Indul a harc az elnöki székért

Ma gyakorlatilag is kezdetét veszi az amerikai elnökválasztás közel egyéves folyamata. Iowa állam regisztrált demokratái egy négylépcsős helyi eljárás első lépését teszik meg, amelynek végső célja, hogy küldötteket menesszenek a júliusi nemzeti demokrata konvencióra Bostonba. Az országos eseményen dől majd el, hogy ki hívhatja ki George Bush republikánus elnököt.

2004. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Zord Gábor László
Az Egyesült Államok középső területén, a tóvidéktől délnyugatra elterülő Iowa állam ad hagyományosan otthont az elnökválasztás első mozzanatának. Hétfő este 1993 helyszínen gyűlnek össze az állam regisztrált demokratái, hogy a márciusban esedékes megyei jelölőgyűlésekre (a helyi jelölési folyamat második lépcsőjébe) 13 490 küldöttet delegáljanak. Az eseményt szervező helyi demokrata párt 530 ezer regisztráltról tud, akik elvben megjelenhetnek, ám várakozásaik szerint csak mintegy húsz százalékuk (110 ezer fő) jön el. A számításokat bonyolítja, hogy az európai szemmel nézve meglehetősen furcsa „testületbe” az utolsó pillanatban is lehet jelentkezni, feltéve, ha az elnökválasztás napjáig (november 2-án) az illető betölti a 18. életévét.
Az úgynevezett „caucus”-ok résztvevőinek hét órakor kell állást foglalniuk, hogy melyik demokrata jelöltjelöltet támogatják. Ennek megfelelően csoportosulnak, figyelembe véve, hogy delegáltat csak az a csoport küldhet a megyei jelölőgyűlésekre, amelyik a jelenlevőknek legalább 15 százalékát tömöríti. A kisebb csoportok tagjai ekkor még csatlakozhatnak a nagyobbakhoz, a lényeg az, hogy minden csoport elérje a megszabott határt. A közvetlen demokrácia egyik iskolapédájaként is emlegetett óriási volumenű delegálás küldöttei március 13-án Iowa 99 megyéjében választanak maguk közül háromezer főt, akik részt vehetnek az állam demokrata konvencióján június 12-én.
Végeredményben az Iowa által a nemzeti demokrata konvencióra küldött 45 fő közül 16-ot eredményez a hosszadalmas eljárás. Egy másik vonalon, az állam öt kongresszusi választókörzetében is küldötteket jelölnek, innen 29-en utazhatnak Bostonba, ahol végül a demokraták eldöntik, hogy ki hívja ki a hivatalban lévő republikánus elnököt.
A processzust bonyolultsága és kiegyensúlyozatlansága miatt régóta bírálják, ám komoly módosítási javaslat nincs az asztalon, mindenesetre ezek már úgysem befolyásolhatnák a 2004-es választásokat. A tapasztalatok szerint az iowai eseményekből csak óvatosan lehet következtetni az esélyekre, amelyeket inkább a más rendszerben lebonyolítandó New Hampshire-i előválasztások befolyásolhatnak majd január 27-én.
Megfigyelők szerint Iowában idén mégis eldőlhet néhány kérdés. A versenyben levő hat jelölt közül ketten, Wesley Clark extábornok és Joseph Lieberman korábbi alelnökjelölt úgy döntött, hogy nem vesz részt. Csak négyen – a vezető Howard Dean, John Kerry, John Edwards és Dick Gephardt – mérettetik meg magukat. Ez utóbbi, a szomszédos Missouriból származó képviselő, egyfajta demokrata törvényhozási ikon már jelezte: itt nyernie kell, hogy egyáltalán legyen esélye nemzeti szinten. Nem kizárt, hogy a kongresszusban oly sokat fáradozó Gephardt, aki 1988-as kampánya során nyert Iowában, kudarca esetén már itt bedobja a törülközőt, és beáll valamelyik versenytársa mögé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.