Szaúd-Arábia tagadja Amerika vádjait

Felháborodottan reagált tegnap Szaúd-Arábia arra az amerikai jelentésre, amely szerint a sivatagi királyság segítette a szeptember 11-i terrortámadás elkövetőit, s továbbra sem hajlandó együttműködni a vizsgálatban az amerikai nyomozókkal. Bandar bin Szultán bin Abdel-Aziz herceg, Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete szerint a feltett kérdésekre választ tudnak adni, de a titkos jelentések kitételeit lehetetlen megcáfolni, ha nem hagyják az amerikaiak.

2003. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencszáz oldalon keresztül fejtegeti a kongresszusi jelentés a tavaly szeptember 11-én történt mulasztásokat, elmarasztalja a hírszerzést, a nemzetbiztonsági hivatalt és a szövetségi nyomozóirodát, valamint Szaúd-Arábiát is, amely a feltételezett géprablók közül 15-nek otthona volt. A terjedelmes íráson belül 28 oldal foglalkozik a sivatagi királysággal, az anyag azonban titkos, így azt sem lehet tudni, pontosan mi áll benne. Kiszivárogtatott információk alapján azonban egyesek tudni vélik, elsősorban nem Rijád cselekedeteit ítélik el a jelentés készítői, sokkal inkább Szaúd-Arábia mulasztásait, amelyeket a terrorizmus elleni harc során tapasztaltak. Ennek ellenére üdvözlendőnek tartják, hogy a szaúdiak a május 12-i terrormerényletek után megindították a hajszát a szélsőséges erők ellen.
A jelentés szerint Halid Sejk Mohammad, aki a gépeltérítők egyike volt, repülőgépvezető-tanfolyamon vett részt, s helyben lakó társait is erre buzdította. Kettejüket, Navaq al-Hamzit és Halid al-Mihdhart al-Kaida-tagoknak írták le már korábban, mivel részt vettek egy terroristagyűlésen 2000 januárjában, Malajziában. A két férfi költségeit egy állítólagos Omar al-Bajumi állta, aki a szöveg szerint „láthatólag korlátlan pénzügyi támogatást kapott Szaúd-Arábiából”. A további részletek titkosítása ellen több amerikai képviselő is felszólalt. Eliot Engel felszólította az amerikai elnököt a tiltás azonnali feloldására, hogy meg lehessen kezdeni a vizsgálatot Szaúd-Arábia szerepének tisztázásáról a szeptemberi események kapcsán. A szaúdi nagykövet minden feltételezést felháborodottan visszautasított. Közölte, bármit csinálhat az országa, folytatódnak az alaptalan rágalmazások, amelyek rossz színben tüntetik fel Szaúd-Arábiát, elidegenítik szövetségeseitől, s „épp ez az, amit Oszama bin Laden akart”.
Helyi elemzők arról számoltak be, a jelentés mostani kiadása s a példátlan „öntsünk tiszta vizet a pohárba” hangulat a politikusok körében a közel-keleti háború újabb fordulatát jelentheti. Egyre kevesebb ugyanis az esély, hogy Szaúd-Arábiával meg tud egyezni az Egyesült Államok, s nem fognak előbb-utóbb háborúvá fajulni a nézetkülönbségek. A külügyminisztérium viselkedésén mindenesetre nem látszott tegnap a háborúközeli hangulat: visszarendelte rijádi nagykövetségükre az amerikai diplomatákat és munkatársaikat, akiket a májusi terrorakció után hívtak vissza rövid időre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.