Tojásdobálós népszavazások

Továbbra is botrányok előzik meg azokat a népszavazásokat, amelyeket a 99 település 1,5 millió tonna szemetének tárolására képes Északkelet-Pest Megyei Regionális Hulladéklerakó befogadásáról tartanak. Holnap Hévízgyörkön voksolnak a polgárok, ahol viszont megkérdőjelezték a helyi képviselő-testület döntésének jogszerűségét a népszavazás kiírásáról.

2003. 12. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Galga menti Hévízgyörkön sem kezdődött teljesen gondtalanul az Északkelet-Pest Megyei Regionális Hulladéklerakóról szóló népszavazás előkészítése, mivel Hajdú Ágnes önkormányzati képviselő a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalhoz fordult a település képviselő-testületi döntésének megsemmisítése érdekében. Novemberben ugyanis hivatalosan egy fórumra hívták össze a helyieket, ahol az Európai Unió által támogatott, hulladékgazdálkodásról szóló ISPA-beruházás szakmai befektetője, az osztrák ASA cég taglalta a hulladéklerakó előnyeit a megjelent képviselőknek és a lakosságnak. Tóth Tibor polgármester ezek után rendkívüli testületi ülést rendelt el, amelyen a település tíz képviselője közül heten voltak jelen, akik támogatták, hogy népszavazást írjanak ki a szemétlerakóról. Hajdú Ágnes helyi képviselő lapunknak nem kívánt nyilatkozni, de annyit megtudtunk tőle, hogy a beadványa szerint a polgármester egy fórumra hívta meg a képviselőket, így a rögtönzött testületi ülés döntése szerinte érvénytelen.
Petrik János, a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője azonban úgy tartja, hogy szabályos ülést tartottak Hévízgyörkön, hiszen a helyi önkormányzat szervezési és működési szabályzata szerint akár telefonon is össze lehet hívni rendkívüli esetben a képviselőket.
Tóth Tamás az ülésről csak anynyit közölt: megvárják a közigazgatási hivatal döntését, de álláspontjuk szerint minden szabályosan történt, három képviselő magánjellegű programja miatt nem volt jelen. Arra a kérdésünkre azonban a polgármester nem volt hajlandó válaszolni, hogy mindenkit értesítettek-e arról telefonon, hogy a fórum átalakult testületi üléssé.
A közigazgatási hivatal tájékoztatása szerint a képviselői beadványra megfogalmazott válasz feltehetőleg már csak a népszavazás után érkezik meg Hévízgyörkre, így az nem befolyásolja a voksolást.
Mint ismert, vasárnap Versegen tartottak népszavazást a lerakóról, és a polgárok többsége elutasította a hulladékkezelő központ megépítését. Eddig csak Valkón szavaztak a lerakó befogadása mellett, hat helyszínen azonban nem szavazták meg a létesítmény befogadását. Nemmel szavazott a Pest megyei Püspökszilágy, Sződ, Kosd, Kartal, Verseg és a nógrádi Keszeg.
A botrányok ezeknek a településeknek némelyikén sem maradt el. Valkón és Versegen tojásdobálás előzte meg a szavazást. Az előbbi faluban a környezetvédőket, az utóbbiban a beruházást ellenző előző polgármester, Sárospataki György házát szórták meg tojásokkal. Verseg volt vezetőjének még a háziorvosi szerződését is felmondta az önkormányzat, Rácz János polgármester szerint azért, mert „általában elégedetlen volt a falu a háziorvos tevékenységével”.
Valkón Csuja László, a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom alapítója került többször méltánytalan helyzetbe. Közvetlenül a népszavazás előtt Balázs Zoltán helyi képviselő kitépte a környezetvédő kezéből például azt a kamerát, amellyel az aktivista által vélelmezett kampánycsendsértést kívánták lefilmezni. Csuja László és Balázs Zoltán kölcsönösen feljelentették egymást, az ügyben nyomozást folytat a rendőrség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.