Rezeda Kázmérral a Pesti Anna-bálban

Metz Katalin
2003. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rezeda Kázmér úr délutáni sziesztája után fölébredt, és merengve emlékezett a régi füredi bálokra. Akkor még nem bocsátott az Isten ilyen hév nyarakat a Kárpát-medencére, májustól szeptemberig. Kedve se volt lekocsikázni a Balatonig, mert hát a Nap kegyetlenül szórja ibolyántúli sugarait. Maradt hát Pesten, de a vigalom így sem kerülte el; hallotta, itt is megrendezik már az örök Annák bálját. És nem akárhol! A Gundel étterem kertjében. Ó, a jó öreg Gundel Károly! Akinél ínyencebb falatokat széles Pest-Budán nemigen lehetett volna fogyasztani. Vagy mondjuk így, Pesten, mert a budai Kéhli-vendéglőt, otthonos fészkünket bizony ne sértsük meg – morfondírozott Rezeda Kázmér, miközben magára öltötte fekete malaclopó köpenyegét, fölvette kopottas cilinderét. Aztán fiákkert hívott, hogy a Gundelhez vigye.
Hűűű! Ezek a platánok, de megnőttek, s a gesztenyefának is öles dereka lett, hajdan, boldogult úrfikorában bizony még csenevészek voltak. Karéjban a virágokkal ékített asztalok, középütt a táncparkett, azaz dehogy parkett, talán márvány lenne? Az asztalok mellett delnők, dámák, s titkon a királynői Anna címre áhítozó sudár leányzók, gavallérjaik oldalán. Nagyot aludhattam, gondolja Kázmér, és meresztgeti a szemét. A lányok, a lányok, a lányok angyalok, szebbek tán mint egykoron voltak, de – mi tagadás – ledérebbek is: többet mutatnak keblükből, vállukból, vádlijukból, és – ó, Irgalom atyja, ne hagyj el! – formás combjukból, mint amennyit báli öltözékük eltakar. A rózsaszín, a habos fehér, a tűzpiros, a mályvaszín, az almazöld ruhaköltemények kavarognak a báli kavalkádban, s né, ott, valami csillámló ezüst, mintha csupa flitter volna. Ez lenne az új módi? És bizony, bizony jóval karcsúbbak a Rezeda úr ifjúságát mámorító hölgyeknél. Pedig szépség dolgában azokat sem lehetett éppen elmarasztalni. Csak hát testesebbek voltak, bögyösebbek, teltkarcsúak, ezeknek már a fűző sem hiányzik…
De a férfiak? Hát azok nem sokat adnak magukra. Bezzeg jó Ferencz Jóska idején, egy-egy füredi bálban, nem ültek volna ingujjra vetkőzve a terített asztal mellé, és még kevésbé szimpla nyári öltönyben. Cilinder, kesztyű és sétapálca nélkül? Ugyan kérem! O tempora, o mores!
Rezeda úr elhelyezkedik a számára kijelölt helyen, épp jókor, mert a bál fővédnöke, Jókai Anna mondókájába kezd. Úristen, a Móricz oldalági leszármazottja volna? És maga is írónő? No, holnap utánajárunk ennek. Hallga, épp a szép emlékeket emlegeti: csak köze lehet hát Móriczhoz, ő sem volt képes szabadulni az emlékeitől, dús fantáziája is ezeket színezte ki. Azt mondja, „semmit sem érdemes gyűjteni, csak a szép emlékeket, mert a tárgyak amúgy is veszendőbe mennek…” Ez a bál is szép emlék leend – teszi hozzá magában Rezeda úr Jókai Anna köszöntőjéhez.
Aztán kapkodni kezdi a fejét, jól hall-é? „Éjjel az omnibusz tetején…” – zeng föl a jól ismert sláger –, még mindig itt tartanak? Omnibusz, aztán a várom a Nemzetinél, ott, ahol a hatos megáll… Mintha nem lenne már ott a Nemzeti?… Szegény Rezedának összekavarodik fejében az ifjúsága, férfikora, öregkora – és föltámadásának pillanata a XXI. század elején.
