Adósságszolgálatra megy a pluszbevétel

Megkérdőjelezi az alkotmányosságot, hogy az Országgyűlés nem foglalkozik az államadósság kezelésével. A probléma az uniós csatlakozás idejére fog kicsúcsosodni, s komoly feszültségek jelentkeznek majd a csatlakozás után – véli Boros Imre. Az Orbán-kormány uniós pénzekért felelős minisztere úgy látja, a jövő évre jelzett infláció alultervezett, így komoly bevétele lesz a büdzsének. Boros szerint elképzelhető, hogy ezt viszont felemésztik majd az adósságszolgálat várható többletköltségei.

Csákó Attila
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiba és az alkotmányosságot is megkérdőjelezi, hogy az Országgyűlés nem foglalkozik az államadósság kezelésével – mondta lapunknak Boros Imre, az Orbán-kormány uniós pénzekért felelős minisztere, pénzügyi szakember. Hozzátette: így a végrehajtó apparátus meg tudja fúrni, alá tudja ásni a törvényhozás jogkörét. A probléma az uniós csatlakozás idejére fog kicsúcsosodni, s komoly feszültségek jelentkeznek majd a belépés után. Ennek következtében már most is látható, hogy megugrott és tovább nő az infláció, duzzad a deficit a folyó fizetési mérlegben és a büdzsében is. Az MNB pedig már tegnap tovább kényszerült emelni a jegybanki alapkamatot. „A monetáris tanács rendkívüli ülésén azonnali hatállyal 300 bázisponttal, 12,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatlábat, ami engem is meglepett” – tette hozzá Boros, majd kiemelte: a korábban jegyzett államkötvények árfolyama megy lefelé, így tulajdonosai veszítenek rajta. Akik viszont rendelkeznek likvid pénzekkel – főleg a külföldiek –, nyerhetnek az új jegyzéseken.
A szakember hangsúlyozta: az éves költségvetésben a tényleges adósságoknak csak az adósságszolgálati része van beírva. A tízezermilliárd forintos adósság költségvonzatát ugyan lehet tervezni, de mi van akkor, ha a forintot – ahogy azt tavaly is tették – megingatják, s emiatt újra feljebb kell majd vinni a kamatot? – mutatott rá Boros. Az egykori miniszter aláhúzta: a struktúra a jegybanktörvény 1990-es elfogadásával romlott meg. Az MNB önállósága megkérdőjelezhetetlenné vált, ám a nemzeti adósságot akkor még a jegybank kezelte és nem az állam.
A korábbi miniszter emlékeztetett rá, hogy az Antall-kormány és a Horn-kabinet úgy döntött, hogy az adósságot le kell bontani, s erre hivatkozva a termelővagyont eladták külföldieknek. A befolyt pénzt pedig adósságszolgálatra fordították. Aláhúzta: csakhogy a korábban hangsúlyozott húszmilliárd dolláros adósság – amit Németh Miklós beismert, hogy 22 milliárd – ma már a 45 milliárd dollárt is meghaladja. Vagyis az adósság a duplájára duzzadt, s eközben az állami vagyon elapadt.
A jövő évi költségvetés e heti módosításáról Boros megjegyezte: a parlament a kormánytöbbség miatt döntően csak kormánypárti javaslatokat fogadott el, s azok közül is csak azokat, amelyekkel saját hibáik egy részét korrigálják. A kabinet ugyanis a kormánypártok „fényezése” érdekében felkérte azokat – ha nem is hivatalosan – a változtatások benyújtására. A módosítások miatt azonban az államháztartás deficitje tovább nő. Az ellenzéki javaslatok egy része viszont tükröt állított a kormánynak, s ha a kabinet ebbe belenézne, látná, milyen távol vannak ígérgetései a valóságtól. A Fidesz 1400 javaslata között szép számmal lehetett találni olyanokat is, amelyek viszont az elosztás filozófiáját változtatták volna meg. Ezek helyzetbe hozták volna a magyar gazdaságot az ország uniós csatlakozása előtt, s így a tőkeszegény honi vállalkozók nem eleve vesztett pozícióból szálltak volna ringbe. Ezzel szemben a módosítás elfogadása már nem teszi lehetővé a hatékony változtatást.
Boros rámutatott: az infláció jövőre is alultervezett, amelyből komoly többletbevétele származik majd a kormánynak. Ezt az összeget kellene hatékonyan elköltenie a kabinetnek, és javítani a magyar gazdaság versenyképességét. Ezt tette elődje, az Orbán-kormány. A jövő évi inflációs bevételtöbblet nagy valószínűséggel az ellenőrizetlen „szörny”, az államadósság gyomrában fog eltűnni, mint ahogy itt tűnt el a teljes állami vagyon a rendszerváltás utáni években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.