Keleti nem tud NATO-bírálatról

Simicskó István (Fidesz) szerint az ellenzék bírálatát támasztja alá, hogy a NATO kifogásokat fogalmazott meg a magyar haderő átalakítási tervével kapcsolatban. Keleti György (MSZP) nem tud a szövetségesek bírálatáról, de szerinte is prioritást kell adni bizonyos fejlesztéseknek, például a NATO-erők állomásoztatásához szükséges Befogadó Nemzeti Támogatás kiterjesztésének.

2004. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy tavalyi egyeztető tárgyaláson több kifogás is elhangzott a NATO részéről a magyar hadsereg átalakításáról. A szövetség szorgalmazta, hogy a Honvédelmi Minisztérium áldozzon forrásokat a Gripenek bevetéséhez szükséges tanker- és szállítógépekre, illetve a felajánlott lövészdandár fejlesztésére is.
Simicskó István (Fidesz) szerint a katonai szövetség bírálata is igazolja azokat a kifogásokat, amelyeket az ellenzék állandóan hangoztatott. Várható volt, hogy előbb vagy utóbb kibújik a szög a zsákból, és kiderül, a Honvédelmi Minisztériumban kapkodó látszatintézkedések történtek a haderő-átalakítással kapcsolatosan, illetve főképp kommunikációval és PR-munkával próbálták elhitetni, hogy komoly reformintézkedések indultak el – jelentette ki lapunknak a képviselő, aki felhívta a figyelmet arra, hogy parlamenti felszólalásában is jelezte, a Gripenek utántölthető képességének kialakítása tankergépek beszerzésének költségeit vonhatja maga után, és beigazolódni látszanak az ellenzék könnyű lövészdandárral, légi szállító- és állomásoztató-képességgel kapcsolatos aggályai is.
Keleti György (MSZP) szerint is elsőbbséget kell élveznie a Nemzeti Befogadó Támogatás fejlesztésének, hiszen a magyar hadseregnek minél előbb képesnek kell lennie a NATO-csapatok fogadására. A képviselő azonban nem tud NATO-bírálatról, hiszen szerinte a szövetség felajánlásokat vár, és nem elvárásokat fogalmaz meg. A katonai szövetségen belül a nemzetek döntenek a saját technikai fejlesztéseikről, és a NATO csak szorgalmaz bizonyos lépéseket, mint ahogyan a korszerű légi szállítóképesség kialakítását – fogalmazott a politikus.
***
Magyar tanú Hága előtt.
A jugoszláv hadsereg és a Horvátországban, illetve Boszniában tevékenykedő szerb hadseregek háborús együttműködéséről tanúskodott tegnap Szlobodan Milosevics egykori jugoszláv államfő hágai perében Végh Ferenc, a Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke, akit katonai szakértőként hallgatott meg a hágai Nemzetközi Törvényszék. Végh 1996 és 1999 között volt a magyar hadsereg vezérkari főnöke, ezután törökországi nagykövetté nevezték ki, ahol 2001 áprilisában súlyos autóbalesetet szenvedett. – Rozoga a hágai vád, és külföldi támpontokra van szükség ahhoz, hogy bebizonyítsák Milosevics irányító szerepét a délszláv háborúban végrehajtott tisztogatásokban – nyilatkozta lapunknak Gorka Sebestyén stratégiai elemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.