Bokszháború politikai felhangokkal

Herman István Székesfehérvárott engedély nélkül, két keze munkájával kezdte felépíteni az ’56-osok terét. Országos botrányt kavart, amikor a baloldali városvezetés koszorúját diszkoszként hajította ki a térről 2000. október 23-án: a bírósági eljárás garázdaság miatt jelenleg is folyik. Időközben bokszklubot alapított, növendékei zömmel hátrányos helyzetű fiatalok, akik rendszeresen bizonyítanak a versenyeken. Ám a „balos vezetés ott tesz neki keresztbe, ahol tud” – állítja. A sportbizottság SZDSZ-es elnöke szerint szó sincs semmiféle politikai diszkriminációról.

Szarka Ágota
2003. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városközponthoz közeli lakótelep udvarán, a „Prohászkán”, egy szerény melléképületben – fás szín lehetett a központi fűtés bevezetése előtt – kapott helyet az Alba Regia Box Club. A bejárat mellett nemzetiszín szalagos koszorú lóg a falon, felette házi készítésű tábla, amelynek szövegéből kiderül: az edzőterem – szimbolikus útjelzőként – a magyar ökölvívás legendás fehérvári sportpedagógusának, Kiss Lászlónak a nevét viseli, aki az ötvenes, hatvanas és a hetvenes években dolgozott igen eredményesen az utánpótlás kinevelésén.
Herman István – ahogy meséli – nagyrészt a maga pénzéből, barátai segítségével, saját munkájával hozta helyre a félig-meddig romos épületet másfél évvel ezelőtt. Örült, hogy megkapta, mert a város először elutasította a kiutalását, pályáznia kellett, majd lakossági fórumot hívattak össze. Az volt a szerencséje, hogy a lakók 95 százaléka támogatta a bokszklub ügyét. A város végül mindössze néhány százezer forinttal járult hozzá az építkezéshez. Herman István boldog volt, hogy egyáltalán kapott állandó helyet, s ma már több mint negyven tanítványa van, köztük sok a hátrányos, sőt halmozottan hátrányos helyzetű fiatal. Így aztán nem nagyon lehet alapozni a folyó kiadások tekintetében a havi tagdíjra. S Herman mester lelkesedése ha nem is, de anyagi lehetőségei nem végtelenek. A leigazolt versenyzők közül sokan kiemelkedő eredményeket érnek el az országos versenyeken, az utazások, a nevezés is pénzbe kerül, de a városi újság mindig beszámol a mérkőzésekről. Az alba regiásoknak komoly szurkolótáboruk van Székesfehérvárott, és ez a lényeg – magyarázza a nagydarab, sportos, ötvenes férfi, aki Papp Laciék kortársaként maga is már fiatalon a bokszra tette fel az életét. 1966-ban kezdte amatőrként, nemzetközi és hazai sikereket ért el, és a sport szeretete megmaradt annak ellenére is, hogy eredményei az akkori erős mezőnyben csak a második vonalhoz voltak elegendők. A nyolcvanas évek közepén disszidált, Ausztriában próbált szerencsét a profibokszban. Amire a legbüszkébb, az mégis az, hogy ő hívta meg Papp Lacit Székesfehérvárra, és indítványozta, hogy kapja meg a „tiszteletbeli polgár” címet, ami csak egyedül itt létezik az országban.
Herman István ma a bokszvilágszövetség, az AIBA nemzetközi bírája, az edzőterem falán számtalan fotó látható az általa vezetett mérkőzésekről. Magyar és külföldi hírességek Herman Istvánnal, Madár, Koko képei lelkesítik neveltjeit, hogy kitartó munkával akár a Prohászkáról is vezethet út a sikerhez. Erre a legjobb példa Jónás Zsolt, Herman mester egyik szeme fénye a sok közül.
– Zsolti őstehetség, biztos, hogy olimpiai bajnok lesz belőle – mutatja be a 17 éves cigány fiút.
