Czeizel Endre újra a vádlottak padján

A minősített emberkereskedelem és más bűncselekmények miatt elítélt orvos-genetikus, Czeizel Endre és nyolc társa másodfokú büntetőpere kezdődik holnap a Fővárosi Ítélőtáblán. A jogerős döntést várhatóan három tárgyalási nap alatt hozza meg a táblabíróság.

2003. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyrendbeli, bűnsegédként, az elkövető nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett emberkereskedelem miatt elmarasztalta Czeizel Endrét tavaly júliusban a Fővárosi Bíróság. Nem jogerősen másfél év börtönt kapott két év próbaidőre felfüggesztve az orvos-genetikus. Három hasonló vád alól viszont felmentették. Az orvos titkárára, Merhala Zoltánra – aki a köldökzsinórvér vitatott külföldre juttatását végző Sejtbank Kft. vezetője – ötrendbeli hasonló bűncselekmény miatt egy év tíz hónapos, három évre felfüggesztett börtönt szabott ki a bíróság. Egy vád alól őt is felmentették. Az ügy amerikai érintettje, Gáti Mariann édesanyja, Rózsa Béláné kapta a legsúlyosabb büntetést: tizenhárom rendbeli minősített emberkereskedelem miatt két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Körmendy-Ékes Juditra, az Országos Rádió és Televízió Testület korábbi elnökére, valamint három olyan szülőre, aki gyermekét pénzért örökbe adta, szintén felfüggesztett szabadságvesztést róttak ki.
Az elsőfokú ítélet szerint Czeizel Endre, Merhala Zoltán, valamint Rózsa Béláné 1994–96-ban, ügyvédek segítségével és a hatóságok megkerülésével a születendő gyermekeket pénzért örökbe adták az Egyesült Államokban, ahol Gáti Mariann szervezte az ügyleteket.
A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletének indokolásában kifejtette: Czeizel az eljárásban több, egymásnak ellentmondó vallomást tett, de a tanúk elmondása és a többi bizonyíték alapján a bíróság megállapította, hogy Czeizel valamennyi hozzá forduló terhes anyát tájékoztatta az örökbeadásért kapható anyagi juttatásról. A bíróság kiemelte: az örökbe adott gyermekekről a magyar gyámhivatal nem tudott, s a törvények az örökbefogadással öszszefüggő haszonszerzést is tiltották. Az is kiderült, hogy a vádbeli esetekben a gyermekekért az édesanyák egy- és nyolcezer dollár közti összegeket kaptak, de Gáti Mariann a közreműködésért küldött pénzt Czeizel Endrének, illetve Merhala Zoltánnak is. Az eljárás adatai szerint az anyákat hirdetés útján toborozta Rózsa Béláné, ő gondoskodott a kiutazásról. Első fokon az ügyész súlyosbításért, a védelem felmentésért fellebbezett.
Úgy tűnt, fordulatot hozhat az ügyben egy év eleji Reuters-hír, amely szerint Gáti Mariannt és férjét Kaliforniában azzal vádolták meg, hogy magyar béranyákat toboroztak egy gyermekkereskedő hálózatnak. Később vádalku fejében beismerték: „bébigyárat” működtettek, s húsz illegális örökbefogadást hoztak tető alá. A magyar hatóságokhoz ez az új adat azonban hivatalosan nem jutott el, ezért nem befolyásolja a másodfokú döntést – értesült lapunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.