Vizsgálat lesz a lelőtt diák ügyében?

Vizsgálatot kezdeményez az ellenzék az Irakban lelőtt magyar diák ügyében. A Külügyminisztérium továbbra is állítja, a késedelmes tájékoztatás nem az ő hibája.

2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudták a Külügyminisztériumban, hogy a múlt hétfőn Irakban amerikaiak által lelőtt 27 éves Varga-Balázs Péter alkalmazója, a Toifor Hungary Kft. a térségben tevékenykedik – tudta meg lapunk külügyi forrásból. Tóth Tamás szóvivő ezzel kapcsolatban közölte: egy jogállamban nem kötelessége egyetlen cégnek sem, hogy bejelentse, ha külföldön végez munkát. Hozzátette: a Külügyminisztérium már március 13-án felhívásban figyelmeztetett, senki ne utazzon Irakba. A szóvivő továbbra is állította: a szaktárca csak az eset után három nappal, november 20-án kapott értesítést a családtól. Ezután fordultak a bagdadi magyar konzulátust helyettesítő közvetítőirodához és az amerikai nagykövetséghez. Tóth szerint a bagdadi magyar képviselet is a tárcától értesült a tragédiáról.
*
Az amerikaiak 21-én adtak újabb információt arról, hogy valójában egy amerikai lőtte le a diákot egy ellenőrzési pontnál Ramadi térségében, és ennek alapján ismertették újra az esetet – közölte a szóvivő. A köznyelv ezt hazugságnak hívja – reagált Tóth Tamás arra a felvetésünkre, hogy Bartha Ferenc, a Toifor Hungary Kft. magyarországi képviselője pénteken azt nyilatkozta lapunknak: a cég vezetői már Varga-Balázs Péter győri diák iraki lelövésének másnapján, vagyis november 18-án találkoztak a bagdadi magyar ügyvivővel, és kérték a képviselet segítségét.
Nem tudom, milyen eljárási kötelezettség van az amerikai hadseregben ilyen esetekben, és nem tudjuk azt sem, hogy pontosan miért késett az információ, mert a Pentagon most vizsgálja az esetet – válaszolta a szóvivő arra a kérdésünkre, hogy miért csak a szülőktől értesültek a szerencsétlenségről, amikor szakértők szerint azonnal jelentésben kell értesíteni az amerikai parancsnokságokat, ha egy külföldi állampolgárt bárhol lelő az Egyesült Államok katonája.
– Eddig kegyeleti okokból nem emeltük fel a szavunkat az esettel kapcsolatban, de az ügy teljes körű feltárását követeljük a kormánytól, hiszen megdöbbentő, hogy a szaktárca csak közel egy héttel az eset után értesítette a valós helyzetről a közvéleményt – jelentette ki Simicskó István (Fidesz). A képviselő szerint egy felelősségteljes kormánynak tudnia kell, hogy kik dolgoznak az állampolgárai közül egy háborús övezetben, és ha amerikai katonák lövik le az egyiküket, arról a helyi parancsnokságtól – amelynek azonnal jelentést kell kapnia az esetről – értesülnie kellett volna. Erős a gyanú, hogy el akarták tussolni az ügyet – közölte lapunkkal a képviselő.
Lezsák Sándor és Balogh László (MDF) tegnap magyar–amerikai– iraki független vizsgálóbizottság felállítását sürgette annak érdekében, hogy tisztázódjanak Varga-Balázs Péter halálának körülményei. A képviselők választ kívánnak kapni arra, megtett-e mindent a Külügyminisztérium a szülők és a magyar közvélemény gyors tájékoztatásáért, illetve az elmúlt napok terrorcselekményei jelentenek-e különleges biztonsági kockázatot a térségben tartózkodó magyar állampolgároknak.
*
Herényi Károly szerint át kell gondolni a honvédség külföldi szerepvállalását. Az MDF frakcióvezetője a Hír TV-ben kifejtette: maximálni kellene, egyszerre hány magyar vesz részt különböző katonai vállalkozásokban. A párt egyelőre szakértőkkel tárgyal a témában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.