Molotov-koktéllal támadtak a merénylők

Kommandósok őrizték tegnap a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság épületét, mert megkezdődött a pere annak a három vádlottnak, akik három évvel ezelőtt a veszprémi bíróság tanácsvezetője, illetve a városi börtön parancsnoka ellen Molotov-koktéllal merényletet követtek el.

2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tagadta tettét a bíróság előtt tegnap B. Roland elsőrendű és S. Lajos másodrendű vádlott, akiket harmadik, szökésben lévő társukkal együtt azzal vádol a veszprémi ügyészség, hogy hivatalos személyek ellen merényletet követtek el. A nemzetközi elfogatóparancs hatálya alatt álló, jugoszláv állampolgárságú férfi ellen távollétében is lefolytatják az eljárást. Vallomást tett a két sértett, a bíró és a börtönparancsnok is.
A Veszprém Megyei Főügyészség előre kitervelten, hivatalos személy ellen, több emberen, sokak életét veszélyeztetve elkövetett gyilkossági kísérlettel vádolja a három férfit. Mindkét esetben B. Roland volt a tettes – társát nem sikerült elfogni –, míg a felbujtók S. Lajos és L. Branislav. A vádirat szerint a Veszprémi Városi Bíróság tanácsvezető bírája, V. János 2000. szeptember 26-án, erőszakos nemi közösülés miatt S. Lajost nyolc év börtönbüntetésre ítélte. Ugyanezen időszakban tárgyalta a bíró az autótolvaj-banda fejének tartott L. Branislav jelentős értékre, bűnszövetségben elkövetet lopás és más bűncselekmények miatti ügyét. A két férfi a veszprémi börtönben, közös zárkában volt előzetes letartóztatásban, ahol mindketten több fegyelmit kaptak, mert sorozatosan megszegték a szabályokat. Ráadásul az intézet parancsnoka, U. Zoltán megtudta, hogy Branislavot a bűntársai ki akarják szabadítani, ezért mindig lábbilincsben szállíttatta a tárgyalásokra. A szerb ezért meg is fenyegette. A vádlottak az ügyükben eljáró bíróra is nehezteltek: L. Branislav többször kérte szabadon bocsátását, amelynek azonban a bíró nem adott helyt. Mindketten túlzásnak tartották ügyeik elhúzódását. Végül elhatározták, hogy telefonon megbízzák B. Rolandot, hogy társával mindkét haragosukat félemlítse meg. Először 2000. november 28-án éjjel U. Zoltán lakásának erkélyére két Molotov-koktélt dobott B. Roland és társa. Az egyik benzines üveg bekerült a lakásba, amely kigyulladt. A bent egyedül alvó börtönparancsnok még idejében felébredt, és eloltotta a tüzet.
Nem sokkal később, december 5-én éjszaka a veszprémi bíró panellakásának ajtaját gyújtotta fel a két elkövető. Öt liter benzint locsoltak a lakás elé, a marmonkannát felrobbantották, így a tűz szétterjedt a lépcsőházban. V. János és felesége, valamint két gyermekük tartózkodott a helyiségben. A bíró, amikor meghallotta a robbanást, és látta a beszivárgó füstöt, családját az ablakhoz terelte, majd oltani kezdte a tüzet. Kintről a szomszédok próbálták megfékezni a lángokat, mivel a lépcsőház műanyag burkolata is égett. Mindkét esetben 700 ezer forintos kár keletkezett.
A szakértői vélemény szerint ha a lakók 5-10 percet késnek a tűz eloltásával, akkor a lángok továbbterjedhettek volna a kilencemeletes épület más lakásaira is. Ezért nemcsak a sértettek, hanem a ház lakói is életveszélyben voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.