Bérelvonás a hadseregben

Átlagosan húsz százalék bérelvonást eredményez a szerződésesek nagy részénél a katonák jogállásáról szóló törvény módosítása. Az érdekvédők tegnap aláírásgyűjtést kezdtek az új szabályozás visszavonásáért. Szabadszálláson eközben polgármesterek tiltakoztak a laktanyabezárás ellen.

2003. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz százalék bércsökkenést okoz a szerződéses katonák jelentős részénél a katonák jogállásáról szóló törvény módosítása – tudtuk meg Farkas Lászlótól, a Honvéd Szakszervezet (HOSZ) elnökétől. A magas szolgálatszám teljesítése révén ugyanis számos katonának a felhalmozott szabadnapok pénzbeli megváltásával egészült ki a fizetése, de a parlament döntése értelmében 24 órás készenléti szolgálat után július elsejétől a korábbiakkal ellentétben csak pihenőnap jár az állománynak, szabadnapot nem kaphatnak. A katonák jelentős részénél ez anyagi csődöt jelenthet, hiszen sokan pluszjövedelmükre alapozva vettek fel hiteleket, kötöttek biztosításokat, és a szabadnapjukon fizetéskiegészítő munkát vállaltak. A törvény más módosításai révén ugyanakkor a katonákat beleegyezésük nélkül külszolgálatra, illetve gazdasági kényszerrel a lakásuktól távol eső laktanyába irányíthatják. Komoly családtámogatási rendszert azonban nem dolgozott ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) – hangsúlyozta Farkas László. A HOSZ ezért tegnap aláírásgyűjtést indított el a törvénymódosítás visszavonása érdekében. A szervezet szerint a szabályozás diszkriminatív, mert a fegyveres testületek közül csak a katonáknál érvényesül, ütközik a munka törvénykönyvével, ellentétes a kormányprogrammal, és alkotmányossági aggályokat is felvet, hiszen csorbítja a munkavállalók pihenéshez való jogát. A honvédség alföldi kiképzőközpontjában, Szabadszálláson eközben tizenhét érintett polgármester tárgyalt Gömbös Jánossal, a HM kabinetfőnökével a laktanya bezárásáról.
A polgármesterek azt kérték, hogy az illetékes tárcák egyeztessenek a bázis esetleges megtartásáról, mert az elviselhetetlen munkanélküliséget okoz a kistérségben. Balázs Sándor szabadszállási polgármester lapunknak elmondta: a bázison több ezer kiképzett katona tevékenykedik, és a település kétezer lakosából is 300 ott dolgozik, de megszűnhet a beszállítók munkája is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.