Tagadta tettét a bíróság előtt tegnap B. Roland elsőrendű és S. Lajos másodrendű vádlott, akiket harmadik, szökésben lévő társukkal együtt azzal vádol a veszprémi ügyészség, hogy hivatalos személyek ellen merényletet követtek el. A nemzetközi elfogatóparancs hatálya alatt álló, jugoszláv állampolgárságú férfi ellen távollétében is lefolytatják az eljárást. Vallomást tett a két sértett, a bíró és a börtönparancsnok is.
A Veszprém Megyei Főügyészség előre kitervelten, hivatalos személy ellen, több emberen, sokak életét veszélyeztetve elkövetett gyilkossági kísérlettel vádolja a három férfit. Mindkét esetben B. Roland volt a tettes – társát nem sikerült elfogni –, míg a felbujtók S. Lajos és L. Branislav. A vádirat szerint a Veszprémi Városi Bíróság tanácsvezető bírája, V. János 2000. szeptember 26-án, erőszakos nemi közösülés miatt S. Lajost nyolc év börtönbüntetésre ítélte. Ugyanezen időszakban tárgyalta a bíró az autótolvaj-banda fejének tartott L. Branislav jelentős értékre, bűnszövetségben elkövetet lopás és más bűncselekmények miatti ügyét. A két férfi a veszprémi börtönben, közös zárkában volt előzetes letartóztatásban, ahol mindketten több fegyelmit kaptak, mert sorozatosan megszegték a szabályokat. Ráadásul az intézet parancsnoka, U. Zoltán megtudta, hogy Branislavot a bűntársai ki akarják szabadítani, ezért mindig lábbilincsben szállíttatta a tárgyalásokra. A szerb ezért meg is fenyegette. A vádlottak az ügyükben eljáró bíróra is nehezteltek: L. Branislav többször kérte szabadon bocsátását, amelynek azonban a bíró nem adott helyt. Mindketten túlzásnak tartották ügyeik elhúzódását. Végül elhatározták, hogy telefonon megbízzák B. Rolandot, hogy társával mindkét haragosukat félemlítse meg. Először 2000. november 28-án éjjel U. Zoltán lakásának erkélyére két Molotov-koktélt dobott B. Roland és társa. Az egyik benzines üveg bekerült a lakásba, amely kigyulladt. A bent egyedül alvó börtönparancsnok még idejében felébredt, és eloltotta a tüzet.
Nem sokkal később, december 5-én éjszaka a veszprémi bíró panellakásának ajtaját gyújtotta fel a két elkövető. Öt liter benzint locsoltak a lakás elé, a marmonkannát felrobbantották, így a tűz szétterjedt a lépcsőházban. V. János és felesége, valamint két gyermekük tartózkodott a helyiségben. A bíró, amikor meghallotta a robbanást, és látta a beszivárgó füstöt, családját az ablakhoz terelte, majd oltani kezdte a tüzet. Kintről a szomszédok próbálták megfékezni a lángokat, mivel a lépcsőház műanyag burkolata is égett. Mindkét esetben 700 ezer forintos kár keletkezett.
A szakértői vélemény szerint ha a lakók 5-10 percet késnek a tűz eloltásával, akkor a lángok továbbterjedhettek volna a kilencemeletes épület más lakásaira is. Ezért nemcsak a sértettek, hanem a ház lakói is életveszélyben voltak.
Miért fenyegeti meg jogerős ítéletekkel politikusokat újságírókat Magyar Péter