A Pesti Központi Kerületi Bíróság szerint a döntést a bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlya, összetettsége és a társadalomra való veszélyessége indokolta. Feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadon hagyásuk esetén a tárgyi bizonyítékok, okiratok megsemmisítésével, elrejtésével, valamint összebeszéléssel meghiúsítanák vagy veszélyeztetnék az eljárást – áll a határozatban. A végzés ellen a gyanúsítottak és védőik fellebbeztek, ezért az nem jogerős.
Mint arról korábban beszámoltunk: a Nemzetbiztonsági Hivatal év elején kezdett vizsgálatának adatai alapján hétfőn őrizetbe vettek kilenc földhivatali dolgozót és három ingatlanneppert vesztegetés és hivatali visszaélés gyanújával. A rendőrség szerint az ügyintézők a nepperektől tulajdoni laponként kapott tízezer forintért soron kívüli – olykor 24 órán belüli – ügykezelést vállaltak. A nepperek pedig a földhivatalban sorban állóktól kapott pénzért cserébe gyorsabb intézkedést ígértek ügyükben.
Amíg nem bizonyosodik be, hogy a földhivatali dolgozók bűncselekményt követtek el, addig még fegyelmit sem adhatnak nekik – mondta el lapunk érdeklődésére Pálfalvi István, a Fővárosi Földhivatal vezetője. Megjegyezte: a büntetőeljárásnak munkajogi következményei lesznek, de meg kell várniuk a befejezést. Az elmúlt fél évben nem találtak jogosulatlanul, soron kívül elvégzett változtatásokat a tulajdoni lapokon – állította Pálfalvi István. Erre egyébként nincs is lehetőségük az ügyintézőknek, csupán az ügyfelek által benyújtott szerződések, kérelmek alapján – tette hozzá.
A hivatalvezető személyes tapasztalata szerint a kerületi földhivatal környékén legalább nyolc-tíz nepper dolgozik rendszeresen. Mint mondta, volt arra példa, hogy őt is leszólították. Az épület udvaráról ugyan már kitiltották az illetékteleneket, ám az utcáról erre nincs jogosultságuk. Többször tettek feljelentést, de konkrét intézkedésről a hivatalvezető nem tud.
Tóth Ferenc rendőr alezredes, a BRFK vagyonvédelmi osztályvezetője közölte: eddig még nem akadt horogra ingatlannepper, mert sosem sikerült bizonyítani a vesztegetést. Módszerük viszont igen eredményes: telefonon adják le az ügyintézőnek az igényt, ők pedig egy borítékban a földhivatal portáján hagyják az okiratot. Hozzátette: ilyenkor ki-be vándorol az anyag a hivatalban. A fenti ügybe is bekapcsolódott a rendőrség Kaptár csoportja, mivel fennáll a lehetősége annak, hogy a lakásmaffia beépült a hivatalba.
Török-Szabó Erzsébet, a lakásmaffia áldozatait segítő Sors-Társak Egyesület elnöke szerint a mai napig „fél perc alatt átírnak egy tulajdoni lapot a földhivatalban”. Szerinte kialakult tarifarendszer szerint dolgoznak a nepperek és az ügykezelők. Nem ritka, hogy például háromszázezer forintért haszonélvezeti jogot törölnek a tulajdoni lapról. Sokszor pedig adatokat, okiratokat háttérszámokon szerepeltetnek, amit a tulajdoni lap kikérői nem kapnak meg. Csak később derül ki – állítja az elnök –, hogy terhelt, vagy már nem is az új tulajdonosé az ingatlan.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek