A Galga menti Hévízgyörkön sem kezdődött teljesen gondtalanul az Északkelet-Pest Megyei Regionális Hulladéklerakóról szóló népszavazás előkészítése, mivel Hajdú Ágnes önkormányzati képviselő a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalhoz fordult a település képviselő-testületi döntésének megsemmisítése érdekében. Novemberben ugyanis hivatalosan egy fórumra hívták össze a helyieket, ahol az Európai Unió által támogatott, hulladékgazdálkodásról szóló ISPA-beruházás szakmai befektetője, az osztrák ASA cég taglalta a hulladéklerakó előnyeit a megjelent képviselőknek és a lakosságnak. Tóth Tibor polgármester ezek után rendkívüli testületi ülést rendelt el, amelyen a település tíz képviselője közül heten voltak jelen, akik támogatták, hogy népszavazást írjanak ki a szemétlerakóról. Hajdú Ágnes helyi képviselő lapunknak nem kívánt nyilatkozni, de annyit megtudtunk tőle, hogy a beadványa szerint a polgármester egy fórumra hívta meg a képviselőket, így a rögtönzött testületi ülés döntése szerinte érvénytelen.
Petrik János, a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője azonban úgy tartja, hogy szabályos ülést tartottak Hévízgyörkön, hiszen a helyi önkormányzat szervezési és működési szabályzata szerint akár telefonon is össze lehet hívni rendkívüli esetben a képviselőket.
Tóth Tamás az ülésről csak anynyit közölt: megvárják a közigazgatási hivatal döntését, de álláspontjuk szerint minden szabályosan történt, három képviselő magánjellegű programja miatt nem volt jelen. Arra a kérdésünkre azonban a polgármester nem volt hajlandó válaszolni, hogy mindenkit értesítettek-e arról telefonon, hogy a fórum átalakult testületi üléssé.
A közigazgatási hivatal tájékoztatása szerint a képviselői beadványra megfogalmazott válasz feltehetőleg már csak a népszavazás után érkezik meg Hévízgyörkre, így az nem befolyásolja a voksolást.
Mint ismert, vasárnap Versegen tartottak népszavazást a lerakóról, és a polgárok többsége elutasította a hulladékkezelő központ megépítését. Eddig csak Valkón szavaztak a lerakó befogadása mellett, hat helyszínen azonban nem szavazták meg a létesítmény befogadását. Nemmel szavazott a Pest megyei Püspökszilágy, Sződ, Kosd, Kartal, Verseg és a nógrádi Keszeg.
A botrányok ezeknek a településeknek némelyikén sem maradt el. Valkón és Versegen tojásdobálás előzte meg a szavazást. Az előbbi faluban a környezetvédőket, az utóbbiban a beruházást ellenző előző polgármester, Sárospataki György házát szórták meg tojásokkal. Verseg volt vezetőjének még a háziorvosi szerződését is felmondta az önkormányzat, Rácz János polgármester szerint azért, mert „általában elégedetlen volt a falu a háziorvos tevékenységével”.
Valkón Csuja László, a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom alapítója került többször méltánytalan helyzetbe. Közvetlenül a népszavazás előtt Balázs Zoltán helyi képviselő kitépte a környezetvédő kezéből például azt a kamerát, amellyel az aktivista által vélelmezett kampánycsendsértést kívánták lefilmezni. Csuja László és Balázs Zoltán kölcsönösen feljelentették egymást, az ügyben nyomozást folytat a rendőrség.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban