Mindeddig hivatalosan nem értesítették a magyar hatóságok a családot arról, hogy a győri Varga-Balázs Péter életét vesztette Irakban – mondta lapunknak Varga-Balázs Gáborné, a Bagdad közelében lelőtt 27 éves fiatalember nyugdíjas tanár édesanyja. Hozzáfűzte: fia halálát egy ugyancsak Irakban dolgozó fiatalember kedden, telefonon közölte velük, és ő volt az, aki másnap hivatalosan is azonosította a fiút. A barát elbeszéléséből az édesanya úgy tudja, hogy a megkülönböztető jelzés nélküli járművet vezető fiát amerikai katonák lőtték le egy ellenőrző pontnál.
Mint ismert, a Külügyminisztérium csütörtökön még úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy egyelőre tisztázatlan körülmények között, autóbalesetben hunyt el hétfőn Irakban a Kellog Brown and Root alvállalkozójaként tevékenykedő magyar cég kiküldöttje.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Kiderült azonban, hogy a Brown and Root magyarországi képviseletének nincs tudomása arról, hogy a magyar férfi a cég alkalmazottja lett volna. A tegnap kiadott hivatalos közleményben viszont már beismerték, hogy a fiatalembert amerikai katonák lőtték le.
A külügyi tárca szóvivői irodájától megtudtuk: az amerikai tájékoztatás szerint a fiatalember Bagdadtól 130 kilométerre, Ramadi és Habbanya között, hétfő este nagy sebességgel közelített meg egy amerikai ellenőrző pontot. A katonák megállásra szólították fel, figyelmeztető lövéseket is leadtak, de nem állt meg. Ekkor érték a halálos lövedékek. A minisztérium állítása szerint ezután három nappal szereztek tudomást a történtekről, addig sem a Brown and Root, sem a család nem értesítette őket.
Varga-Balázs Péter édesanyja lapunknak elmondta: a munkát a fiú több hónapja odakint tartózkodó barátja szerezte, és Irakban jelenleg is több tucat magyar civil dolgozik. A Külügyminisztériumot pedig csütörtökön egyik rokonuk értesítette a tragédiáról.
Ez azért is különös, mert Bartha Ferenc, a Toifor Hungary képviselője, amelynek iraki vállalatával Varga-Balázs Péter szerződésben állt, lapunknak kijelentette: a cég vezetői már a szerencsétlenség másnapján, azaz kedden találkoztak a bagdadi magyar ügyvivő nagykövettel, a konzullal, valamint egy titkárral, és kérték a képviselet segítségét. Bartha Ferenc a Magyar Nemzetnek elmondta azt is, hogy a munkatársai szerint a sokoldalú fiatalember munkafelügyelőként dolgozott a cégnél, amely vízhordással, szemétszállítással és mozgóvécék kihelyezésével is foglalkozik. A képviselő érthetetlennek találja, hogy a fiatalember nem állt meg az ellenőrző pontnál. Az egyik lehetséges magyarázat szerinte az lehet, hogy az ellenőrző pontok szinte észrevehetetlenek a sötétben. Másrészt az arab országokban igen gyakori, hogy az autósok áttérnek a szemközit sávba. Talán ez tévesztette meg a fiatalembert, aki óránként körülbelül 100 kilométeres sebességgel haladt.
Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő szerint is különös az eset, mert ha egy amerikai katona bárhol lelő egy külföldi állampolgárt, arról az USA hadseregének azonnal értesítenie kell a helyi konzulátust. Úgy véli, tudatos információ-visszatartásról lehet szó. Nehéz elképzelni azt is, hogy aki hadműveleti területen dolgozik, az nincs tisztában az ellenőrzési pontok elhelyezkedésével.
Varga-Balázs Gáborné, az egyetemista édesanyja elmondása szerint fia védtelen volt, miként a többi ott dolgozó civil is az, mivel a háborúval nagy pénzeket kereső cégek arról sem gondoskodnak, hogy munkásaik épségét legalább sisak vagy speciális mellény védje. Úgy vélte, egy golyóálló mellény fia életét is megmenthette volna, mert az oldalán érték a lövések. Varga-Balázsné elmondta: Péter jogot és germanisztikát tanult, és fél évet halasztott a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen azért, hogy három hónapra külföldre szerződjék. A család ellenezte ezt, próbálták lebeszélni róla, mindhiába. A fiatalember szeptember elején érkezett Irakba, és nemsokára boldogan újságolta, hogy az első hónapra járó 1200 dollár helyett kétezret kap.
A Külügyminisztérium sajtóirodájának munkatársa elmondta: nem tudni, hogy a kiutaztató cégek egyáltalán felkészítik-e – és ha igen, miképpen – munkatársaikat, akik valószínűleg nem tudják, hogyan kell a veszélyhelyzetekben viselkedni. Hazánkból sokan utaznak Irakba, de elinduláskor szinte egyikük sem veszi fel a kapcsolatot a magyar külképviselettel. Hozzáfűzte: a tárca részvétét fejezi ki a szerencsétlenül járt fiatalember hozzátartozóinak, és minden segítséget megad földi maradványainak hazaszállításához.
Publicisztika a 6. oldalon
Gyászmise november 25-én
Fájdalommal értesült a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara arról, hogy Varga-Balázs Péter, karunk negyedéves levelezős hallgatója, tragikus körülmények között 2003. november 17-én Irakban elhunyt. Gyászmisét celebrál Kuminetz Géza atya a kari kápolnában (1088 Budapest, Szentkirályi u. 28., földszint) november 25-én, reggel fél 8-kor. A hozzátartozók mély fájdalmában osztozik a kar vezetése, oktatói és hallgatói.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten