Mégis felállítják a kereszteket

Tizenhárom város önkormányzata utasította vagy odázta el a Jobbik és több civil szervezet, polgári kör keresztállítási kérelmét. A adventi fakereszteket azonban mégis felállítják a gyülekezési törvény alapján. A legtöbb településen a baloldal gördített akadályt, de Kecskeméten a jobboldal is ellenezte a kezdeményezést.

2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az advent idejére felállítandó ötméteres keresztek elhelyezését különféle indokokkal vetették el az önkormányzatok: volt, ahol a városkép megbontására, máshol a kezdeményezés politikai jellegére hivatkoztak, de még az is előfordult, hogy Szolnokon a katolikus egyház esperesének kezdeményezését hozták föl az elutasítás indokaként, aki jászolt állítana fel a városban. Az önkormányzatok közül Kaposvár, Pécs, Tata, Tatabánya, a főváros és több kerülete adott hozzájárulást a keresztekhez, míg Békéscsaba, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Orosháza, Győr, Makó, Debrecen és Vác egyértelműen nemet mondott a kezdeményezésre. Ezen városok közül némelyikben politikusok döntöttek a kereszt sorsáról bizottsági vagy képviselő-testületi szinten: például Makón (baloldali többségű) és Kecskeméten (jobboldali többségű), Debrecenben viszont a városüzemeltetési ügyosztály határozott arról.
Makón és Kecskeméten mások érzékenységével indokolták az elutasítást, míg a cívisvárosban a városkép megbontásával. További négy város, Szombathely, Eger, Miskolc és Szeged pedig két hónap alatt sem jutott dűlőre, ugyan nem utasították el a kérelmeket, de nem is engedélyezték azokat.
A szervezők ígérik: az adventi keresztek felállításánál sehol nem hangzik majd el politikai vagy avatóbeszéd, azokat csupán a történelmi egyházak papjai, lelkészei áldják meg. Céljuk, hogy a karácsony igazi értelmére hívják fel a figyelmet. A kezdeményezők egyébként ott, ahol nem kaptak önkormányzati engedélyt, a rendőrséghez fordulnak, s a gyülekezési törvényre hivatkozva rendezvényként jelentik be a keresztállítást, így valószínűleg mind a 27 helyszínen állni fog a keresztény jelkép, mint ahogy – a városi elutasítás ellenére – már Makón is áll. Budapesten vasárnap 16 órakor helyezik el az első adventi fakeresztet a Kossuth téren: jelen lesz mindhárom történelmi keresztény egyház képviselője.
Budapesten az utóbbi években számos forgalmas köztéren találkozhattunk (és így lesz ez az idén is) a Salamon Berkowitz Traubi-gyáros és szervezete, a Mechon Simon Alapítvány által a hanuka alkalmából elhelyezett zsidó jelképpel, a menórával, amelynek felállítása nem ütközött ellenállásba.
***
Sérülnek a szabadságjogok? Bábel Balázs kalocsai érsek szerint manapság olyan országban élünk, ahol erkölcs- és ízlésromboló plakátokat nyugodtan ki lehet az utcákon állítani, keresztet azonban nem. Az érsek mindezt a szabadságjogok megsértésének tartja. Csoma Áron, a Magyar Református Egyház zsinatának sajtóreferense elmondta: egyháza adventi készülődésének hagyományai között nem szerepel a keresztállítás, ugyanakkor érthetelen, hogy annyi más utcai jelkép mellett miért kell azt megakadályozni. Győri Gábor evangélikus lelkész szerint a kereszt sokkal inkább hozzátartozik az ünnephez, mint a kirakodóvásárok és az óriásplakátok dömpingje. (J. Á.–V. M.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.