Marad-e a kiadási plafon az EU büdzséjében?

Napokon belül eldől, hogy az EU-büdzsé nettó befizetői által szorgalmazott szűkös pénzügyi terv valósul-e meg 2007 és 2013 között, vagy marad a mostani kifizetési szint. Jelenleg a nyugati közösség összesített bruttó nemzeti jövedelmének 1,24 százaléka áramlik a brüsszeli kasszába. A „nagyok” azt akarják elérni, hogy a plafon ne haladja meg az egy százalékot. A tíz új belépőre vonatkozóan egyébként mielőbb korrekciós költségvetést kell jóváhagynia Brüsszelnek.

2004. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint az Európai Bizottság kompromisszumot javasol az uniós költségvetés ügyében a rebellis tagállamok számára; az ezzel kapcsolatos ülést január 26-ra hívta össze a brüszszeli testület. Az említett javaslat lényege, hogy az EU-büdzsé végösszege csak a következő tervidőszak végére, azaz 2013-ra érné el a nyugati közösség bruttó nemzeti jövedelmének 1,24 százalékát.
Megírtuk: Franciaország, Hollandia, Németország, Nagy-Britannia, Svédország és Ausztria azt javasolja, hogy 2007 és 2013 között a kifizetés szintje ne haladja meg a tagállamok összesített bruttó nemzeti jövedelmének egy százalékát. A jelenlegi kiadási plafon ezzel szemben 1,24 százalék, az Európai Unió ugyanakkor ennyit még ténylegesen nem is költött a tagállamokra. Tavaly például 0,98 százalékra zuhant vissza a kifizetések összege a bruttó nemzeti jövedelem arányához képest.
A „nagyok” által szorgalmazott nadrágszíjszorításnak alapvetően két oka van. Részint az EU-büdzsé nettó befizetői megunták, hogy ők „termelik” ki a közös költségvetés 80 százalékát, részint a felsorolt országok gazdaságai is recesszív környezetben vannak. Ismert, hogy az EU legnagyobb befizetője Németország, ám a brüsszeli kassza legfőbb kedvezményezettje Spanyolország és Görögország. Németország egymaga állja a kiadások 22 százalékát, míg a franciákra 14,5 százalék jut. Igen tekintélyes Nagy-Britannia teherviselése is: London vállalja át ugyanis a költségek csaknem 12 százalékát. Tény, hogy a pénzcsap elzárásával fenyegető országok nehézségekkel küzdenek, így talán érhető: nem könnyű több pénzt kipréselni belőlük. Németország esetében például az idei évre tervezett bővülés mértéke 1–1,5 százalék, de nem túl fényesek a francia kilátások sem: Párizs 2004-re 1,7 százalékos gyorsulást remél. Nagy-Britanniában pedig a GDP növekedésének üteme 2004-ben várhatóan 2 százalék lesz. A nettó befizetők felvetése azonban jogos vitákat váltott ki, hiszen elképzelésük megvalósulása a közösség előtt álló feladatok, többi között a tíz új tagállam „felfejlesztésének” radikális visszafogását jelentené.
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke ezzel kapcsolatosan többször is kifejtette: az unió jövőjét tekintve kötelességének tartja, hogy megvédje azt a rendelkezésére álló források bármiféle reálértékben való csökkentésétől.
Az EU jövő évi költségvetése a 2003-as végösszeghez képest egyébként mindössze 2 százalékos növekedést tesz ki, így a nyugati közösség eddigi történetének legnagyobb bővítése semmilyen pénzügyi megrázkódtatást nem okoz majd Brüsszelnek. Az uniós kifizetések 2004-es végösszege folyó áron számolva 99 724 milliárd euró lesz, szemben a tavalyi
97 502 milliárddal. A növekedés mértéke tehát alig haladja meg a 2 százalékot. Az említett tervszám természetesen már tartalmazza a tíz csatlakozó országnak juttatható támogatásokat is. A belépőkre vonatkozóan azonban Brüsszelnek még a napokban korrekciós költségvetést kell jóváhagynia.
***
Pénz csak pályázat útján.
Optimista számítások szerint Magyarország 2004-ben hozzávetőleg 120 millió eurós többlettel zárhatja tagságának első – kilenc hónapból álló – esztendejét. Az ismert tervszámok alapján 2004 és 2006 között összesen 3 milliárdnál több euró uniós térségfejlesztési, azaz strukturális és felzárkóztatási támogatásra pályázhat hazánk. Az eddigi pályázati tapasztalatok szerint jó eredmény lesz, ha ennek az összegnek a felét sikerül megkapnunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.