Vajdasági kérdések a szakértők asztalán

Sebestyén Imre
2003. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kezdődnek Budapesten a kettős állampolgárságról szóló szakértői megbeszélések a Külügyminisztérium jogi szolgálata és a vajdasági magyar pártok által felkért jogászokból álló közös küldöttség között, összhangban a Kasza József, a VMSZ elnöke, szerbiai kormányfőhelyettes és Kovács László külügyminiszter közötti szeptemberi megállapodással. A délvidéki öttagú szakértő csoport vezetője Szalma József újvidéki jogászprofesszor, alelnöke Miavecz Béla, a nemzetközi jog szakértője, tagjai pedig Végh Enikő, Nyilas Mihály és Knézi Péter jogászok.
Pontosan nem tudni, hogy milyen jogi argumentumokkal ülnek asztalhoz ma délelőtt a jogászok, s hogy egyáltalán létezik-e kidolgozott vajdasági magyar javaslat. Erről ugyanis nem nyilatkoztak. Miavecz Béla szerint a delegáció kiindulópontja az, hogy Belgrád nem kifogásolja – illetve a szerbia-montenegrói államközösség jogrendje szerint nincs akadálya –, hogy a vajdasági magyarok megkaphassák a kettős állampolgárságot. Ennél többet nem mondott, de nem árultak el részleteket a vajdasági magyar pártvezetők sem. A szerbiai miniszterelnök-helyettes szájából is elhangzott, hogy Belgrád nem ellenzi a kettős állampolgárságot. Kasza József nem sokkal azután mondta ezt, hogy Zoran Zsivkovics budapesti – korábbi kijelentéseitől eltérő – nyilatkozatát nem kevesen visszakozásként értelmezték.
Miavecz kifejtette: a tárgyalások eredménye valójában a magyarországi fél álláspontjától függ. Ezzel a véleménnyel Kasza József is egyetért. Lapnyilatkozatában kifejtette, hogy „Budapestnek azt kellene végre eldöntenie, hogy a Szerbia és Montenegróból érkező állampolgársági kérvények közül nem utasítja el a vajdasági magyarokét”.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) közben meglepetéssel fogadta a hírt, hogy Magyarország és Szerbia-Montenegró megállapodást írt alá a nemzeti kisebbségek jogainak védelméről. A VMDK megalapítása óta harcolt a magyar kisebbség kollektív jogainak és politikai szubjektivitásának elismeréséért, hangoztatja a Páll Sándor vezette VMDK. Ezért részt vett a parlamenti választásokon, és kitartóan kereste a koalíciós partnereket a többségi nemzet pártjai között azzal a szándékkal, hogy részt vegyen a társadalom demokratizálásában és Szerbia minél teljesebb európai csatlakozásában. Bár az említett megállapodásban az áll, hogy „a szerződést aláíró felek arra fognak törekedni, hogy szavatolják a kisebbségi szervezetek képviselőinek bevonását a kétoldalú megállapodások előkészítésébe és a kisebbségek helyzetével és jogaival kapcsolatos nemzetközi tevékenységekbe”, ezt nem tartották tiszteletben. A kisebbségi szervezetek képviselőit nem vonták be a dokumentumok kidolgozásába, semmit sem tudtak arról, de nem vitatta meg még az egypárti Magyar Nemzeti Tanács sem. „Mindez a régi időkre emlékeztet bennünket, amikor nélkülünk döntöttek rólunk” – tiltakozik a VMDK.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.