Vagyon Tibor elsőrendű vádlott az első fokú ítélet szerint társaival mintegy egymilliárd forintnyi fiktív számlát állított ki különböző, általa 1997 és 2000 között létrehozott társaságok nevében. A bizonylatokat több magáncégnél, de főleg a Synergon Rt.-nél számolták el, amivel a vezetők a társaság adóját csökkentették. A fiktív számlákhoz a bruttó összegük tíz százalékáért juthattak hozzá a befogadó cégek képviselői.
A Pécsi Városi Bíróság tegnap hozott ítélete szerint Vagyon Tibor, mint különös visszaeső, bűnös többrendbeli, üzletszerűen, folytatólagosan, különösen nagy értékre elkövetett csalásban, valamint okirat-hamisításban. Ezért ő hét év börtönbüntetést kapott. Két társa közül az egyikükre három, míg a másikukra három és fél éves szabadságvesztést szabtak ki. A számlabefogadó Synergon Rt. – az ítélet előtt házi őrizetben lévő – volt vezérigazgatóját, Szalóczy Zsoltot ötéves börtönre és kétmillió forint pénz-mellékbüntetésre ítélte a bíróság, továbbá tíz évre eltiltotta a férfit attól, hogy gazdasági társaságnál vezető tisztségviselői posztot lásson el. Az újra előzetes letartóztatásba helyezett Szalóczyt a városi bíróság minősített csalással és adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalásban találta bűnösnek. Nyolc egykori synergonos dolgozót, valamint két másik számlabefogadó cég munkatársát a bíróság felmentette az adócsalás és minősített csalás vádja alól. A többiek részben pénzbüntetést, letöltendő, illetve felfüggesztett börtönbüntetést kaptak.
Az ügyész részben egyetértett a felmentésekkel, így számukra jogerős lett a döntés. Többeknél büntetés kiszabása, az elítélteknél az ítélet súlyosbítása érdekében fellebbezett a vádhatóság, míg a védelem felmentésért folyamodott.
Vagyon védőügyvédje Zamecsnik Péter korábban koncepciós eljárásnak minősítette a pert, hiszen érthetetlennek tartja, hogy miért nem vizsgálja senki a Synergon és a K&H brókerügy összefüggéseit, amikor mindkettőben Kulcsár Attila játszotta a főszerepet.
Összeverték a románok, mert magyar - videó