A jordán állampolgárságú férfi védői több ponton is megtámadták a jogerős ítéletet. Novák Péter ügyvéd lapunknak elmondta: azért kérték az ügy felülvizsgálatát, mert szerintük Abu Mohamed nem merítette ki a terhére rótt bűncselekmények törvényben körülírt feltételeit. Emiatt az ítélet több ponton jogszabályt sértett – fejtette ki az ügyvéd.
A huszonkét különféle esetből az indítvány három, zsarolással összefüggő bűncselekményről állítja: iratellenesen és megalapozatlanul ítélték el miattuk Abu Mohamedet, mert a fenyegetéseknek vélt kijelentések egyike sem haszonszerzésre irányult, amit a tanúk és a sértettek vallomásai is bizonyítanak.
Négy vádpont alapján ítélték el Abu Mohamedet bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett csalásban. A védők vitatják a bűncselekmény minősítését, valamint rámutattak, hogy az egyik esetben a kár megtérült.
A mellékbüntetésként kiszabott, az országból való végleges kiutasítást is megtámadták az ügyvédek. Szerintük méltánytalan és az európai joggyakorlattal ellentétes az, hogy a két kisgyermek eltartásáról gondoskodó és élettársi kapcsolatot fenntartó jordán férfit elszakítják a családjától. Mindezek miatt a védők kérik a Legfelsőbb Bíróságot, hogy döntésük meghozataláig szakítsák félbe Abu Mohamed büntetését.
Ismeretes: tavaly tavasszal jogerősen nyolc év börtönbüntetést kapott Abu Mohamed a Veszprém Megyei Bíróságon, s ezzel egy évvel súlyosbították az első fokon kiszabott szabadságvesztését. Tizenkét vádlott-társa közül még háromnak emelte büntetése idejét a bíróság, többek között Matók Ákos vállalkozónak, aki a székesfehérvári maffiaügy vádlottja is.
A jogerős ítélet szerint Abu Mohamed és testvére régóta barátságban voltak vádlott-társaikkal, s ismeretségüket arra használták fel, hogy a hozzájuk forduló személyek „problémáit” erőszakos úton oldják meg. Pénzköveteléseket hajtottak be, vagyoni vitákat „rendeztek el” fenyegetésekkel, zsarolással, 30 százalékos munkadíj fejében. Az ügyfeleket a székesfehérvári Gösser sörözőben, valamint az egykor rendőrként tevékenykedő, később a Chilkó és Császár Magánnyomozó Iroda ügyvezetőjeként dolgozó Szalay Antal harmadrendű vádlott irodájában fogadták. A volt rendőr az ügyfelei egy részét Mohamedékhez irányította azzal, hogy ők majd rendezik a gondjukat. Abu Mohamed a feladatokat tovább osztotta társainak, így volt, akinek a fenyegetés, volt akinek a verés jutott, testvérére pedig jórészt kisebb munkákat bízott.
Hogyan manipulálnak a közvélemény-kutatásokkal?