Hűbéresek

Megbüntetünk minden bűnözőt, őrizetbe vesszük azokat, akik megsértik a törvényt – kiáltozott néhány napja a nép haragján felbőszült Eduard Sevardnadze, majd, hogy az elnöki kijelentés még nagyobb hangsúlyt kapjon, a törvényhozás épülete körül felsorakoztak a mindenre kész páncélosok. Sötét ágyúcsövek és ragyogó tekintetű tüntetők néztek farkasszemet, s a világ már a legrosszabbtól tartott.

György Zsombor
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jó így a CNN képernyőjére kerülni – hangzott el a grúziai eseményeket élénk figyelemmel kísérők szájából. „Itt még bármi megtörténhet” – tették hozzá a szakértők, miközben a Rusztaveli sugárúton a tüntetőkkel szemben álló katonák szájából döntő jelentőségű mondat hangzott el: „Nem támadunk barátainkra!”
Parlamentfoglalás, zászlólengetés, ultimátum, ölelkezés, tűzijáték, néhány óra címszavakban, s már véget is ért a reggel még polgárháborúval fenyegető, estére azonban népünnepéllyé finomult „bársonyos grúz forradalom”.
Sevardnadze távozott, pedig néhány órával korábban még fennhangon kötötte az ebet a karóhoz: „Nem mondok le. Akkor távozom, ha elnöki mandátumom az alkotmány szerint lejár”. A ravasz „fehér róka” tudta jól, visszavonulása csak úgy lehet diadalittas, ha kihúzza 2005-ig. Sevardnadze azonban távozott, mert így akarta a nép, és mert ő maga is belátta, hogy a népharag úgyis elsöpri. Sevardnadze távozott, mert térdre kényszerült, de a múltat megszépítő emlékezetben így legalább továbbra is az a „mosolygó kaukázusi” maradhat, akinek Mihail Gorbacsov mellett döntő szerepe volt a vasfüggöny felszámolásában, s ezért kissé felemás, de mégiscsak méltó helye van a történelemben.
Grúzia 1991-ben nyerte el függetlenségét, vezetője pedig az az Eduard Sevardnadze volt, aki mint egykori szovjet külügyminiszter, kétségtelenül nagy szerepet játszott a kelet-közép-európai országok demokratizálásában. Míg azonban az egykori keleti blokk országainak jó része már összefoldozgatta demokratikus építményeit, s talán jó eséllyel ácsingózik a „dicső” Nyugat vívmányai és javai után, Grúziában még az egységes állam is csak hiú ábránd maradt.
Abban az országban tehát, ahol a javak jelentős része idegen kézbe csúszott át, ahol máig orosz katonák állomásoznak, a napi jövedelem nagyjából egy dollár, s az egyik legfontosabb személyes tárgy a Kalasnyikov, kár lenne huszonnégy óra eseményeit túlértékelni.
Hogy a tüntetők kisebb dulakodás árán, de tulajdonképpen könnyűszerrel bejuthathattak a parlamentbe, a legtöbb megfigyelő szerint egyértelműen a központi hatalom rendkívüli gyengeségéről árulkodott. Az újdonsült ifjú kedvencek, élükön Mihail Szaakasvilivel, percek alatt helyzetbe kerültek, királyságuk azonban könnyűszerrel pünkösdivé rövidülhet. A Financial Times egyenesen úgy fogalmaz, hogy mivel az ország több térsége is különböző irányokba húz, illetve ha jogilag nem is, de tényszerűen már önállóvá vált, ebben a helyzetben az ország puszta fennmaradása is kétséges. Sevardnadze 12 éve szemtanúja volt a Szovjetunió szétesésének, saját országa diadalát vagy haláltusáját azonban már Németországból nézi majd végig.
Valószínűleg mindenki tudja, mit vesztegettek el a múltban, arra azonban, hogy mi vár rájuk, ma még egyetlen grúz sem merne fogadást kötni. A gazdaság romokban van, a kormányzat széthullott, a korrupció áthatotta az egész rendszert, nem korlátozódott csak a volt elnökre és körére. Nem is beszélve a három etnikai szakadár területről. A káosz eluralkodásában pedig Sevardnadze kétségtelenül ludas volt.
