Letartóztathatják a főrendőröket

Információink szerint debreceni nagyvállalkozók kétes ügyeinek „jegelése” állhat annak a büntetőügynek a hátterében, amelyben csütörtökön két magas rangú, Hajdú-Bihar megyei rendőrtisztet gyanúsítottak meg hivatali bűncselekményekkel. Az ügyészség a rendőr-főkapitányság közbiztonsági és gazdasági igazgatójának előzetes letartóztatására tett indítványt, amelyről ma dönt a debreceni bíróság.

2003. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt az információnkat, miszerint debreceni nagyvállalkozók kétes ügyeinek jegelése állhat a csütörtökön nyílttá vált, de korábban titkos nyomozás hátterében, Vitéz Miklós, a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vezetője úgy kommentálta: ilyen adat egyelőre nem vetődött fel, de minden gyanús esetet megvizsgálnak, amellyel a tisztek kapcsolatba kerülhettek. A főügyészhelyettes leszögezte: megdöbbentő a vélt bűncselekmények mindennapisága, illetve válogatás nélkülisége megdöbbentő. Hozzátette: meggyanúsítottak két vállalkozót is, akik azonban szabadlábon védekezhetnek.
Lapunk úgy tudja, hogy a vállalkozók tagadják a terhükre rótt bűncselekményeket, ám a két főrendőr, K. János és R. Gyula vallomást tett. Értesülésünk szerint nyilatkozatuk nem tekinthető beismerésnek, csupán a gyanúsításokkal szemben a saját verziójukat osztották meg az ügyészségi nyomozókkal. Kihallgatásuk csütörtök éjfél utánig is eltartott.
Az egyik meggyanúsított vállalkozó ügyvédje lapunknak elmondta: védence közismert, jó nevű debreceni vállalkozó, akit valóban ismeretség köt K. Jánoshoz: régi vadásztársak. Lőfegyverrel visszaéléssel gyanúsították meg ügyfelét azért, mert az ügyészség szerint korábbi dátum szerepel önvédelmi fegyverének hatóság által kiállított engedélyén, mint a megvásárláskor kapott számlán. Ezért a nyomozók azt gyanítják, hogy a vállalkozó rendőr barátja soron kívül adta ki az engedélyt. K. János tagadja a terhére rótt bűncselekmény elkövetését. Kiderült az is: ügyfelének azért van szüksége az önvédelmi pisztolyra, mert nap mint nap sok pénzzel közlekedik a városban. Állítása szerint van engedélye a fegyver tartására.
A rendőrök védői lapunknak nem nyilatkoztak, mondván, egyikük sem beszélt ügyfelével, így az eljárás adatait sem ismerik kellőképpen.
Mint arról beszámoltunk: a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatóját, K. János alezredest nyolc rendbeli hivatali visszaéléssel, két rendbeli minősített vesztegetéssel, bűnsegédként elkövetett lőfegyverrel visszaéléssel gyanúsítják. A kapitányság gazdasági igazgatója, R. Gyula két rendbeli hivatali visszaélés, minősített vesztegetés és csalás miatt vonható felelősségre. A gyanú szerint a főtisztek barátaikat, ismerőseiket juttatták jogtalan előnyökhöz.
Vitéz Miklós főügyészhelyettes kijelentette: nincs szó újabb – a székesfehérvárihoz hasonló – maffiaügyről, mert a rendőrök nem álltak kapcsolatban szervezett bűnözői körökkel.
A nyomozás a BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának feljelentése alapján indult, a két-három évvel ezelőtt kezdődött, eddig összesen huszonhárom eset miatt. Salgó László országos rendőrfőkapitány a két tisztet felfüggesztette beosztásából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.