Nógrádi Zsolt 2000 nyarán a parlament olajbizottsága, valamint az RTL Klub nézői előtt azt állította Pintér Sándor akkori belügyminiszterről, korábbi országos rendőrfőkapitányról, Lezsák Sándor országgyűlési képviselőről, Boross Péter volt miniszterelnökről és fiáról, valamint Szabó Iván egykori pénzügyminiszterről, hogy a 90-es évek első felében kapcsolatban álltak a magyarországi olajmaffiával, s korrupcióba keveredtek. Az ügyészségi nyomozók az olajtanú nyilatkozatai alapján büntetőeljárást indítottak, ám azt még abban az évben megszüntették, s megállapították: Pintér Sándor, Lezsák Sándor, Szabó Iván, Boross Péter és fia nem követett el bűncselekményt.
Ötrendbeli minősített, büntetőeljárást eredményező hamis váddal és kétrendbeli nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazással viszont megvádolták Nógrádi Zsoltot.
Az olajtanú összesen 147 nevet említett három és fél évvel ezelőtti nyilatkozataiban, és azok alapján több, eredményes büntetőeljárás is indult. A Fővárosi Bíróság tegnapi ítéletében meg is jegyezte: a vádlotti nyilatkozatok egy részében felvetődhetett a bűnüldöző hatóságokkal való együttműködés szándéka.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2002 nyarán négyrendbeli hamis vád, illetve kétrendbeli, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt ítélte másfél év, két év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre Nógrádit. Ezt hagyta helyben tegnap a Fővárosi Bíróság.
A másodfokú bíróság a vádlott szavahihetőségéről az ítélet indoklásában kifejtette: a bizonyításkor nem találtak olyan objektív adatot, amely legalább felvetette volna azt, hogy Nógrádi Zsolt állításai megfelelnek a valóságnak. A vádlott folyamatosan változtatta előadását, így az nem tekinthető segítő szándékúnak. A bíróság egyetértett az elsőfokú hatóság döntésével, amely szerint az olajtanú Szabó Ivánt illető kijelentéseivel összefüggésben azért hozott felmentő rendelkezést, mert a vádlott nem állította a volt pénzügyminiszterről, hogy bűncselekményt követett el. Nem fogadta el a bíróság azt az ügyészségi érvelést sem, hogy a súlyosabban büntetendő – letöltendő börtönbüntetéssel fenyegetett – hamis vádban bűnös Nógrádi. Az FB szerint az olajtanú nyilatkozatai alapján indult ügyészi eljárásban konkrét személyek ellen nem nyomoztak. Az viszont kétségtelenül mérgezi a társadalmat, ha hamisan megvádolják ismert tagjait – fűzte hozzá a bírói tanács elnöke.
Hogyan manipulálnak a közvélemény-kutatásokkal?