Pénzbüntetést is kértek Czeizel Endrének

Többrendbeli emberkereskedelemmel foglalkozó szervezet tagjaként, bűnsegédként elkövetett családi állás megváltoztatása miatt kérte a fellebbviteli főügyészség Czeizel Endre orvos genetikus és két társa bűnösségének kimondását. A tegnap kezdődött másodfokú perben pénzbüntetés kiszabását is indítványozta a vádhatóság.

2003. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Czeizel Endre nevével béranyaperként elhíresült büntetőeljárásban tavaly a Fővárosi Bíróság első fokon másfél éves, két évre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki az orvos genetikusra. Titkárára, Merhala Zoltánra egy év, tíz hónap, három évre felfüggesztett, míg az Egyesült Államokban élő Gáti Mariann édesanyjára, Rózsa Bélánéra kétéves, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki a bíróság. Körmendy-Ékes Judit, az Országos Rádió- és Televízió Testület korábbi vezetőjét és több, gyermekét pénzért örökbe adó szülőt szintén felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek.
A fellebbviteli főügyészség képviselője a tegnapi tárgyaláson a bűncselekmények minősítésének megváltoztatását kérte a táblabíróságtól, mert álláspontja szerint az elkövetés idején még nem létezett az elkövető nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett emberkereskedelem, amelyben Czeizelt és két társát első fokon bűnösnek mondták ki. Ezért az ügyész indítványozta, hogy Czeizelt, Merhalát és Rózsa Bélánét többrendbeli emberkereskedelemmel foglalkozó szervezet tagjaként, bűnsegédként elkövetett családi állás megváltoztatása miatt ítéljék el. Pénzmellékbüntetés kiszabására is indítványt tett a vádhatóság, mert a vádlottak a bűncselekmények elkövetése révén anyagi haszonhoz jutottak.
Az ügyész perbeszédében kifejtette: a jogszabályok 1994–96-ban a gyámhatóság engedélyéhez kötötték a külföldi örökbeadást, később ez még szigorodott. Az USA-ba kivitt kismamákról azonban a hivatal nem tudott. A szabályok a pénz elfogadását is tiltották. Bebizonyosodott, hogy több ezer dollárt kapott Gáti Marianntól Czeizel Endre és Merhala Zoltán is, akik a külföldi örökbeadásokban közreműködtek, csakúgy mint Rózsa Béláné. Körmendy-Ékes Judit ügyvédként egy magyarországi, de szintén pénz ellenében lebonyolított örökbeadásnál segédkezett. Czeizelnek pedig épp akkor küldött Gáti ötezer dollárt, amikor a vádban is említett két örökbeadást intézték. A főügyészség képviselője hozzátette: az amerikai magyar és az orvos között sokkal szorosabb volt a kapcsolat, mint ahogy az az ítéletből kitűnik.
A bizonyítékok szerint nyíltan folyt az egyezkedés az örökbeadásért kapható összegekről. Több szülő a bíróságon elmondta: olyan címekre jelentették be őket, ahol sosem jártak, nemegyszer úgy csempészték ki őket az országból, hogy terhességüket ne vegyék észre. Három anya elmondta azt is: azért vállalkoztak újabb terhességre, mert az első gyermeket „olyan jól sikerült eladni” – ismertette a bizonyítékokat ügyész.
Czeizel Endre tegnap módosította a vagyonáról – korábban az FB előtt tett – nyilatkozatát: félmilliós havi fizetése helyett 2000 óta 91 ezer forintos nyugdíjban részesül, 120 négyzetméteres lakásából pedig egy 65 négyzetméteresbe költözött. Ügyvédje védence felmentését indítványozta. A másodfokú büntetőper csütörtökön folytatódik, határozathozatalra feltehetően a jövő héten kerülhet sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.