Kétszázan segítették a csalókat

Kifejezetten a külföldiek megkárosítására hozták létre azt a két Magyarországon bejegyzett céget, amelynek vezetői a múlt héten buktak le Budapesten. A magyar–amerikai–román elkövetők a rendőrség szerint 7,632 milliárd forintos csalást követtek el, és korábban Thaiföldön is hasonló ügybe keveredtek.

2003. 11. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi adatok szerint jóhiszeműen járt el a két cég 150-200, telefonos üzletszerzője, akik közreműködtek a külföldiek megkárosításában – állította Molnár Csaba alezredes, az ORFK pénzmosás elleni osztályának vezetője tegnapi tájékoztatóján. Hozzátette: ez a vélekedés a későbbiekben változhat, most azonban csupán tanúként hallgatják ki őket.
A csalás és jogosulatlan befektetési tevékenység miatt augusztus óta nyomoz az ORFK. A rendőrség múlt csütörtöki akciójában hat helyszínen tartott házkutatást, és ezzel egy időben négy személyt fogott el. Molnár Csaba közölte: a letartóztatott gyanúsítottak közül az amerikaiak bonyolították le a pénzforgalmat, akik a rajtaütéskor éppen bankjegyeket akartak felvenni. A magyar férfi Budapesten irányította az itt bejegyzett társaságokat, a román férfi pedig az ő kiszolgálója volt. A társaságok külföldön úgynevezett virtuális irodákkal rendelkeztek, tehát a bejegyzésük hivatalosan megtörtént ugyan, de valójában nem működtek. Mindent Magyarországról irányítottak. Ugyanazon a néven a fővárosban is létrehoztak két céget, s ide futottak be a külföldi irodák átirányított telefonhívásai. Az üzletszerzők csak angolul beszélhettek, és olyan néven mutatkozhattak be, amit a vezetőktől kaptak, ráadásul még azt is kellett mondaniuk, hogy ők most éppen a londoni vagy a zürichi irodából beszélnek – jellemezte az elkövetők aprólékosságát Molnár. Ügyfeleket a világ minden pontjáról toboroztak, Magyarország és a közép-európai régió kivételével.
A konkrét üzletkötéseket azonban a gyanúsítottak végezték, esetenként ők utaztak ki az ügyfélhez. A becsapott befektetők nem tudták, hogy az összegeket egy budapesti bankba küldik – magyarázta az alezredes. Az átutalások megérkeztek Magyarországra, ezután a teljes összeget forintban felvették. Ezek egy része a tetemes működési költségekre ment el, van olyan összeg, amit még keresnek, de 130-150 millió forintot már zár alá vettek.
Az adatok szerint az elkövetők közül néhányan korábban részt vettek hasonló bűncselekményben Thaiföldön. Nem adtak ki ellenük nemzetközi körözést, de a rendőrség több hamis okmányt talált a gyanúsítottaknál. A nyomozást saját információik, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és több külföldi társszerve jelzései alapján indították. A sértettek pontos számáról nincs adat, eddig csak egy angliai károsult tett feljelentést hazájában.
A PSZÁF közleményében fejezte ki köszönetét a rendőrségnek, hogy a tavaly július 25-én tett bejelentésük alapján fényt derítettek a bűnszervezetre. Mint fogalmaztak: felügyeleti vizsgálati eszközökkel nem volt bizonyítható a gyanú. A PSZÁF egy hónappal ezelőtt, honlapján megjelentetett közleményében is felhívta a befektetők figyelmét a társaságokhoz köthető részvénycsalási ügy veszélyeire, azóta erről több gazdasági lap is beszámolt – áll a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.