A július 18-án kezdődő és 21-én befejeződő szállítást végző AN– 124-es gépek ötször fordulnak majd, mert a katonákon kívül 28 konténerben 60 tonnányi táborépítő eszközt, felszerelést, fegyvereket, lőszert, aggregátorokat, egészségügyi és élelmiszer-ellátmányt, illetve két BTR–80-as páncélozott járművet visznek Irakba. Jelenleg AN–124-es szállítórepülőkkel két társaság rendelkezik: az orosz Volga-Dnepr Airlaines és a gyártó Antonov Design Bureau. A Honvédelmi Minisztérium (HM) azonban egy harmadik, dán közvetítő céget bízott meg a szállítással, fuvaronként 200 ezer dollárért. A DFDS alvállalkozójaként tevékenykedő Volga-Dnepr – információink szerint – nem nyújtott be ajánlatot a tárca beszerzési hivatalának.
Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója lapunk kérdésére közölte: azért bízták meg a dán DFDS nevű szállítmányozási céget, mert e társaság végzi el legolcsóbban a szállítást. Megkerestük a Volga-Dnepr európai részlegét, de üzleti titokra hivatkozva nem árulták el, hogy az orosz cég mennyiért vállalta volna az utaztatást.
*
Eközben folyamatos egyeztetés zajlik az amerikai hadsereg iraki műveleteinek kaliforniai parancsnoksága (CENCOM) és a HM között, hogy az iraki magyar miszsziót és felszerelését milyen módon juttatják el a Bagdad melletti Al Hillahba és szükség van-e a magyar honvédség Bundeswehr-teherautóira, vagy csak páncélozott járműveket és katonákat szállítunk majd. Erről Matyuc Péter egyelőre csak annyit árult el: nagy valószínűséggel a kontingens felszerelését és – amennyiben ezekre is szükség van – a tehergépjárműveket vonaton és hajón juttatják el Irakba, de a katonák feltehetőleg ismét bérelt géppel utaznak. A szóvivő azonban hozzátette: a magyar állam csak előfinanszírozza a szállítást, mert ha sikerül erről megegyezni, az amerikaiak mindkét esetben visszafizetik vagy szolgáltatásokkal kompenzálják annak költségeit.
Szenes Zoltán altábornagy, vezérkari főnök tájékoztatása szerint a kitelepülés mielőbbi megkezdése miatt kell bérelni a repülőgépeket egy nemzetközi szállítócégtől. A tábornok elmondta: noha korábban úgy volt, hogy esetleg az amerikai légierő szállítja a magyar „szálláscsinálókat” a helyszínre, a szombati tárgyalásokon kiderült, hogy erre csak később kerülhetett volna sor. Ismeretes: a táborépítők hétfős előkészítő csoportja már csütörtök este óta Irakban tartózkodik.
A katonák egy AN–26-os szállítórepülővel csütörtökön, a kora reggeli órákban indultak el Szolnokról, és Törökországon át két leszállással érték el az iraki fővárost, ahonnan a nemzetközi erők biztosításával jutottak el Al Hillahba, a magyar kontingens táborhelyére. A mintegy 300 tagú magyar kontingens fő erői a tervek szerint augusztus közepén utaznak Irakba.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is