– Messzebb lesz az még – szabadkozik Zsolt nevetve, de egyáltalán nem jön zavarba. Látszik a tekintetén, hogy ő is hisz ebben, sugárzik róla az egészséges önbizalom. Pedig mielőtt a „majsztróval” – így hívják a gyerekek – találkozott volna, kétséges volt, hogy be tudja-e fejezni az általános iskolát, ráadásul nem tartozik az aranyifjak közé sem: nagybeteg édesapja évek óta rokkantnyugdíjas, édesanyja háztartásbeli. Mégis magabiztosan mondja, jövőre beiratkozik valahová, szakmát tanulni, s tán le is érettségizik. Bár a sport az első, de a tanulás sem maradhat el.
– No, mondjad csak, fiam, az eredményeidet – noszogatja Herman István, s most az is tisztán érezhető: a „fiam” megszólítás nem csak egy szimpla fordulat.
– Harmadik lettem a Balaton-kupán, amit 16 ország részvételével rendeztek, volt a Sopron-kupa, a Baranya-kupa… – eddig jut Zsolti a kötelező felsorolásban, mikor Herman István a szavába vág:
– Azt is el kell mondani, hogy egy év komoly edzés után már kétszer hívták be válogatottnak. A magyar juniorbajnokságon most harmadik lett. A másik tehetséges fiú, Ignácz Roland például a serdülőbajnokságon ötödik helyezést ért el. Folyamatosan építkezünk, nem lehet kihagyni lépcsőfokokat. A bokszban nemcsak a mozgáskultúra, de a gondolkodás, a lelkiek is fontosak – magyarázza. S hogy Herman Istvánnál ez sem hangzatos szólam, hamar kiderül a növendékek szavaiból. Zsolti sem bukhatott meg még egyszer. Nem az eszével volt a baj – ha kellett, a mester tanította a bokszon kívül például németre. Aki edzésre jár, annak kötelező az általános iskolában a tanulószoba, és a „majsztró” valahonnan mindig megtudja, hogy kivel van zűr a suliban, ki lóg, ki áll bukásra. Bejár az iskolába, de rendszeresen ellátogat a szülőkhöz a cigánysorra is.
– Hallgatnak rám, mert tudják, hogy jót akarok. Pedig ha kell, üvöltözök is, hogy vegyék komolyan: nincs lógás, a gyereknek az első az iskola.
Herman István úgy tartja: öröm, ha növendékei sikeresek a sportban, de nem ez a legfontosabb, hanem hogy tisztességes, megbecsült tagjaivá válhassanak a társadalomnak. És bizony, sokuknak ehhez segítség kell, amit ez a kis sportközösség – egyelőre – képes megadni. Akár a titokzatos „turbógéppel”, ami a mester saját találmánya, csak ő kezelheti, és szerinte nagyon hatékony, bár első látásra a megtévesztésig hasonlít egy egyszerű lécre. De a legtöbbet mégis a mindenféle tekintetben sokszínű, természetes közösség adja, amelyben nyoma sincs a társadalmi tabuknak, az álságosságnak. A mérce a valódi teljesítmény, akár a sportban, akár az élet más területén.
Mikor kórusban „kopasz gádzsónak” csúfolják a roma tanítványok a „majsztrót”, nincs sértődés. De akkor sem, amikor a „kokerók” kerülnek szóba a másik oldalról, szintén nem hízelgő összefüggésben. A szócsatának harsány, egyetértő röhögés a vége. A tanítványok között van hatéves is, a legidősebb pedig csaknem harminc, cigányok, nem cigányok vegyesen. Vadul és jókedvűen püfölik egymást a ringben a hatalmas nemzetiszín zászló alatt.
– Az ökölvívás intelligencia kérdése is. És ami a legfontosabb: küzdésre nevel, tartást, erőt ad, csupa olyan képességet, ami fontos az életben. Csak meg kell nézni ezeket a srácokat: csupa tiszta szívű, jóindulatú gyerek, a fehérváriak büszkék rájuk, Zsoltit az utcán megszólítják, gratulálnak – magyarázza Herman István a megszállottak eltökéltségével tekintetében.
