Brüsszel bírálja az agrárfelkészülést

Valószínűleg utolsó monitoringjelentését készül nyilvánosságra hozni november 5-én az Európai Bizottság. Kiszivárgott információk szerint Magyarország esetében az agrárfelkészülésben a legkirívóbbak a lemaradások.

2003. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a magyar mezőgazdasági felkészülésben és azon belül is a közösségi támogatások fogadása előfeltételeinek megteremtésében mutat majd rá komoly elmaradásokra az Európai Bizottság november 5-én nyilvánosságra kerülő monitoringjelentése – értesült megbízható forrásból a Bruxinfo. Névtelenséget kérő brüsszeli tisztségviselők szerint Magyarország ezen a téren az utolsók között foglal helyet. Az Európai Bizottság lemaradást tapasztalt egyebek között a közvetlen kifizetésekhez szükséges integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer felállítása, valamint az agrártámogatásokat intéző kifizető ügynökség végleges felállása terén. Brüsszel kifogásolja azt is, hogy döcög a mezőgazdasági garanciaalapból fizetendő vidékfejlesztési támogatások tervének elfogadtatása. Ezek az intézkedések már csak azért is húsbavágók, mert működőképes intézményrendszer hiányában Magyarország nem tudja majd lehívni a közösségi pénzeket.
A dokumentum – amely megfigyelők szerint jóval tömörebb a megszokottnál – némileg elnézőbben szól a jogharmonizációs elmaradásokról. Ennek egyik oka az lehet, hogy Brüsszel a jogszabályok közeli elfogadásával számol.
A csatlakozó államok vállalásainak teljesítését górcső alá vevő bizottsági országjelentés talán Varsóval szemben a legkritikusabb. A konzervatív Rzeczpospolita úgy értesült, hogy a monitoringjelentés értelmében a jövőre csatlakozó országok közül Lengyelország a legrosszabbul felkészült. A dokumentum ötven olyan területet jelöl meg, ahol súlyos elmaradás tapasztalható. A lap brüsszeli tudósítója leszögezi: amióta Koppenhágában megszületett a döntés Lengyelország felvételéről, a felkészülés üteme erőteljesen lelassult. Ugyanakkor ha Varsó nem gyorsítja fel a tempót, a következmények súlyosak lehetnek: fennáll a lengyel élelmiszerexport felfüggesztésének veszélye, és a szegény régiók gazdálkodói eurómilliárdokat veszíthetnek el az agrárdotációból. Lengyelország is – akárcsak Magyarország – adós még az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer beindításával, és alig készült fel a sokmilliárdos strukturális alapok fogadására.
A mostani dokumentum lesz egyébként várhatóan az utolsó monitoringjelentés, melyet az Európai Bizottság a csatlakozás előtt kibocsát. Így ez az utolsó lehetőség arra is, hogy Brüsszel nyomást gyakoroljon a csatlakozó államokra „adósságaik” rendezése, azaz vállalt kötelezettségeik teljesítése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.