Rózsa Sándor Korzika szigetéről

Claude Érignac korzikai prefektus meggyilkolása óta Yvan Colonna volt Franciaország első számú terroristája. Az 1999-ben történt merénylet után minden rendőr őt akarta elfogni, hogy kihúzza a sziget önállósodási törekvéseinek méregfogát. Néhány hete siker koronázta az erőfeszítéseket, Colonna pedig vizsgálati fogságba került. Félő azonban, hogy a gyűlölt terrorista helyett hős került bilincsbe, aki könnyen mártírrá válhat a nép szemében.

2003. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszámolók szerint Colonna hidegvérű gyilkos, elszánt és gyakorlatias, valamint születése óta militáns nacionalista. Ebben lehet valami, ám a Colonna család nem élvezte sokáig a szépség szigetének csodáit, csak Yvan tizenöt éves koráig élt a szigeten, amikor is Nizzába költöztek. Az apa, Jean-Hugues Colonna ugyanis politikai pályára lépett, s a Szocialista Párt színeiben tanácsnok lett az önkormányzatban 1977-ben. Később a belügyminisztériumban is dolgozott tanácsadóként. Eközben az ifjú Yvan gyökereit próbálta felfedezni, s közeledni kezdett a nacionalista szervezetekhez. Ehhez persze hozzásegítette, hogy a szülők mindketten igen elkötelezettek voltak politikailag. Az apa már ifjan is a szocialista eszmékhez vonzódott, s sokszor bírálta Franciaországot, az egyébként breton anyanyelvű Cécile Colonna, az édesanya pedig meggyőződéses kommunista volt. Ebből a furcsa családból került ki a száz százalékig korzikai nacionalista Yvan, aki az anya szerint pedig a „legbretonabb” gyermekei közül.
Hogy megalapozza hírnevét, s részt vegyen a függetlenségért vívott harcban, Yvan húszévesen megszakította tanulmányait, s viszszatért szülőfalujába, Cargese-be, ahol pásztorkodásból tartotta fenn magát. Állítólag ekkor vette fel a kapcsolatot a Korzikai Nemzeti Felszabadítási Fronttal (FLNC), amely a francia fennhatóság ellen küzdő legnagyobb szervezet. Visszatérése után a pásztor szinte kizárólag hazája szabadságával foglalkozott. Később az FLNC-vel szakítani kényszerült, amikor a szervezet bejelentette: tárgyalásokat kezd Párizzsal a békéről. A cargese-i pásztor így befejezte harcos napjait, s visszatért családja körébe. Legalábbis ezt gondolta mindenki, egészen a prefektus megöléséig. Akkor Franciaország visszaemlékezett Colonna viselt dolgaira, s egyszeriben tiszta lett a kép, ki is mozgatja a korzikai szabadságharcosokat.
Az Érignac-gyilkosság és a letartóztatás közötti időszakban Yvan Colonna személye legendássá vált. Senkinek nem volt vele baja, szerették a falubéliek, Korzika népe pedig felnézett rá. „Dicsőség neked, Yvan!” – hirdették az egész szigeten az ismeretlenek által kifüggesztett transzparensek.
Yvan ugyanakkor nem egyszerűen a cselekedeteivel hódította meg a korzikaiak szívét. Az ott élők számára a Colonna család tagjai az élet művészei, akik ha rosszat cselekszenek is néha, azt szilaj természetük miatt teszik, de nem rosszindulatból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.