A pincér érteti meg véle, hogy nosztalgiashow zajlik az Anna-bálon Siménfalvi Ágota, Kékkovács Mara, Zsadon Andrea és Szolnoki Tibor jóvoltából. Show, hát az meg mi? És mi van a kezükben? Miért énekelnek abba a fura csöves gömbbe? Hogyan? Méghogy „kihangosítás”? Istenem, a jó Blaha Lujzának anélkül is betöltötte a hangja a teret… De jól is mozognak ezek a karcsú énekesnők, énekesek! Hát anno, a terebélyes asszonyságoknak bizony nem ment ilyen könnyen.
Rezeda Kázmér minden idegszálát most a vacsora köti le. Hát ez igazi békebeli. Igen, még a nagy háború előtt költöttek el ilyen gazdag és ínyenc vacsorákat a báli népek. S ez annál is különlegesebb. Meg sem fekszi a gyomrot, amit nem lehetett elmondani a monarchiabéli szép idők ünnepi kosztjáról. Nem is hallott ilyen étkekről, hogy libamájterrin hagymalekvárral, sültpaprikaleves vagy zöldséges pulykagalantin. De töltött ököruszály bikavérmártással, fácánmelle Széchenyi-módra? Az már igen, lám-lám tudják még, mi a jó. Kalla Kálmán, a séf, mondják, világversenyeken nyert aranyérmet. Hát már ebben a műfajban is versenyt hirdetnek? Rezeda úrnak nincs nagyon ideje ezen töprengeni, ínyét jobbnál jobb ízek ingerlik, s kénytelen eldönteni, régi kedvencei sem győznék a vetélkedést Kalla úr főztjével. Jobb ez, mint a míder nélküli dámák látványa.
Aztán pipára gyújt, komótosan pöfékel, és nézelődik, amikor már a báli sereg a Bohém Ragtime Band muzsikájára ropja, színes kavalkád a „táncparketten”, üvöltő zene a platánok alatt. Micsoda? Kidobja, visszarántja, feje fölött átdobja, lába között áthúzza? Micsoda tánc ez? Csak a fiatalok járják így, s még ők is szuszogva. Rock and roll, jelentette be a zenekar „szóvivője”, na, ezt érdemes volt kivárni, talán a cirkuszban lehetett volna ilyen akrobatikát látni, nem az Anna-bálokon, tátja száját, és morgolódik Rezeda úr.
Izzik a hangulat javában, mikor bejelentik, a zsűri kiválasztotta a bálkirálylányt és társait. A királylány: Lovász Anna, az Örök Anna: Péter Bencze Anikó, a bálkirálynő: Homoki Anita. Lám, ez a kor is terem szépségeket, bólogat elismerően Rezeda. Aztán összeráncolja a homlokát, Charme-királyt is választottak, nézze meg az ember, őt, Rezedát, annyi békebeli delnő titkos gavallérját, álomlovagját mellőzve, bizony másra szavazott a zsűri: kifogástalan föllépésű, el kell ismernie: a maga korában is „snájdig” ősz férfiú veszi át a hollóházi kancsót, rajta a hét vezér kerámiafestményével. Nemes Géza, a Kolos Richárd-középiskola tisztességben megőszült igazgatója az. Úgy táncol nejével, mint egy Nizsinszkij.
A Gundel Művészeti Díjak tavaszi átadásakor nem lehetett jelen a filmoperatőr Ragályi Elemér, a Magma XXI. Kft. igazgatója, Pálmai Tamás, mindkét rendezvény szervezője, most átnyújtja a világhírű művésznek a díjat.
A ligeti fák – mintegy helyeslően – feketén bólintgatnak, a zene újra fölcsendül, és Rezeda Kázmér, amilyen váratlanul jött, éppúgy oson el e „békeidőt” idéző, nosztalgikus mulatságról, hogy visszasettenkedjék Krúdy regényének sárgult lapjaira, ahonnan egy kis kései kalandra előbújt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.