Gyurcsány paksi pénze

Gyurcsány Ferenc Altus nevű cégbirodalmának egyik tagján, az Agóra Kft.-n keresztül a Paksi Atomerőművel is kétes üzletet kötött 1997-ben – hívta fel a figyelmet Koltai Tamás fideszes képviselő. Az állami vállalat felügyelőbizottsága később megalapozatlannak ítélte a közel 100 millió forintos kifizetést.

2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A paksi üzemzavart vizsgáló bizottság tagjai megdöbbenéssel értesültek egy szerződésről, amelynek alapján Gyurcsány Ferenc közel 100 millió forinthoz jutott cégbirodalmán keresztül – mondta Koltai Tamás, a Fidesz országgyűlési képviselője, a paksi vizsgálóbizottság elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. A Magyar Nemzet 2002 februárjában tényfeltáró riportban számolt be az ügy részleteiről, többek között arról, hogy a szerződést az atomerőmű felügyelőbizottságának vizsgálati jelentése három ponton is kifogásolta: megkérdőjelezte a szerződés jogosságát, indokolatlannak tartotta a 100 milliós összeg nagyságrendjét és nem találta megalapozottnak a kifizetést. A szerződést közvélemény-formálásra 1997. október 1-jén kötötte Szabó József, a Paksi Atomerőmű akkori vezérigazgatója, jelenlegi szocialista képviselő az Agóra Marketing Kft.-vel, amely Gyurcsány Ferenc Altus nevű cégbirodalmának tagja. Néhány évvel korábban, 1991-ben Medgyessy Péterrel kötött tanácsadói szerződést az atomerőmű akkori vezérigazgatója, Pónya József. Az összesen 9,5 millió forintot felemésztő személyes, szóbeli, megfoghatatlan tartalmú tanácsadásból – az állami cég felügyelőbizottságának elmarasztaló állásfoglalása ellenére – nem

Az Agóra Kft.-vel 1997 októbere után, az 1998-as választási kampány előestéjén újabb, 1998. július 31-ig érvényes szerződés alapján közvélemény-formáló tevékenységért havi nyolcmillió forintot fizettek ki a cégnek. Az atomerőmű felügyelőbizottságának későbbi, 1999-es jelentése szerint a kft. szerződéses feladatai nem voltak rögzítve, a teljesítés és a díjazás nem állt arányban egymással. Azt is megállapították, hogy „nem ítélhetők meg, így nem is kérhetők számon a megbízott konkrét feladatai”. A nyolcvanmillió forintra taksált tevékenység az Observer hírfigyelő szolgálat anyagainak továbbításából állt.
Koltai Tamás felszólította a szocialista kormány tagjait: nyilatkozzanak arról, hogy milyen kapcsolatban állnak cégeiken keresztül a paksi atomerőművel. A Fidesz képviselője feltette a kérdést: a százmilliós szerződéshez milyen érdekek fűződnek, mi a véleménye a miniszterelnöknek Gyurcsány Ferenc paksi üzletéről, illetve Keller László óhajt-e vizsgálatot indítani, feljelentést tenni az ügyben. Koltai Tamás úgy véli, hogy a biztonsági kultúra az atomerőműben a kilencvenes évek közepe óta folyamatosan romlik, mert a nukleáris biztonságot háttérbe szorították a termelési, üzleti szempontok miatt. Koltai Tamás hangsúlyozta: a szerződés megmagyarázza, miért húzták az időt a szocialisták, és miért csak öt hónappal Európa második legsúlyosabb üzemzavara után engedték felállítani a parlamenti vizsgálóbizottságot. Úgy látja, a szerződés választ ad arra a kérdésre is, hogy a kormánypártok miért korlátozták a bizottság működési idejét mindössze hatvan napra. A paksi vizsgálóbizottság elnöke szerint a birtokába jutott dokumentum magyarázat arra is, miért engedték meg, hogy a testület által eddig bekért dokumentumokat és milliárdos szerződéseket a paksi vezetők üzleti titkokra való hivatkozással rejtegethessék.
– Vajon milyen érdek fűződött ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc cége százmilliós megbízást kapjon akkor, amikor az atomerőműnek nehézséget okozott a biztonsági fejlesztésekhez szükséges pénzek előteremtése? – tette fel a kérdést a képviselő. Arra a kérdésre is választ szeretne kapni, mikor kívánja elérni Medgyessy Péter, hogy a szocialisták ne húsosfazékként tekintsenek a köztársaság polgárainak pénzéből fenntartott paksi atomerőműre.
*
Az Agóra Kft. tisztességes munkát végzett, ez egy régi, ötéves történet, amit most politikai megfontolásokból vettek elő – reagált Szabó József az erőmű volt vezérigazgatója, MSZP-s honatya Koltai kijelentéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.