Szabad a Száva család feje

Szabadlábra helyezték – lakhelyelhagyási tilalom mellett – a bíróság által az alvilág befolyásos figurájának nevezett Száva Lajost és feleségét. A tegnapi tárgyaláson a tanács elnöke az új büntetőeljárási törvényre hivatkozva szabadon bocsátott még egy, korábban előzetes letartóztatásba helyezett vádlottat. A határozat jogerős.

2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új büntetőeljárási törvény úgy rendelkezik, hogy legfeljebb három évig tarthat az előzetes letartóztatás. A kábítószerügyben decemberben járt volna le a határidő, de mivel a legközelebbi tárgyalást a bíróság februárra tűzte ki, tegnap három vádlottat – lakhelyelhagyási tilalom mellett – szabadon bocsátottak. Hat társukat már korábban kiengedték, egyikük pedig egy másik ügy miatt jogerős börtönbüntetését tölti.
Emlékezetes: S. Ferenc, a XI. kerületi rendőrség volt főhadnagya Szávától 4,1 kilogramm hasist vásárolt, amit ötszázezer forintért akart eladni. A kiszemelt vevő azonban együttműködött a rendőrséggel, így a kommandósok elfogták őt és társait Székesfehérvárott. A tíz vádlottat jelentős mennyiségű kábítószerrel való visszaéléssel, kétrendbeli csalással, négyrendbeli közokirat-hamisítással és lőszerrel való viszszaéléssel vádolja az ügyészség. Az érintettek azzal védekeztek, hogy rendőrségi akcióban vettek részt.
Száva ügyvédje, Dániel Péter a tárgyalássorozat egyik júliusi napjára beidéztette Kovács Lászlót, a IV. kerületi rendőrkapitányság alezredesét, aki elmondta, hogy a vádlott több esetben információkat adott neki kábítószeres ügyekről. Az értesüléseket a rendőr minősített jelentésekbe foglalta, majd elküldte a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának. A bíróság bekérette a jelentéseket, de a szolgálat közölte: náluk nincs, de tudnak arról, hogy a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalban léteznek ilyenek. A hivatal vezetője elismerte, hogy náluk vannak a jelentések, de azok államtitoknak minősülnek. A beismerést Dániel Péter lapunknak bizonyító erejűnek nevezte. Kiderült az is, hogy az ORFK-n is fellelhetők a rendőrtiszt jelentései. Ezt el is ismerték, de azok tartalmáról nem, csak arról tájékoztatták a bíróságot, hogy a rendőrtiszt 2000. november 22-én, 23-án és 30-án találkozott Szávával. Ugyanakkor az is tény, hogy Száva ellen az ügyészség november 20-án bocsátotta ki az elfogatóparancsot. Kovács alezredes erre azt állította, hogy 2000 augusztusában és szeptemberében is beszélgetett Szávával, amiről szintén készített írásos dokumentumot, amely vélhetőleg a BRFK-n van. Ott azonban nincs nyoma, s most a bíróság arra keresi a választ, hogy a budapesti rendőrök hova küldhették el a dokumentumokat.
A bíróság tegnapi zárt tárgyalásán egy olyan tanút hallgatott meg, aki önként jelentkezett, de csak a vádlottak távollétében kívánt vallomást tenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.