A BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának feljelentése alapján tegnap őrizetbe vették a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatóját, K. József alezredest, valamint gazdasági igazgatóját, R. György ezredest – hangzott el azon a tájékoztatón, amelyet Vitéz Miklós, a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vezetője, Borbély Zoltán ügyészségi szóvivő, valamint Németh Lajos, az ORFK kommunikációs igazgatóhelyettese tartott.
Borbély elmondta: a két megyei főrendőr hivatali helyzetével viszszaélve, barátait több alkalommal jogosulatlan előnyökhöz juttatta. Salgó László országos rendőrfőkapitány a két tisztet felfüggesztette beosztásából – jelentette be Németh Lajos. Több magánszemélyt is meggyanúsítottak az ügyben, akik a vesztegetést elkövették. Vitéz Miklós tájékoztatása szerint nincs szó újabb – a székesfehérvárihoz hasonló – maffiaügyről. Szervezett bűnözőkkel a rendőrök nem álltak kapcsolatban, „csupán” a barátaikkal kivételeztek – hangsúlyozta a főügyészhelyettes, aki hozzátette: vizsgálják a rendőrtisztek elöljáróinak, parancsnokainak felelősségét is. Vitéz Miklós közölte: a nyomozó hivatal jelenleg több, más rendőrkapitányság munkáját is érintő ügyet vizsgál.
A tájékoztatón kiderült: a titkos nyomozás adatai szerint a rendőrök két-három éve folytatják üzelmeiket. Ennélfogva legalább ugyanenynyi ideje figyeli őket a védelmi szolgálat és az ügyészség. Jelenleg huszonhárom esetben kell megállapítania a hatóságnak a bűncselekmény elkövetését, amelyekről Borbély Zoltán így számolt be: előfordult, hogy magánszemélyek által rendezett sportesemények rendőri biztosításának fizetségét a rendőrtisztek nem a rendőrség számlájára kérték, hanem a hozzájuk köthető alapítványokhoz. Olyan esetet is vizsgálnak, amikor a helyi vállalkozó lányának egy mangalica fejében állást adtak a kapitányságon. Előfordult, hogy a megyei rendőrség tulajdonában lévő ingatlant magánszemélynek évi húszezer forintért adták bérbe, a közüzemi számlákat azonban már a hatóság fizette. Kiderült az is: több bevont forgalmi és fegyvertartási engedélyt adtak viszsza tulajdonosaiknak.
A két rendőrnél, valamint több más gyanúsítottnál – akik vélhetőleg az előnyökhöz jutó barátok – házkutatást tartottak, amelynek eredményét később ismertetik.
A legsúlyosabb bűncselekmény a minősített vesztegetés, amelynek büntetési tétele öttől tíz évig terjedő börtön. Halmazati büntetésül akár kettőtől tizenöt évig terjedő büntetést is kaphatnak – fogalmazott Vitéz Miklós főügyészhelyettes.
Összeverték a románok, mert magyar - videó