Csaló bűnszervezet volt a Lánchíd 2000

A Lánchíd 2000 Befektetési Alap Kft. nevű, valójában egy csaló bűnszervezetet fedő cég tulajdonosainak tíz éve húzódó ügyét zárta le tegnap első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A több száz kisbefektetőt csaknem 209 millió forinttal megkárosító vádlottakat többéves börtön- és pénzbüntetésre ítélték.

2004. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét évvel ezelőtt a két közgazdászvégzettségű, első- és másodrendű vádlott, F. Attila és K. Tamás kitalálta, hogy létrehozzák a Lánchíd 2000 Kft.-t, hogy kisbefektetők és magánszemélyek megtakarított pénzét magas kamatok ígéretével begyűjtsék, majd azt saját céljaikra használják fel – hangzott el az ítélethirdetéskor. Egyik ismerősük ajánlotta a moszkvai születésű hatodrendű vádlottat, Szenderovics Vlagyimir I.-t, aki a nevét adta a céghez. Elképzelésük szerint ugyanis ha lebuknak, az orosz hazautazik, s bottal üthetik a nyomát. Szereztek egy magyar állampolgárságú strómant is, hogy a cégnek legyen rendes magyarországi telephelye is.
A befektetéseket kínáló cég 1995 márciusától Budapesten és Egerben bérelt irodát. A több mint négymillió forint értékű reklámkampányukat egy hónappal előtte indították: vidéki napilapokban, hirdetési újságokban és a Magyar Hírlapban adták hírül a 31–39 százalékos kamatozású befektetési lehetőségüket. Három hónap alatt összesen 485 befektető vásárolt a Lánchíd 2000 Kft.-től kincstárjegyeket, és az általuk kitalált Botticelli II. haszonjegyet. 209 millió forint folyt be a kasszájukba, amelynek nyoma veszett.
A vádlottak 1995 májusban felszámolták az irodáikat, elbocsátották 15 alkalmazottjukat, és külföldre szöktek. Volt, akit Dél-Afrikából, akadt, akit a szomszédos Szlovákiából hozott haza az Interpol.
Az első-, másod- és harmadrendű vádlottat nem jogerősen három év börtönre, emellett az első- és másodrendű vádlottat félmillió forintos pénzbüntetésre ítélte a bíróság. A negyed-, ötödrendű vádlottat két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztésre, a negyedrendű vádlottat pedig félmillió forintos pénzbüntetéssel is sújtották. A hatod- és hetedrendű vádlottat két és fél év börtönre ítélték, illetve a hetedrendű vádlottra még 300 ezer forint pénzbüntetést szabtak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.