A Budapesten található körülbelül egymillió kémény közül baleset-veszélyességük miatt több mint ezerötszáznak a használatát tiltotta meg az idén a hatóság, 45 ezer esetében pedig nagyobb beavatkozásra lenne szükség. Karbantartásra, felújításra csaknem 300 ezer füstelvezető szorul.
Kocsis Attila, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. műszaki igazgatója lapunknak elmondta: a legrosszabb helyzetben a korábban IKV-kezelésben lévő, öreg belvárosi társasházak vannak, amelyeknek a kéményeit annak idején nem gáz-, hanem szilárd tüzelésre tervezték. Gázfűtésnél az égésterméknek magasabb a vízgőztartalma, amely szén-dioxiddal elegyedve szénsavvá alakul. Emiatt átnedvesednek a kémények, a szénsav pedig megszünteti a habarcs kötőanyag-tulajdonságát.
A Műszaki Egyetem felmérése szerint a kéménykorrózió már 1971-ben (akkori áron) egymilliárd forintos kárt okozott a fővárosban. A hetvenes években ugyan megjelentek a béléscsövek, de a korszerű technikát csupán a 90-es évektől alkalmazzák hazánkban – jelentette ki Kocsis Attila.
Tavaly ötvenketten haltak meg szén-monoxid-mérgezésben, ebből Budapesten tizenhatan, és most ősszel is történt már tragédia. Február végén Rákoscsabán egy héttagú család álmában vesztette életét a szivárgó égésterméktől.
Kocsis Attila leszögezte: a balesetek többségét a cirkogejzírek, gázmelegítők, tüzelőkészülékek hibája és az üzemeltetők hanyagsága okozza. Az emberek többsége csupán hat-nyolc évente szervizelteti ezeket a berendezéseket, amelyek néhány ezer forintból biztonságosabbá tehetők, miközben hatásfokuk is 15-20 százalékkal növelhető. A túlzásba vitt lakásszigetelés miatt a gázkészülékek gyakran nem jutnak elegendő levegőhöz, emiatt a kéményből szén-monoxid és füst áramlik vissza – állította a szakember.
A kémények felújítása méterenként 5–15 ezer forintba kerül, miközben egy átlagos füstelvezető hossza körülbelül 15-16 méter, egy családi házé pedig öt-hat méter. A legveszélyesebbek az úgynevezett termoforok, azaz egycsatornás gyűjtőkémények, amelyeknél egy közös kürtőre van rákötve több tüzelőberendezés. Ilyeneket 1986 óta tilos építeni, de országszerte még több tízezer található belőlük.
A kéményseprőket sokszor nem engedik be az emberek, s nem gondoskodnak arról, hogy a tetőre följuthassanak. S ha sikerül is feljutniuk, nincs biztonságos járda, amelyen közlekedni tudnak, noha ezt egy belügyminisztériumi rendelet előírja. Az sem ritka, hogy a kéményseprő ad ki tanúsítványt, ellenőrzés nélkül.
Lapunk azt is megtudta: a Belügyminisztérium a kémények és a panellakások felújítására az idén összesen 1,9 milliárd forintot különített el, amelyre október 31-ig lehetett pályázni.
Kémények Letiltott Felújításra
száma füstelvezetők szorul
Budapest 1 millió 1500 345 ezer
Miskolc 54 ezer 54 19 ezer
Szeged 60 ezer 20 31 ezer
Pécs 50 ezer 500 15 ezer
Debrecen 50 ezer 200 5-8 ezer