– Az idén nyáron megcsináltuk az első edzőtáborunkat a Fehérvári Roma Polgárok Egyesületével közösen, a fővédnökséget elvállalta Teleki László romaügyi államtitkár. A végén aztán, amikor már a kifizetésekre került volna a sor, egyedül maradtam – meséli, hozzátéve, alig több mint kétszázezer forintnyi támogatást kértek. Teleki a dokumentumok szerint a június 11-i fővédnöki felkérő levélre július 7-én igenlő választ adott. A kancellária 28-án közölte Herman Istvánnal, hogy támogatási kérelmét nyilvántartásba vették. Majd augusztus 5-én értesítették: az államtitkár úgy döntött, a július második felében megrendezett tábort nem támogatják. A társrendező, a roma polgárok egyesülete sem teljesítette maradéktalanul a korábban tett anyagi vállalásait, és a város sem segített.
A számlát azonban valakinek állnia kellett, a hátrányos helyzetű családoktól ilyesmit nem lehetett – főleg utólag – elvárni. Herman István amennyit tudott, összekapart, de az étkezés árával a mai napig adós a társszervező a teljes ellátást biztosító étteremnek. Ahogy mondja, az Alba Regia Box Club nyilvánvaló politikai diszkrimináció áldozata, eredményeiket nem veszik figyelembe, s újabban egy frissen alakult, papíron nem is létező bokszklubot támogat a város. Többnyire a dupláját kapják, mint Hermanék, miközben a sikeres Alba Regia filléres gondokkal küzd, a megszűnés határán.
– Rólam mindenki tudja, hogy mi a véleményem az egykori és a mai jogutód elvtársakról, sose titkoltam, a szemükbe is mondtam, nyilvánosan is nemegyszer. Megértem, hogy nem szeretnek, de ebben a kérdésben nem rólam van szó, hanem ezekről a jóravaló gyerekekről. A jövőjükről. Rajtuk állnak bosszút, nem rajtam. Ezt kellene az illetékeseknek felfogniuk… – mondja némi indulattal a hangjában.
Vannak, akik a városházán úgy vélik: a súlyos anyagi helyzetben lévő városnak érthető módon kisebb gondja is nagyobb, mint a bokszklubok támogatása. Kettőt meg aztán már végképp nem bír el a pénztárca. Az érintettek jobban tennék, ha összefognának.
Világosi Gábor, az SZDSZ országgyűlési képviselője és a városi sportbizottság elnöke szerint Herman Istvánnak valóban voltak olyan „húzásai”, amelyek miatt joggal orrolhatnának rá például a szocialisták, de – mint mondta – a politikai ellentétek semmiben nem befolyásolhatják a sportbizottság munkáját, a támogatások odaítélését. Büszke rá, hogy ezeket a szempontokat teljes mértékben sikerült száműzni – fogalmazott az elnök. Elmondta azt is: a városban nemcsak az ökölvívás terén, de más sportágaknál is vannak párhuzamosságok, s bár a testület döntései során különös gondot fordít a kiegyensúlyozottságra, előfordulhat, hogy egyik évben valaki valamennyivel többet vagy éppen kevesebbet kap, mindig akadnak kifogások, és ez emberileg érthető is. De politikai vagy bármilyen más szempontú tudatos diszkriminációról szó sincs – hangsúlyozta. Mint mondta, elismerik Herman munkáját, ő például személyesen járt közben Teleki László romaügyi államtitkárnál a roma fiataloknak rendezett edzőtábor ügyében, és sajnálattal értesült róla, hogy végül nem kaptak támogatást, a kezdeményezés megérdemelte volna – vélekedett a képviselő. Ő egyébként úgy tapasztalja: a „konkurens” bokszklubban is színvonalas munka folyik, a város pedig egyaránt büszke minden sikeres sportolójára, bármelyik csapat tagja legyen is…
Herman István egész napját az edzőteremben tölti a gyerekekkel immár több mint egy éve, s mint mondja, őt nem olyan fából faragták, hogy meghátráljon. Mostanában a villanyszámla előteremtésével küzd…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.