„Medgyessy demokráciából is megbukott”

A kormányfő „arcul csapta” a választókat, és tiszteletlenül viselkedett az Országgyűléssel szemben is, amikor hétfőn távol maradt a parlament rendkívüli üléséről, és így nem válaszolt a gazdaság helyzetére vonatkozó kérdésekre.

Kis Ferenc
2004. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter, Magyarország miniszterelnöke hétfőn még arra sem méltatta az Országgyűlést, hogy a rendkívüli ülésen személyesen megjelenjen. A Fidesz elvárja Medgyessy Pétertől, hogy felelős kormányfőként vegye a bátorságot, és a parlament legközelebbi ülésén tájékoztassa a polgárokat a kialakult gazdasági helyzetről, megnevezve és számon kérve a valódi felelősöket is – tájékoztatott közleményében a Fidesz frakcióelnöksége.
A párt vezetői szerint a választók „arculcsapása” helyett a kormányfő legalább arra vehette volna a bátorságot, hogy a napirend előtti felszólalásokra maga adja meg a választ. – Így azonban, Medgyessy Péter a költségvetés után demokráciából is megbukott. Az ellenzéki párt szerint az emberek elvárják, hogy Magyarország miniszterelnöke ebben a helyzetben, ahelyett, hogy úton-útfélen nemzeti minimumról vagy éppen építkezésről beszél, végre őszintén s minél hamarabb adjon magyarázatot az őket érintő kérdésekre.
Többek között arra várnak választ, hogy „miért nőtt az államadósság az elmúlt esztendőben több mint 1000 milliárd forinttal, milyen további megszorításokat tervez a kormány 2004-ben, érinti-e ez az önkormányzatokat, a tervezett beruházásokat, a családokat, a munkahelyeket, az emberek biztonságát”.
A Fidesz kezdeményezésére hétfőn összeült az Országgyűlés, ám érdemi munkát nem tudott folytatni, mivel a jelenlévő szocialista és szabad demokrata képviselők – utóbbiak két kivétellel – nem szavaztak a napirend megállapításakor, így határozatképtelenség miatt berekesztették a plenáris ülést. Napirend előtt Áder János (Fidesz) és Herényi Károly (MDF) élesen bírálta a kormány gazdaságpolitikáját, a kabinet részéről viszont csupán László Csaba leköszönő pénzügyminiszter szólalt fel, és úgy fogalmazott: nincs válságban a gazdaság, a megszorítások a versenyképesség fokozásáért szükségesek.
A történtekről kikértük Török Gábor és Giró-Szász András politológusok véleményét is.




Török Gábor: Kevés meglepő dolog történt hétfőn a parlamentben. Sem a kormánypártok, sem az ellenzék nem lépett ki a saját szerepéből. Ugyanaz történt, mint 2001. augusztus 13-án, amikor az ellenzékben lévő MSZP–SZDSZ kezdeményezett rendkívüli ülést. A kormány–ellenzék logika sokkal erősebb, mint a parlamentarizmus iránti elkötelezettség. Az ellenzék most is a parlament ellehetetlenítésével vádolja a kormánypártokat, azok szerint pedig az ellenzék pártpolitikai alapon támad. Medgyessy Péter – ahogy anno Orbán Viktor – nem ment el az ülésre, amely a parlamenthez mint intézményhez való hozzáállást minősíti. Pedig nem lett volna haszontalan a kormányfői jelenlét. Egy okos miniszterelnök ilyen esetben olyan beszédet mond, hogy az ellenzék be sem kerül a hírekbe. Nem az a lényeg, hogy kitől indul egy kezdeményezés, hanem hogy mit lehet belőle kihozni. Fodor Gábor és Béki Gabriella SZDSZ-es képviselők (akik az ellenzékkel megszavazták a napirendet) voltak azok, akik nem változtatták meg a véleményüket a kormányváltást követően. Ők bújtak ki egyedül ebből a kormány–ellenzéki logikából, még ha mennyiségileg ez nem is jelentett sokat.

Giró-Szász András: A hétfői rendkívüli ülés nem hasonlítható össze a 2001. augusztusi kezdeményezéssel. Az akkori ellenzék az Orbán-bányák ügyében akart rendkívüli ülésnapot, most pedig a makrogazdasági helyzet mindenképpen szükségessé tette azt. Óriási a különbség. Az előző ciklusban szűk politikai érdek állt a kezdeményezés hátterében, most pedig az a szándék, hogy kiderüljön: valósak-e a tavaly év végén elfogadott költségvetés számai. Azé a költségvetésé, amelytől nagyon sok minden függ. A kormányoldal zsigerileg szembehelyezkedett az ellenzék kezdeményezésével. Valószínűleg nincs is még elképzelésük, koncepciójuk a bejelentett 120 milliárdos kiadáscsökkentés végrehajtásáról. Ez három területet érinthet; az államigazgatást, az egészségügyet, illetve a banklobbit, mint például a lakáshitellel kapcsolatos megszorítások. A két SZDSZ-es politikus átszavazása ismét azt mutatja, hogy a párton belül van egy éles politikai törésvonal. Másrészt az SZDSZ-nek mint pártnak szembe kell mennie bizonyos esetekben az MSZP-vel, de nem annyira, hogy a kormányzást veszélyeztessék. A szabad demokratáknak alternatívákat kell felmutatniuk a szocialistákkal szemben, hiszen onnan tudnak szavazókat átcsábítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.