Diploma nélkül

2004. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai összehasonlításban teljesen alaptalannak látszanak azok a Medgyessy-kormány által gyakran hangoztatott érvelések, miszerint Magyarországon túlképzettség állna fenn. Sőt, ezzel szemben hazánk – a sereghajtó Romániától számítva – hátulról az ötödik helyet foglalja el. Az Eurostat felmérése szerint a 25–64 éves korosztály létszámából Magyarországon száz főből 14-nek van felsőfokú képzettsége, szemben az összehasonlításban szereplő 15 EU-tagállam 27 fős átlagával. Szakértők elemezték azt is, hogy mely államban, milyen mértékben használják ki a felsőfokú végzettséggel rendelkező réteget. A fentiek után sajnos nem okoz meglepetést, hogy ilyen megvilágításban az uniós tagságra kandidáló államok közül nem Magyarország, hanem Csehország és Szlovénia áll az élen.
Döbbenetes az a kimutatás is, miszerint a diplomások táborában egyre több a munkanélküli, sőt a pályakezdő állástalanok körében arányuk meghaladja a 30 százalékot. Miközben tehát az egyetemekről és főiskolákról végre nagyobb számban kerülnek ki a friss diplomások, a cégek és az intézmények nem győzik foglalkoztatni a fiatalokat. Az állástalan pályakezdők száma azonban a valóságban lényegesen – akár háromszor-négyszer is – nagyobb annál, mint amit a statisztikák mutatnak. A tapasztalatok szerint a diplomások még az alacsonyabb képzettségűeknél is ritkábban jelentkeznek a munkaügyi szerveknél, pedig utóbbiaknak is csupán nagyjából a fele regisztráltatja magát munkanélküliként. A felsőfokú végzettségűek esetében ráadásul a munkanélküliség különösen rossz ajánlólevél.
Ha ennek a folyamatnak a régiós vetületét nézzük, még elkeserítőbb a kép. Az ország hátrányosabb részein elvándorlási hullám kezdődött. Egy felmérés szerint például minden második miskolci egyetemista máshol képzeli el a jövőjét. Nincs sokkal jobb helyzetben a boráról, idegenforgalmáról, továbbá a minőségi iparáról híres Eger sem. A fiatalok ugyanis folyamatosan költöznek a hevesi megyeszékhelyről Budapestre vagy a Dunántúlra, miközben 90 százalékuk lokálpatriótának vallja magát, vagyis ott szeretne élni. S még nem is szóltunk azokról a helyekről, ahol nincs jelentős közigazgatási bázis, felsőoktatási központ vagy ipari park.
Helyes döntés volt az Orbán-kormány részéről, hogy a tudásalapú társadalom alapjait lerakta: bővülhetett a felsőoktatásai intézményekben tanulók létszáma, s a Széchenyi-terv segítségével jutott plusztámogatás az innovációra, kutatás-fejlesztésre. Ezzel párhuzamosan nőtt a minőségi, azaz diplomához kötött állások száma. Ám a Medgyessy-kormány által meghirdetett programok (Okos Magyarország) finoman szólva nem igazán váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, s akkor még nem is emlegetjük a szomorú rekordokat. A kormányfő egyik kijelentése pedig, miszerint a diplomás- munkanélküliség nem a jelenlegi, hanem az Orbán-kormány hibája, arra utal, hogy a hatalom igyekszik megkerülni a kérdést.
Az alapprobléma tehát az, ami a szóban forgó Eurostat-vizsgálatban szerepel: még több diplomásra lenne szükség, s még több kvalifikált szakembert alkalmazó vállalatra, intézményre. Magyarország ugyanis lemaradását csak munkával, megszerzett tudással hozhatja be. Hiszen az EU-ban a tudásalapú társadalom kiépítésének számunkra nincs alternatívája, mert nem rendelkezünk jelentős energiakapacitással, turisztikai kínálattal, nyersanyaggal vagy éppenséggel fejlett pénzügyi kultúrával. Nem értjük, hogy a Medgyessy-kormány miért nem látja azt be, ami józan paraszti ésszel is felfogható. A kétségbeejtő helyzet megértése sajnos pofonegyszerű. Még diploma sem kell hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.