Az ORFK célkörözési alosztályát, azaz a néhány fővel dolgozó fejvadászokat eddig négy alkalommal kereste meg a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azért, hogy kerítsék kézre az elszökött rabot. Mind a négyen megkerültek. Segítségül legtöbbször akkor hívják őket, ha a veszélyes szökevény nem kerül elő egy nap alatt.
Emlékezetes ugrással vetette ki magát 1999-ben Batman, alias Pósa István a Teve utcai zsarupalota nyolcadik emeletéről, majd később az Árpád Kórházból is megszökött a fegyveres rabló. Bizonyára a whiskys rabló, azaz Ambrus Attila 1999. július 10-i, klasszikus szökését sem feledik egyhamar a rendőrök, vagy a rutinos Brezovszky Sándort, akit erőszakos és vagyon elleni bűncselekmények miatt kerestek, s háromszor is meglépett őrzői elől. Mindegyik bűnözőben közös: jó előre megtervezték a szökésüket.
Úgy tudjuk, hogy a június 22-én, a X. kerületi Kozma utcai börtönből kereket oldott fegyveres rabló, Sinkó József már évek óta készült „télakjára”: másfél évig nem fogadott látogatót, még a családját sem, nehogy bujkálásakor ott keressék, ahol nem szeretné. A falon kívül pedig már várták, s két hónapra „elrakták”. Valószínűleg elfogyhatott a pénze, mert előbújt rejtekhelyéről, s augusztus 13-án, kommandósok segítségével fogták el.
Hárskúti Gábor alezredes lapunknak elmondta: van, aki spontán, van, aki előre megtervezett módon szökik meg a börtönből. Az utóbbihoz nemcsak kapcsolatok, de sok pénz is kell. Általában komoly bűnözői csoportok segítik a „nagyobb kaliberű” szökevényeket, mint ahogyan Sinkót vagy Batmant is. A bujkálás nagy költséggel jár, de segítséggel akár évekig is eltarthat. Ha a pénz már fogytán van, nem ritka, hogy újabb bűncselekményt követnek el, mint ahogy a Whiskys esetében is így volt. Az alezredes úgy fogalmazott: „élni és mozogni kell”, s előbb-utóbb kibújik a rejtekhelyéről a legtürelmesebb bűnöző is. Vannak olyanok, akik spontán módon, a helyzetet vagy az őr figyelmetlenségét kihasználva szöknek meg – magyarázta Hárskúti Gábor. Hozzátette: az ilyenek általában hazaszaladnak a családjukhoz, így hamar megkerülnek.
Yazbekné Szabó Katalin szóvivő lapunknak elmondta: az idén öt esetben nyolc rab szökött meg, s valamennyiüket elfogták. Az elmúlt négy év közül 2000-ben történt a legtöbb fogolyszökés – tizenkilencen léptek meg, de ők is előkerültek. A szóvivő elmondása szerint ilyenkor kivizsgálják a történteket: milyen felelősség terheli a büntetés-végrehajtásban dolgozókat. A Sinkó-ügyben például a sétáló rabokra ügyelő, próbaidőn lévő biztonsági felügyelőt azonnal elbocsátották, s két őr ellen fegyelmi, kettő ellen büntetőeljárás indult – magyarázta Yazbekné, hozzátéve, hogy a vizsgálat még nem zárult le.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről