Bércsapda

2003. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végre megtört a jég: az Európai Bizottság legfrissebb tanulmánya szerint Magyarországon elképesztően alacsony a bérszínvonal. Miközben tehát a Medgyessy-kormány, illetve a hozzá közel álló elemzői gárda azt harsogja, hogy hazánk versenyképessége nem a kabinet tehetetlensége, hanem a magas munkaerőköltség miatt zuhan egyre mélyebbre, addig a brüsszeli testület szerint igen kevés pénzért dolgozunk. Az uniós szakértők úgy fogalmaznak, hogy hazánkban kifejezetten ellentét feszül a bérszínvonal és a termelékenység között. Így nem szabad arról sem megfeledkeznünk, hogy változatlanul dolgos és szorgos nép a magyar, hiszen itt dolgoznak a leghatékonyabban a 2004-ben csatlakozó új tagállamok közül. S ez nem öntömjénezés, ugyancsak az említett jelentésben olvasható. (Jegyezzük meg, hogy az osztrák hatékonyság kétszer akkora, mint a magyar, ám a fejlődés ezen a területen elvitathatatlan.)
Voltaképpen tehát hálát adhatunk az Európai Bizottságnak, hogy leírta azt, amit eddig is tudtunk: nap mint nap a nyugati átlagfizetés ötödéért dolgozunk, így a bérköltségeink alig érik el az uniós átlag 20 százalékát. Füleinknek azonban ennél még kedvesebben cseng, hogy Brüsszel óva inti a keleti bővítés szereplőit – így természetesen Magyarországot is – attól, hogy versenyképességüket az olcsó munkaerőre alapozzák. Szakértők szerint ez csapdahelyzet, amiből, ha beleragadunk, egy jó ideig nem tudunk kikecmeregni. A bizottság nyíltan kimondja, hogy a magyar versenyképesség még egy rendkívüli, akár 50 százalékos bérköltség-növekedést is kibírna. Ezek szerint, ha a mostani fizetésünk felét még pluszban haza vihetnénk, mindenki boldog lenne. A munkaadók azért, mert a megemelkedett jövedelem által okozott gazdasági körforgás nem veszélyeztetné a globális trendet, mi munkavállalók pedig azért, mert végre azt érezhetnénk: nemcsak alamizsnáért, hanem az európai javadalmazástól ugyan még távol álló, de hozzá közelítő bérekért kaphatunk napi 10-12 óra ledolgozása után fiatalon infarktust.
De komolyra fordítva a szót, az Európai Bizottság jelentésének köszönhetően gyakorlatilag minden eddigi tankönyvszerű balliberális szakértői tézis megdőlt, Magyarország ugyanis nem beszállítói szerepre ítéltetett ebben a térségben. Persze az alacsonyabb képzettségű társadalmi rétegek számára szükséges, hogy összeszerelő üzemek is működjenek, viszont a cél nem lehet kevesebb, mint megvalósítani a tudásalapú társadalmat. Visszatérve a jelentésre, nem tudni, mit szól ezekhez a megállapításokhoz az amúgy Brüszszelnek állandóan hajbókoló baloldali kabinet. Tudják-e a döntéshozók, hogy milliósra becsülhető azoknak a tábora, akik 20–30 ezer forintos nyugdíjból, 50 ezer forintos fizetésből tengődnek hónapról hónapra? Hogy ezek az emberek, akik magyarabbak, gerincesebbek, mint mi itt Budapesten, ha belepusztulnának, akkor sem kéregetnének a polgármesteri hivatalban vagy az utcán.
Ha a miniszterelnök fellengzős franciaországi nyaralását vagy kubai/thaiföldi telelését megszakítva ellátogatna Miskolcra, Kazincbarcikára, Nyíregyházára vagy éppenséggel Békéscsabára, egyáltalán: ha az olcsó PR-fogásokon kívül lenne valós kapcsolata a társadalommal, akkor személyesen is megtapasztalhatná, milyen körülmények között, s milyen gyalázatosan alacsony fizetésből élnek ma Magyarországon az emberek. Hogy a brüsszeli Európai Bizottság tanulmánya szó szerint igaz, mindannyian tudjuk, mi több, a bőrünkön is érezzük. Éppen ezért most fanyalgás nélkül állítjuk: Brüsszelnek tökéletesen igaza van.
Sajnos, a tévedés kizárva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.