A kétharmad magyarországnyi Grúzia stratégiai jelentőségével ugyanakkor mind Oroszország, mind az Egyesült Államok tisztában van. Moszkva az elhúzódó csecsenföldi krízis miatt fordít különös figyelmet a Kaukázus térségére, hiszen számukra máig fontos ütőkártya, hogy orosz katonák állomásozhatnak Grúziában. Washingtont inkább a gazdaság érdekli, hiszen az amerikaiak számára a kis kaukázusi köztársaság a Kaszpi-medencéből származó olaj átszállítása miatt fontos. A Tbiliszi számára is létfontosságú vezetékek megépítésére az áldatlan állapotok miatt egyelőre azonban nincs esély.
Nyilván nem véletlenül kapta ugyanakkor a Hűbéresség címet a párizsi Liberation hét elején megjelent vezércikke sem, hiszen az elmúlt napok eseményei sem feledtethetik Moszkva egykori kaukázusi akcióinak brutalitását, amellyel egyrészt ellenőrizni akarta a kőolajutakat, másrészt megmutatni regionális hűbérúri hatalmát. Sevardnadze békés távozása ugyan jórészt a nagy testvér külügyminiszterének, Igor Ivanovnak köszönhető, ám a polgárháborús hangulat nagyvonalú lecsillapítása előtt a zűrzavarért nem kis részben maga a Kreml volt felelős.
Ráadásul rögvest napvilágot láttak különféle összeesküvés-elméletek is, Stanislaw Ciosek, a lengyel államfő külpolitikai tanácsadója például úgy vélte: nem zárható ki, hogy a grúziai események forgatókönyvét Moszkva és Washington előre egyeztette.
S hogy mit hoz a jövő, milyen lesz az utcakép néhány hónap elteltével a Rusztaveli sugárúton? Ma még csak az a biztos, hogy az eufória nem tarthat sokáig, s az oly népszerű, legutóbb Sevardnadzét elkergető vezéreknek már nemcsak kommunikációs készségeiket, hanem tisztességüket és politikai rátermettségüket is bizonyítaniuk kell. Addig is a grúzoknak bízniuk kell Nino Burdzsanadze asszony ideiglenes elnöklésének sikerében.
Az első komolyabb kihívás azonban már közeledik is: az alkotmány szerint ugyanis az elnök távozását követő negyvenöt napon belül választásokat kell tartani Grúziában. Tbiliszi polgármestere már le is mondott, hasonlóan több, Sevardnadzéhoz hű városvezetőhöz, s rögvest bejelentették, mindannyian indulnak az elnökválasztáson. A zűrzavar is folytatódik, hiszen az ország testéhez csak vékony szálakon kötődő Adzsár Autonóm Köztársaságban a tbiliszi fordulat hírére Aszlan Abasidze elnök – akinek Újjászületés nevű pártja a hivatalos eredmények szerint második lett a grúziai választásokon, s aki legutóbb Sevardnadze támogatójaként lépett fel – rendkívüli állapotot hirdetett ki.
A jövő legnagyobb vesztese mindenesetre a folyamatosan becsapott grúz lakosság lehet. Már most előrevetíthető, hogy néhány hónap múlva az emberek újra az utcára vonulnak, de ezúttal a „nem ezt akartuk”, „nem ezért küzdöttünk értetek” jelszavakat skandálva. Az új vezetők ma még európai uniós és NATO-tagsággal hitegetik a grúzokat, miközben elképzelhető, hogy az ország jövő ilyenkor már egyben sem lesz.
Sevardnadzét persze nem kell sajnálni, hiszen történjék hazájában bármi, ő azt már – egyes feltevések szerint – a jó nevű Grundig családtól megkaparintott baden-badeni villájában, tévéje előtt forró grúz teát szürcsölgetve fogja végignézni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.