Elutasított ellenzék

Kevés az esély a megegyezésre a haderő átalakításáról szóló határozati javaslat négypárti egyeztetésein, mert az előzetes szakértői tárgyalásokon az ellenzék lényegi javaslatait nem építették be az előterjesztés tervezetébe – értesült lapunk. A szocialisták az átalakítás első ütemének befejezését 2006 végére tervezik, s ezzel kényszerintézkedéseket hagyományozhatnak a következő kormányzatra.

2004. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly vita alakult ki alapvető kérdésekben a kormány és az ellenzék katonai szakértői között a haderő átalakításáról szóló négypárti egyeztetés előkészítő tárgyalásain, ami azt is jelentheti, hogy a pártok kompromisszumkészsége ellenére sem lesz megegyezés a reformtervezetről szóló határozati javaslat elfogadásáról. Információink szerint az ellenzéki szakemberek többek között azt javasolták, az előterjesztésben az egyik fő feladatként fogalmazzák meg, hogy a magyar hadsereg önállóan is legyen képes a reális visszatartó erő megjelenítésére, amelyhez szükségesnek tartják például a pécsi tüzérdandár megtartását. A Honvédelmi Minisztérium (HM) azonban ezt csak úgy hajlandó beépíteni a javaslatba, hogy kiemelné a NATO-együttműködés szükségességét az ország védelméhez. A szaktárca szakemberei kezdetben hajlottak arra, hogy 2006 és 2010 között létrehozzanak egy nemzetőrséghez hasonló szervezetet, de végül ez – egy korábbi országgyűlési határozatra hivatkozva – nem került bele a szakértői javaslattervezetbe. Az ellenzék szorgalmazta a katonai tanintézeti rendszer korszerűsítését, de egyelőre ezt sem támogatta a kormányoldal, ami azt jelentheti, hogy olyan intézmények szűnhetnek meg, mint a győri katonai középiskola.
A fideszes szakértőknek csak néhány kérdésben sikerült eredményt elérni, például abban, hogy a békeidőszakban 30-35 ezerről legfeljebb 40 ezer főre emeljék a hadsereg létszámát.
Az átalakítás első ütemének végrehajtását a HM március elsejével kezdené el, és 2006 végén fejezné be. Az ellenzék azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a szerkezeti változtatások minden lépését fejezzék be a választásokig, mert attól tartanak, hogy a HM a következő kormányzatra hagyná az indokolatlan laktanyabezárások miatt visszafordíthatatlan elbocsátásokat.
Az első négypárti egyeztetést jövő hét kedden tartják, de értesüléseink szerint a tárgyalást nem Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, hanem Iváncsik Imre politikai államtitkár vezeti majd. Egyes szakértők szerint ez arra utal, hogy maga a miniszter sem bízik a megegyezésben az ellenzékkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.