Tizenegy év a volt nővérnek

Súlyosbítva az elsőfokú döntést, tizenegy év fegyházbüntetésre ítélte a Fekete Angyalként ismert Faludi Tímeát a Fővárosi Ítélőtábla tegnap. A Nyírő Gyula-kórház egykori szakápolóját több emberen elkövetett emberölés kísérletében és négyrendbeli, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésben találta bűnösnek a táblabíróság. A tanács szerint az ügyben szó sem lehet eutanáziáról.

2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Faludi Tímeát a Fővárosi Bíróság tavaly december 2-án ítélte kilenc év fegyházbüntetésre. Az elsőfokú határozat szerint a Nyírő Gyula-kórház volt ápolónője egy esetben követett el szándékos emberölést, két esetben annak kísérletét, négy elhunyt beteggel szemben pedig a foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűncselekménye bizonyosodott be. A Fővárosi Bíróság Faludit véglegesen eltiltotta szakmája gyakorlásától.
Az elsőfokú ítélet szerint Faludi Tímea 2000 májusa és 2001 februárja között a Nyírő Gyula-kórház II. számú belgyógyászati osztályán idős betegeknek morfium, kálium, seduxen és dolargán gyógyszereket adott be vénás injekció formájában. A vádlott tisztában volt azzal, hogy az orvosságok a haldokló betegek állapotában veszélyhelyzetet idézhetnek elő. Továbbá azt is tudta, hogy csak orvosi utasításra adhatott volna vénásan ilyen jellegű szereket a betegeknek. Faludi cselekményének célja a betegek fájdalmának csökkentése volt, ám egy esetben bebizonyosodott, hogy gyors és fájdalom nélküli halált akart okozni.
A vádlott számtalan vallomását a Fővárosi Bíróság csak akkor fogadta el, ha azt okirati bizonyítékok is alátámasztották. Minden kétely esetén a vádlottra nézve a kedvezőbb verziót vette alapul az elsőfokú bíróság. Faludi nyilatkozataiban csak akkor támadt zavar, amikor a jól felismerhető védekezési taktika köszönt vissza – áll a nem jogerős ítéletben. Az elsőfokú bíróság rögzítette a vádlott cselekményének rendkívüli társadalmi veszélyességét, valamint azt, hogy Faludi Tímea megingatta az állampolgároknak az egészségügybe vetett bizalmát. Nem véletlen, hogy az eset nagy nyilvánosságot kapott, hiszen a beteg emberek kiszolgáltatottságával a vádlott visszaélt. Ezért nem is beszélhetünk eutanáziáról, hiszen egyik elhunyt idős ember sem kérte a kegyes halált a nővértől – szögezte le a bíróság.
Faludi Tímea tegnap visszavonta minden vallomását, mert – miként mondta – csak a fantáziájának szüleménye.
Az ügyész vádbeszédében kérte a bíróságot, hogy a minősített emberölés büntetési tételének – tíztől tizenöt évig, vagy életfogytig tartó szabadságvesztés – alsó határát meghaladó fegyházbüntetést szabjon ki a vádlottra. A védelem felmentésért, vagy az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésért fellebbezett.
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú döntést a büntetés mértékén kívül mindenben helybenhagyta. Mint kiemelte: színvonalas, lelkiismeretes, körültekintő módon derítette fel a Fővárosi Bíróság tanácsa az igen nagy felháborodást kiváltott ügyet.
Szőgyényi József, a volt szakápoló védője a jogerős ítélet után újságíróknak elmondta: reménytelen felülvizsgálati kérelmet benyújtania, mert ahhoz jogszabályt kellett volna sértenie a bíróságnak, ilyet azonban nem tapasztalt. Közölte: ennél többet a védelem nem tehetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.