Az eltűnt Seuso-kincsek nyomában

A Seuso-kincsek néven ismert római kori leletegyüttes eltűnése és a polgárdi sorkatona, Sümegh József 1980-ban bekövetkezett halála közötti összefüggés tisztázására elrendelt nyomozásban a rendőrség az egykori katonatársak, valamint a külföldi érintettek között keresi az ügy megoldását. Egy libanoni és egy szerb érme- és műkincskereskedő azt állítja: az ezüsttárgyak nem Magyarországról, hanem Libanonból származnak.

2003. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robbantáshoz készülődő bányászok találták meg néhány nappal leszerelése előtt Sümegh József sorkatona felakasztott holttestét 1980. december 17-én a Polgárdi közelében lévő kőbánya Borbély-pincéjében. Akkor a katonai ügyészség az eset tisztázása nélkül zárta le az ügyet. A 2000-ben újraindult nyomozáskor a rendőrség már elismerte: Sümegh halála közvetlen összefüggésbe hozható a Seuso-kincsek néven ismert római kori leletegyüttes eltűnésével. Az eddig begyűjtött adatok alapján pedig az is nyilvánvaló, hogy a fiatal férfi gyilkosság áldozata lett.
A mechanikai szakértő segítségével a nyomozók megállapították, hogy a holttest lábai alatt lévő téglák elhelyezkedése „beállított” volt, ami arra utal: nem Sümegh József akasztotta fel saját magát – mondta el lapunknak Vukán Béla rendőr alezredes, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának műkincsvédelmi alosztályvezetője. Tanúk segítségével sikerült a férfi halálát megelőző időszakot is rekonstruálni.
Az alezredes kifejtette: a pápai laktanyából hazafelé induló Sümegh József a vonaton egyik falubelijével találkozott. Együtt mentek volna Polgárdiig, ám Sümegh Székesfehérvárott leszállt a vonatról, s visszafelé, Kisbér irányába, egy távoli rokonához vette útját – magyarázta Vukán Béla. A nyomozók valószínűsítik: a kiskatona észrevehette, hogy valaki(k) követi(k), s csak néhány nap után indult haza.
Amikor Sümegh 1980. december 13-án Polgárdiba ért, a kőbányához közel eső ipartelepi kocsmában két idegen férfival jelent meg – mondta az alezredes. A tanúk szerint a társaság nem viselkedett szokatlanul, ám rövid idő múlva Sümegh a két férfival a kőbányában található pincék felé indult, ahonnan már nem tért haza – mondta el Vukán Béla.
A férfi amatőr érmegyűjtő volt, kapcsolatot tartott több gyűjtővel és régiségkereskedővel – fejtette ki az alezredes. Halála előtt nem- csak a Seuso-kincseknek vélt ezüsttárgyak tűntek el, hanem rendkívül értékes, római kori arany érmegyűjteményének is nyoma veszett. Ennek több darabját feltehetőleg a Seuso-lelet egyes tárgyaiért cserélte. A tanúk legalább negyven Seuso-kincshez hasonló ezüsttárgyat láttak Sümeghnél. A kiskatona többeknek azt állította, hogy a polgárdi kőbányában találta a kincseket, ám később az is felvetődött, hogy a faluhoz közel lévő Szabadbattyány külterületén lévő – részben még feltáratlan – római kori villa körül lelhette meg azokat.
Sümegh lakókörnyezete, valamint a vele kapcsolatban állt érme-és műkincskereskedők kihallgatása egyelőre nem hozott eredményt, figyelemre méltó tanúvallomásokat tettek azonban a kiskatona egykori parancsnokai, akik szerint Sümegh több Seuso-kincshez hasonló tárgyat bevitt a laktanyába.
Az ügyben kihallgattak egy libanoni, valamint egy szerb érme- és műkincskereskedőt – mondta el az alezredes. Mindketten még 1980 körül kerültek kapcsolatba a hamis okmányokkal külföldre juttatott leletegyüttessel. A két férfi ugyanazt állította: a Seuso-kincsek nem Magyarországról, hanem Libanonból kerültek hozzájuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.