Hét évvel ezelőtt a két közgazdászvégzettségű, első- és másodrendű vádlott, F. Attila és K. Tamás kitalálta, hogy létrehozzák a Lánchíd 2000 Kft.-t, hogy kisbefektetők és magánszemélyek megtakarított pénzét magas kamatok ígéretével begyűjtsék, majd azt saját céljaikra használják fel – hangzott el az ítélethirdetéskor. Egyik ismerősük ajánlotta a moszkvai születésű hatodrendű vádlottat, Szenderovics Vlagyimir I.-t, aki a nevét adta a céghez. Elképzelésük szerint ugyanis ha lebuknak, az orosz hazautazik, s bottal üthetik a nyomát. Szereztek egy magyar állampolgárságú strómant is, hogy a cégnek legyen rendes magyarországi telephelye is.
A befektetéseket kínáló cég 1995 márciusától Budapesten és Egerben bérelt irodát. A több mint négymillió forint értékű reklámkampányukat egy hónappal előtte indították: vidéki napilapokban, hirdetési újságokban és a Magyar Hírlapban adták hírül a 31–39 százalékos kamatozású befektetési lehetőségüket. Három hónap alatt összesen 485 befektető vásárolt a Lánchíd 2000 Kft.-től kincstárjegyeket, és az általuk kitalált Botticelli II. haszonjegyet. 209 millió forint folyt be a kasszájukba, amelynek nyoma veszett.
A vádlottak 1995 májusban felszámolták az irodáikat, elbocsátották 15 alkalmazottjukat, és külföldre szöktek. Volt, akit Dél-Afrikából, akadt, akit a szomszédos Szlovákiából hozott haza az Interpol.
Az első-, másod- és harmadrendű vádlottat nem jogerősen három év börtönre, emellett az első- és másodrendű vádlottat félmillió forintos pénzbüntetésre ítélte a bíróság. A negyed-, ötödrendű vádlottat két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztésre, a negyedrendű vádlottat pedig félmillió forintos pénzbüntetéssel is sújtották. A hatod- és hetedrendű vádlottat két és fél év börtönre ítélték, illetve a hetedrendű vádlottra még 300 ezer forint pénzbüntetést szabtak ki.
Hogyan manipulálnak a közvélemény-kutatásokkal?