Kovács szerint – bár rossz előjelek voltak a tárgyalásokat megelőzően, hisz Bukarest egy sor új igényt jelentett be, Szlovákia pedig két éve nem hajlandó tárgyalni a témáról – Pozsony esetében „megtört a két éve létező jég”. Elmondta, mivel a kedvezménytörvény a magyar jogalkotás része, arról nem kívántak tárgyalni, sokkal inkább az adandó kedvezményekről.
Bukarestben megállapodtak abban, hogy azok a román állampolgárok, akik a magyar nyelvet vagy kultúrát tanulmányozzák, illetve magyar nyelven folytatják tanulmányaikat, jogosultak a támogatás igénybevételére, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Iskola Alapítványán keresztül juttatnak majd el a kedvezményezettekhez. Ion Iliescu román államfő kérésére a megállapodásba foglalták a kölcsönösségről szóló pontot is, amelynek értelmében hazánk támogat egy hasonló román törekvést, mondta a külügyminiszter.
Szlovákiában ugyanakkor oly módon fog megtörténni a kedvezmények elosztása, hogy egyelőre meg nem nevezett szlovákiai szervezeteken keresztül juttatják el azokat a támogatottak részére – mondta Kovács László. Hozzátette: Szlovákiában sincs diszkriminatív jellege a kedvezmények odaítélésének, mivel az mindazon szlovák állampolgároknak jár, akik a magyar nyelvet vagy kultúrát kutatják, illetve magyar iskolába járnak.
Emellett Kovács szerint Pozsony elérte azt, ami számára presztízsszempontból feltétlenül fontos volt, miszerint nem egyezett bele a kedvezménytörvény helyi alkalmazásába. Ennek ellenére Kovács László úgy vélte, teljesen mindegy, milyen jogalapon kapják a helyi magyarok a támogatást, a kedvezménytörvény, vagy az 1995-ös kétoldalú államközi alapszerződés értelmében, a lényeg, hogy eljussanak hozzájuk az anyaország biztosította kedvezmények.
Kamala Harris vezető tanácsadója leleplezte az amerikai közvéleménykutatók hazugságát