Idén július elején szüntette meg a nyomozást az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (ORFK SZBEI) az Orbán-kormány idején privatizált tizenkét agrárcég ügyében. A feljelentő, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal panaszt jelentett be a határozat ellen, amelyet a Fővárosi Főügyészség most elutasított.
Emlékezetes: a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) azt a magánosítást kimondó kormányhatározatot vélte jogszerűtlennek, amelyben felkérték a privatizációs szervezetet, hogy az állami gazdaságok részvényeit ingyen adja át a fejlesztési banknak, az pedig értékesítse a részvényeket. Végül a dolgozók és az agrárcégek vezetői vásárolták meg az üzletrészeket.
A nyomozás megállapította, hogy a vonatkozó jogszabály csak az alapítványok részvételét tiltja a magánosításban. A feljelentő szerint az ingyenes átadás ellen szólt az agrárcégek nyereségessége, ráadásul nyilvántartott értéküknél hétmilliárd forinttal kevesebbért adták el a társaságokat, és adósságukat is elengedték. A cégeket megvásárlók két év türelmi idővel, összesen húsz évre szóló halasztott fizetési lehetőséget kaptak a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-től, majd a pénzintézet további tizenhétmilliárd forintos forgótőke-bővítő hitelt nyújtott számukra – áll a feljelentésben. Ezt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal a privatizációs törvény kijátszásaként értékelte, s ellentétesnek tartotta a kormányhatározattal. A rendőrség és a Fővárosi Főügyészség szerint azonban nem történt bűncselekmény.
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban több a KEHI, illetve Keller László közpénzügyi államtitkár által tett feljelentésről derült ki, hogy alaptalan volt.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?