Korrupció gyanújával vittek el főrendőröket

Debreceni hivatalukból vitték a budapesti ügyészségre a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság két főtisztjét, akiket hivatali bűncselekményekkel, csalással, vesztegetéssel, lőfegyverrel való visszaéléssel gyanúsítanak. Az ügyészség szerint barátainak nyújtott jogosulatlan előnyöket a két korrupt rendőr.

2003. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának feljelentése alapján tegnap őrizetbe vették a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatóját, K. József alezredest, valamint gazdasági igazgatóját, R. György ezredest – hangzott el azon a tájékoztatón, amelyet Vitéz Miklós, a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vezetője, Borbély Zoltán ügyészségi szóvivő, valamint Németh Lajos, az ORFK kommunikációs igazgatóhelyettese tartott.
Borbély elmondta: a két megyei főrendőr hivatali helyzetével viszszaélve, barátait több alkalommal jogosulatlan előnyökhöz juttatta. Salgó László országos rendőrfőkapitány a két tisztet felfüggesztette beosztásából – jelentette be Németh Lajos. Több magánszemélyt is meggyanúsítottak az ügyben, akik a vesztegetést elkövették. Vitéz Miklós tájékoztatása szerint nincs szó újabb – a székesfehérvárihoz hasonló – maffiaügyről. Szervezett bűnözőkkel a rendőrök nem álltak kapcsolatban, „csupán” a barátaikkal kivételeztek – hangsúlyozta a főügyészhelyettes, aki hozzátette: vizsgálják a rendőrtisztek elöljáróinak, parancsnokainak felelősségét is. Vitéz Miklós közölte: a nyomozó hivatal jelenleg több, más rendőrkapitányság munkáját is érintő ügyet vizsgál.
A tájékoztatón kiderült: a titkos nyomozás adatai szerint a rendőrök két-három éve folytatják üzelmeiket. Ennélfogva legalább ugyanenynyi ideje figyeli őket a védelmi szolgálat és az ügyészség. Jelenleg huszonhárom esetben kell megállapítania a hatóságnak a bűncselekmény elkövetését, amelyekről Borbély Zoltán így számolt be: előfordult, hogy magánszemélyek által rendezett sportesemények rendőri biztosításának fizetségét a rendőrtisztek nem a rendőrség számlájára kérték, hanem a hozzájuk köthető alapítványokhoz. Olyan esetet is vizsgálnak, amikor a helyi vállalkozó lányának egy mangalica fejében állást adtak a kapitányságon. Előfordult, hogy a megyei rendőrség tulajdonában lévő ingatlant magánszemélynek évi húszezer forintért adták bérbe, a közüzemi számlákat azonban már a hatóság fizette. Kiderült az is: több bevont forgalmi és fegyvertartási engedélyt adtak viszsza tulajdonosaiknak.
A két rendőrnél, valamint több más gyanúsítottnál – akik vélhetőleg az előnyökhöz jutó barátok – házkutatást tartottak, amelynek eredményét később ismertetik.
A legsúlyosabb bűncselekmény a minősített vesztegetés, amelynek büntetési tétele öttől tíz évig terjedő börtön. Halmazati büntetésül akár kettőtől tizenöt évig terjedő büntetést is kaphatnak – fogalmazott Vitéz Miklós főügyészhelyettes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.