Tűzharcban a magyar konvoj

Gépfegyveres tűzharcba került az Irakban szolgáló magyar szállító kontingens 73 fős alakulatának konvoja szombat reggel a Bagdadtól 250 kilométerre lévő Szamáva városánál – jelentette be a lengyel vezetés alatt álló többnemzetiségű erők szóvivője. A tájékoztatás szerint a miszszióból nem sérült meg senki, de az egyik iraki támadó megsebesülhetett.

2003. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója lapunknak elmondta: a magyarok alakulatára egy töltés mögötti géppuskaállásból nyitott tüzet két iraki szombaton reggel nyolc óra körül a Kuvait és Al-Hillah közötti úton, mintegy 120 kilométerre a kuvaiti határtól, iraki területen. A támadók gépkarabélylyal lőttek a konvoj tagjaira, akik viszonozták a tüzet. A főigazgató közlése szerint a magyar katonák közül senki sem sérült meg, de az egyik iraki támadó a tűzharc közben lebukott a fedezéke mögé, ezért feltételezhető, hogy megsebesítették.
A magyar szállítók 18 járművel indultak el Kuvaitba, ahol 200 kerekes széket, gyógyszereket, kötszereket pakoltak a teherautókra, és átvettek 15 víz- és üzemanyag-szállító tankert.
A támadás a visszafelé vezető úton érte az alakulatot, amely azóta megérkezett al-hillahi szálláshelyére.
A magyar katonákat nem hívják vissza Irakból, mert a szaktárca szerint nincsenek háborús körülmények a térségben.
*
Matyuc Péter elmondta, az iraki magyar kontingens konvoja a megtámadása után folytatta útját Al-Hillah felé, ahol megvizsgálták a veszteségeket. Kiderült, a technikai eszközökben, valamint a szállítmányban nem keletkezett kár, csak az egyik jármű ablaka tört be.
Ismert, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a magyar misszió búcsúztatásakor úgy fogalmazott: nem hősöket akarunk küldeni Irakba, ezért ha háborús körülmények alakulnak ki, akkor szükség esetén kivonják a térségből a magyar békefenntartókat. A magyar katonák visszahívását több szervezet és párt követelte a közelmúltban.
Matyuc Péter erről szólva kijelentette: jelenleg nincsenek háborús körülmények Irakban, hiszen reguláris hadsereg nem tör hatalomra, és nem döntötték meg az ideiglenes polgári közigazgatást. Az elszigetelt terrorakciókra számítani lehetett, emiatt nem hívják haza a magyar kontingenst – tette hozzá.
Mint arról beszámoltunk, a hét végi esetig négy támadás érte a magyar szállítók konvojait. Háromszor kövekkel dobálták meg a katonákat, egyszer szintén gépkarabélylyal tüzeltek a szállítókra.
Eközben kiderült, hogy kártérítési pert indít az iraki konfliktus első magyar áldozata, Varga-Balázs Péter győri egyetemista családjának ügyvédje, Bárándy György, mert szerinte az amerikaiak olyan hibát követtek el az Irakban november közepén szerencsétlenül járt magyar fiatalember esetében, amely megalapozza a kártérítést. Egyelőre még nem tisztázott, hogy ki lesz az alperes – közölte az ügyvéd, aki megjegyezte: „Nem tudok olyan rendelkezésről, hogy amerikai katonákat csak meztelenül, fehér zászlót lengetve lehet megközelíteni.” Ismert, a győri fiatalembert az amerikai hadsereg és az esetet vizsgáló helyszíni bizottság legutóbbi jelentése szerint amerikai katonák lőtték le, mert a fényjelzések ellenére nem állt meg egy bombamentesítés miatt létrehozott alkalmi ellenőrző pontnál. Bárándy György szerint Varga-Balázs Péter ismerte az iraki állapotokat, és tudta, hogy meg kell állnia, ha rakétákat és nyomjelző lövedékeket lőnek fel.
Az ügyvéd ebből azt a következtetést vonta le, hogy a fiatalember nem láthatott jelzéseket. Szerinte ezt alátámasztja a mellette ülő iraki munkatárs vallomása is, aki állítja, hogy figyelt, de semmiféle figyelmeztetést, illetve fényjelet nem látott, ám egyik pillanatról a másikra lőni kezdték őket.
Bárándy úgy véli: ha Varga-Balázs Péter nem állt meg és arab útitársa sem látott figyelmeztetést, akkor nem is volt ilyen. Az ügyvéd azért is megalapozottnak tartja a kártérítési igényt, mert egy nem háborús területen vállalt szolgálatot a győri egyetemista. Bárándy lapunknak elmondta: a kártérítési keresetet a boncolási jegyzőkönyv magyar fordításának és az amerikaiak hivatalos jelentésének megérkezése után nyújtja be a család képviselője. Hozzátette: egyelőre tisztázatlan, hogy ki az alperes, de annak lakhelye szerinti amerikai bíróságon tárgyalhatják majd az ügyet, ezért keresik, ki lehet a család ottani jogi képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.