Hazánkat nem fenyegeti közvetlen katonai veszély az elkövetkezendő tíz évben, így a haderőreformot ennek megfelelően kell végigvinni – közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a Közgazdaság-tudományi Egyetem Tárcatükör című vitáján. A miniszter vitapartnere Simicskó István, a parlament honvédelmi bizottságának fideszes alelnöke válaszában kifejtette: tíz év távlatában nem lehet tudni, mit hoz a jövő, hiszen a 80-as évek elején sem gondoltunk arra, hogy megszűnik a Varsói Szerződés, és NATO-tagok leszünk. Hozzátette: a NATO-ban is az az elsődleges szempont, hogy a tagok a saját katonai védelmi képességeiknek tudjanak eleget tenni, mert ez adja a szövetség erejét.
Arra a kérdésre, hogy ki lehet ma a Magyar Köztársaság ellenfele egy esetleges háborúban, és mi az elsődleges feladata a Magyar Honvédségnek, Simicskó kijelentette: a magyar hadseregnek egyetlen feladata van az alkotmány szerint: a haza védelme, és ez azért is elsődleges szempont, mert sohasem tudhatjuk, hogy milyen szélsőséges politikai erők erősödnek meg a térségben. Juhász Ferenc ezzel kapcsolatosan megjegyezte: a nacionalista erők felerősödése nem jelenti azt, hogy bennünket katonai veszély fenyeget, hiszen egyetlen szomszéd ország sem rendelkezik olyan katonai erővel, amelyet egyik pillanatról a másikra bevethet. Arra a kérdésre válaszolva, hogy jelenleg milyen állapotban van a magyar hadsereg, Juhász Ferenc kijelentette: a magyar haderő felélte tartalékait, ezért a NATO-felajánlásokhoz specializálódni kell gyors reagálású katonai szervezetek fejlesztésével, de ez a folyamat leépítésekkel is jár. Simicskó szerint azonban a Honvédelmi Minisztériumnak az Országgyűlés előző ciklusban elfogadott határozatát kellene követnie, és tíz év alatt, fokozatosan kellene áttérni az önkéntes haderőre.
***
Változás a beszerzésben
Átalakítják a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzési eljárásainak folyamatát, mert elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy jelenleg ugyanaz a hivatal fogalmazza meg a követelményeket, végzi el a beszerzést és a minőség-ellenőrzést is – jelentette ki Juhász Ferenc a Beszerzés 2003 elnevezésű konferencián. A miniszter szerint a beszerzések nyíltsága azért is fontos, mert a HM jövőre költségvetése 25-27 százalékát költi a haderőfejlesztésre, és ebből legalább 50 milliárd forintot fordítanak a tényleges technikai fejlesztésekre.
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta