vagy őrizetben. (S. T.)
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is