Nincs egérút a fejvadászok elől

Két büntetés-végrehajtási őr ellen fegyelmi, kettő ellen büntetőeljárás indult, egy próbaidős biztonsági felügyelő szolgálati viszonyát pedig azonnal megszüntették a fővárosi Kozma utcai börtönben június 22-én történt fogolyszökés miatt – tájékoztatta lapunkat Yazbekné Szabó Katalin, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának szóvivője. A szökött rabot, Sinkó Józsefet elfogó fejvadászok helyettes vezetője, Hárskúti Gábor alezredes szerint egy szökött rab sem tudott elmenekülni a célkörözési alosztály elől.

2003. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ORFK célkörözési alosztályát, azaz a néhány fővel dolgozó fejvadászokat eddig négy alkalommal kereste meg a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azért, hogy kerítsék kézre az elszökött rabot. Mind a négyen megkerültek. Segítségül legtöbbször akkor hívják őket, ha a veszélyes szökevény nem kerül elő egy nap alatt.
Emlékezetes ugrással vetette ki magát 1999-ben Batman, alias Pósa István a Teve utcai zsarupalota nyolcadik emeletéről, majd később az Árpád Kórházból is megszökött a fegyveres rabló. Bizonyára a whiskys rabló, azaz Ambrus Attila 1999. július 10-i, klasszikus szökését sem feledik egyhamar a rendőrök, vagy a rutinos Brezovszky Sándort, akit erőszakos és vagyon elleni bűncselekmények miatt kerestek, s háromszor is meglépett őrzői elől. Mindegyik bűnözőben közös: jó előre megtervezték a szökésüket.
Úgy tudjuk, hogy a június 22-én, a X. kerületi Kozma utcai börtönből kereket oldott fegyveres rabló, Sinkó József már évek óta készült „télakjára”: másfél évig nem fogadott látogatót, még a családját sem, nehogy bujkálásakor ott keressék, ahol nem szeretné. A falon kívül pedig már várták, s két hónapra „elrakták”. Valószínűleg elfogyhatott a pénze, mert előbújt rejtekhelyéről, s augusztus 13-án, kommandósok segítségével fogták el.
Hárskúti Gábor alezredes lapunknak elmondta: van, aki spontán, van, aki előre megtervezett módon szökik meg a börtönből. Az utóbbihoz nemcsak kapcsolatok, de sok pénz is kell. Általában komoly bűnözői csoportok segítik a „nagyobb kaliberű” szökevényeket, mint ahogyan Sinkót vagy Batmant is. A bujkálás nagy költséggel jár, de segítséggel akár évekig is eltarthat. Ha a pénz már fogytán van, nem ritka, hogy újabb bűncselekményt követnek el, mint ahogy a Whiskys esetében is így volt. Az alezredes úgy fogalmazott: „élni és mozogni kell”, s előbb-utóbb kibújik a rejtekhelyéről a legtürelmesebb bűnöző is. Vannak olyanok, akik spontán módon, a helyzetet vagy az őr figyelmetlenségét kihasználva szöknek meg – magyarázta Hárskúti Gábor. Hozzátette: az ilyenek általában hazaszaladnak a családjukhoz, így hamar megkerülnek.
Yazbekné Szabó Katalin szóvivő lapunknak elmondta: az idén öt esetben nyolc rab szökött meg, s valamennyiüket elfogták. Az elmúlt négy év közül 2000-ben történt a legtöbb fogolyszökés – tizenkilencen léptek meg, de ők is előkerültek. A szóvivő elmondása szerint ilyenkor kivizsgálják a történteket: milyen felelősség terheli a büntetés-végrehajtásban dolgozókat. A Sinkó-ügyben például a sétáló rabokra ügyelő, próbaidőn lévő biztonsági felügyelőt azonnal elbocsátották, s két őr ellen fegyelmi, kettő ellen büntetőeljárás indult – magyarázta Yazbekné, hozzátéve, hogy a vizsgálat még nem zárult le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.