Az ORFK pénzmosás elleni osztálya a múlt csütörtökön öszszehangolt akcióban házkutatást tartott hat budapesti irodában – tájékoztatta lapunkat Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója. Elmondta: ekkor vették őrizetbe M. Áron magyar, M. Garber és P. Scheffer amerikai állampolgárt, valamint román társukat. A bíróság három gyanúsítottat előzetes letartóztatásba helyezett, egyedül a román férfi védekezik szabadlábon, miután vallomást tett.
A rendőrség adatai szerint M. Áron és nemzetközi csapata 2001 novemberében Budapesten, Váci utcai székhellyel megalapította a Livingstone Asset Management Kft.-t, később, 2002 augusztusában pedig a Cambridge Global Kft.-t, amely az V. kerületi Szabadság téri Bankcenterben található. Mindkét társaság két létező amerikai vállalat – a Safeguard Technologies Inc. és a Slender Life International Inc. – részvényeire keresett befektetőket, de a New York-i tőzsdén, a Nasdaqon jegyzett más cégek papírjait is kínálták.
A gyanú szerint M. Áron az irodákba angolul jól beszélő brókereket vett föl, akiknek telefonon keresztül írországi, angliai vagy belgiumi potenciális befektetőket kellett toborozniuk úgy, mintha a budapesti cég genfi vagy berlini irodájából beszélnének. A társaságok internetes honlapján ugyanis azt a látszatot keltették, mintha Európa több pontján, így Párizsban, Rómában, Stockholmban, Genfben, Berlinben vagy éppen Bécsben is irodákat tartanának fenn. Amikor a bróker megegyezett a külföldi érdeklődővel, M. Áron társaival kiutazott hozzá, s személyesen kötötték meg az üzletet. A rendőrség szerint az átejtett befektetők esetenként 1000-től 200 ezer amerikai dollárig vásároltak papírokat, az összegeket pedig a CIB Banknál, a K&H Banknál vagy az Erste Banknál vezetett számlákra utalták át. A pénz nagy részét maga M. Áron vette fel. Több átutalás is érkezett a Folyóvölgy Kft., az SGTI Kft., a Kéthatár Kft., az Almalevél Kft. és az Ijász Kft. számlájára. Ezeket a cégeket is a gyanúsítottak közreműködésével alapították. A kicsalt összegeket vélhetőleg e cégeken át mosták tisztára. A nyomozás jelenlegi adatai szerint 7,632 milliárd forintos kárt okozott a bűnbanda a külföldi befektetőknek. A rendőrség eddig 150 millió forintnyi vagyont vett zár alá. A négy férfit csalással, illetve jogosulatlan befektetési szolgáltatási tevékenység bűntettével gyanúsítják. Úgy tudjuk, hogy több amerikai állampolgár – akik a cégek tulajdonosi körét alkották – szökésben van.
***
Európai figyelmeztetések.
Írország központi bankja tavaly október 14-én jelezte a befektetői és tőkepiac szereplőinek, hogy a Livingstone Asset Management Ltd. (kft.) tevékenységét jogosulatlanul, engedély nélkül végzi. A belga pénzügyi felügyelet tavaly szeptemberben adott ki hasonló kommünikét a Livingstone-ról, később, az idén április 30-án pedig a Cambridge Global Ltd. is felkerült a feketelistára. A brit Guardian szerint a magyar rendőrség már március elején razziát tartott a Livingstone székhelyén. A PSZÁF pedig október 14-i közleményében értesítette a befektetőket a két cég külföldi törvénysértéseiről.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete