Vádemelés vesztegetés miatt

Huszonhét vádlottja van annak a kiterjedt idegenrendészeti ügynek, amelyben magáncégek vezetői rendőröket és hivatalnokokat vesztegettek meg külföldi állampolgárok érdekében. A többnyire távol-keleti ügyfelek egy részét – beismerő vallomásuk fejében – az ügyészség megrovásban részesítette, de akadnak olyanok is, akiket még keresnek.

2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vezető beosztású hivatalos személy által üzletszerűen, kötelességszegéssel folytatólagosan elkövetett vesztegetés, hivatali viszszaélés, okirat-hamisítás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Fővárosi Főügyészség az ügy huszonhét szereplője ellen – tudatta lapunkkal Borbély Zoltán ügyészségi szóvivő. Elmondta: az iratokat már átküldték a Fővárosi Bíróságra. Három, jól elkülöníthető csoportot nevez meg a vádirat: a BRFK külföldieket ellenőrző osztályának vezetője, N. Imre és társai, a Budapesti Közigazgatási Hivatal osztályvezetője, T. Péterné és munkatársai, valamint több magáncég vezetője és ügyintézője, másfél éves bűnös együttműködését derítették fel.
A külföldiek letelepedésével, bevándorlásával, tartózkodási engedélyével összefüggő ügyintézést vállaló magáncégek főleg előnyök és ajándékok juttatásával érték el a hivatal, illetve a rendőrség munkatársainál, hogy ügyfeleiknek soron kívül kiadják papírjaikat – áll a vádiratban. Olyan eset is előfordult, hogy kiutasított külföldinek szereztek tartózkodási engedélyt. A soronkívüliség miatt így a szokásosnál hamarabb hozzájutottak az ügyintézési jutalékukhoz.
Az ügyészség szerint például N. Imre kocsiján esetenként 60 ezer forintos javítást végeztettek az említett cégek munkatársai. A férfi feleségét berakták az egyik ügyintéző kft. felügyelőbizottságába, amely tisztségért honoráriumot kapott, ám munkát a nő nem végzett. A hivatalnokok szolgálataikért cserébe török aranyat kaptak, fejenként körülbelül 100 ezer forint értékben.
A törvénytelen szolgáltatást elfogadó külföldiek – többségében vietnamiak és kínaiak – ellen nem emeltek vádat, ügyüket a nyomozáskor elkülönítették. Ha az érintett beismerő vallomást tett, ak-kor ügyészi megrovást kapott. Akadnak olyanok is, akiket még keresnek.
A vádlottak hálózatszerűen, 2000–2001 között folytatták tevékenységüket. A nyomozást két éve rendelték el a Nemzetbiztonsági Hivatal feljelentése, valamint az általuk átadott bizonyítékok alapján. Az eddig összegyűlt iratok 18 ezer oldalt tesznek ki, a vádirat több mint 70 oldalas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.