Semmisek Tocsik Márta szerződései

A jogszabályba nem, ám a jó erkölcsbe ütköznek, ezért semmisek Tocsik Márta és az ÁPV Rt. között 1996-ban létrejött szerződések – döntött a Legfelsőbb Bíróság (LB) tegnapi felülvizsgálati határozatában, melyben a peres felek keresetét elutasította, így hatályában fenntartotta a tavalyi jogerős ítéletet.

2003. 09. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfelsőbb bírósági döntés első következménye, hogy a Fővárosi Bíróságon első fokon folytatódó eljárásban meghatározza, hogy Tocsik Mártának mekkora összeget kell visszafizetnie az általa felvett 804 millió forintos megbízási díjból, amelyet korábban feloldottak a bűnügyi zár alól. Ehhez azt kell tisztáznia az elsőfokú bíróságnak, hogy Tocsik Márta közvetítő tevékenysége ténylegesen milyen munkavégzést jelentett, és annak milyen ellentételezése indokolt a közvetítői piacon kialakult árakra tekintettel. Emlékezetes, a jogásznő az állami privatizációs szervezet és az önkormányzatok között közvetített; a tét az volt, mennyit fizessen az állam a településeknek a területükön található privatizált állami vagyon után.
A Legfelsőbb Bíróság ugyanis határozatában rámutatott: 1996-ban az ÁPV Rt. súlyosan megsértette az állami szervekkel szemben támasztható erkölcsi elvárást, mert az önkormányzatok jogos alapkövetelésének azonnali kifizetését attól tette függővé, hogy lemondanak-e járulékos követeléseikről. Ráadásul akkor is erkölcsi elvárásokat sértett a privatizációs szervezet, amikor szükségtelenül egy külső tanácsadót bízott meg olyan feladattal, amelyet saját apparátusa is elvégezhetett volna. A határozat szerint Tocsik Márta magatartása azért ütközött a jó erkölcsbe, mert úgy jutott jelentősen eltúlzott sikerdíjhoz, hogy bármifajta kockázatot vállalt volna.
Így az LB a felülvizsgálati eljárásban amellett, hogy hatályában fenntartotta a jogerős ítéletet, elutasította mind a Legfőbb Ügyészség (LÜ) kérelmét, melyben a vitatott szerződések jogszabályba ütközését, illetve az eredeti állapot helyreállítását kérte, mind pedig Tocsik Márta beadványát, melyben a szerződések jó erkölcsbe ütközését vitatta.
Tocsik Márta képviseletében Jován László ügyvéd számos bírósági határozatot hozott föl keresetében annak érdekében, hogy bizonyítsa: ügyfele szerződései az LÜ által megnevezett körülmény (a felek számára nyilvánvaló volt a szerződés aláírásakor, hogy Tocsik Márta tevékenysége eredményre fog vezetni) ellenére sem ütköznek jó erkölcsbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.