Még Fodor Lajos volt vezérkari főnök intézkedésével adták át az ÁPV Rt.-nek 2000-ben a feleslegessé vált honvédségi anyagokat őrző inkurrenciaraktárakat, mert a költségvetési törvény egyes anyagok eladása után bevételi kötelezettséget írt elő a Honvédelmi Minisztériumnak (HM), de ezt a szaktárca beszerzési hivatala nem tudta teljesíteni. A raktárak vagyonkezelését és bizományosi jogát pályázaton elnyerte a Honvédelmi Minisztérium százszázalékos tulajdonában lévő HM Elektronikai Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. (HM EI Rt.), de a létesítményekben végzett alaptevékenységekhez, a tároláshoz és az esetleges értékesítéshez egyelőre nem kaptak telepengedélyt.
Ezt a helyi jegyző adhatja meg, miután megkérték a szakhatóságok hozzájárulását. Értesüléseink szerint az elfekvő anyagok között van több százezer darab harckocsi elleni akna és több tízezer tonna lőszer is, amelyek tárolásához fontos lenne a polgári élet tűzvédelmi, villámvédelmi, és érintésvédelmi szabályainak betartása és ezek felülvizsgálata is.
*
A feleslegessé vált tüzérségi anyagok egy részének szavatossági ideje lejárt, így különleges ellenőrzést igényelnének a környezetvédelmi, a vízügyi hatóság és az ÁNTSZ részéről.
Az ÁPV Rt. közlése szerint a honvédelmi tárcától egy lőszerraktárat vettek át használatra, amelyben a Magyar Honvédségtől átvett lőszereket és műszaki robbanóanyagokat tárolják. Az anyagokat a honvédelmi miniszter által honvédelmi célra feleslegesnek minősített és az ÁPV Rt. részére átadott haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezelésére és belföldi értékesítésére vonatkozó eljárási szabályokról szóló 2001-es kormányrendeletben előírt módon a nemzetbiztonsági és a szakmai követelményeknek, és utasításoknak megfelelően tárolják.
Külön telepengedélyt viszont még nem kaptak a raktárban végzendő alaptevékenységhez, vagyis a tároláshoz és az értékesítéshez. A vagyonkezelő elismerte, hogy leromlott állapotúak azok az objektumok, amelyeket az ÁPV Rt. a Honvédelmi Minisztériumtól vett át használatra. Ezeknek a létesítményeknek a műszaki paraméterei elmaradnak a polgári élet környezetvédelmi, tűzvédelmi, érintésvédelmi követelményeitől annak ellenére, hogy az elmúlt években jelentős összegeket fordítottak arra, hogy megfeleljenek a szakhatósági követelményeknek, és lehetővé váljon a telepengedélyek megszerzése.
Gondot okoz az is, hogy a HM-nek a mai napig nincs pontos nyilvántartása az elfekvő anyagokról, mert azok száma egyre inkább növekedik a folyamatos átszervezések és leépítések miatt. Egyes anyagokat képesek értékesíteni, például a kézi lőfegyverek egy részét, vagy a komfortjárműveket.
A hulladékká vált haditechnikai eszközöket vagy lőszereket azonban meg kellene semmisíteni, mert az őrzésük veszélyes és milliárdos nagyságrendű veszteséget okoz. A törvényi szabályozások értelmében a HM-nek 2003. december 31-ig nem volt lehetősége a felesleges készletek értékesítésére, ártalmatlanítására vagy megsemmisítésére. Ez az ÁPV Rt., illetve az általa megbízott HM EI Rt. feladata volt, de eddig nem sok pénz jutott erre a forrásaikból.
Jelenleg Marcaliban, Mezőfalván, Izsákon, Karcagon és Nyíregyházán tárolnak az ÁPV Rt.-nek átadott elfekvő anyagokat a ruházati feleslegtől kezdve a gépjárművekig.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó