Megtámadták Mohamed ítéletét

A jogerősen nyolc év fegyházbüntetésre ítélt, a székesfehérvári alvilág egyik vezetőjeként számon tartott Abu Mohamed védői felülvizsgálati indítványt nyújtottak be a Legfelsőbb Bíróságra (LB). Az ügyvédek kérik a testületet, hogy a döntés meghozataláig szakítsák félbe védencük büntetését. Az LB várhatóan a hónap végén dönt arról, hogy megalapozott-e az ügyvédek érvelése, és kitűzhető-e a tárgyalás.

2004. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jordán állampolgárságú férfi védői több ponton is megtámadták a jogerős ítéletet. Novák Péter ügyvéd lapunknak elmondta: azért kérték az ügy felülvizsgálatát, mert szerintük Abu Mohamed nem merítette ki a terhére rótt bűncselekmények törvényben körülírt feltételeit. Emiatt az ítélet több ponton jogszabályt sértett – fejtette ki az ügyvéd.
A huszonkét különféle esetből az indítvány három, zsarolással összefüggő bűncselekményről állítja: iratellenesen és megalapozatlanul ítélték el miattuk Abu Mohamedet, mert a fenyegetéseknek vélt kijelentések egyike sem haszonszerzésre irányult, amit a tanúk és a sértettek vallomásai is bizonyítanak.
Négy vádpont alapján ítélték el Abu Mohamedet bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett csalásban. A védők vitatják a bűncselekmény minősítését, valamint rámutattak, hogy az egyik esetben a kár megtérült.
A mellékbüntetésként kiszabott, az országból való végleges kiutasítást is megtámadták az ügyvédek. Szerintük méltánytalan és az európai joggyakorlattal ellentétes az, hogy a két kisgyermek eltartásáról gondoskodó és élettársi kapcsolatot fenntartó jordán férfit elszakítják a családjától. Mindezek miatt a védők kérik a Legfelsőbb Bíróságot, hogy döntésük meghozataláig szakítsák félbe Abu Mohamed büntetését.
Ismeretes: tavaly tavasszal jogerősen nyolc év börtönbüntetést kapott Abu Mohamed a Veszprém Megyei Bíróságon, s ezzel egy évvel súlyosbították az első fokon kiszabott szabadságvesztését. Tizenkét vádlott-társa közül még háromnak emelte büntetése idejét a bíróság, többek között Matók Ákos vállalkozónak, aki a székesfehérvári maffiaügy vádlottja is.
A jogerős ítélet szerint Abu Mohamed és testvére régóta barátságban voltak vádlott-társaikkal, s ismeretségüket arra használták fel, hogy a hozzájuk forduló személyek „problémáit” erőszakos úton oldják meg. Pénzköveteléseket hajtottak be, vagyoni vitákat „rendeztek el” fenyegetésekkel, zsarolással, 30 százalékos munkadíj fejében. Az ügyfeleket a székesfehérvári Gösser sörözőben, valamint az egykor rendőrként tevékenykedő, később a Chilkó és Császár Magánnyomozó Iroda ügyvezetőjeként dolgozó Szalay Antal harmadrendű vádlott irodájában fogadták. A volt rendőr az ügyfelei egy részét Mohamedékhez irányította azzal, hogy ők majd rendezik a gondjukat. Abu Mohamed a feladatokat tovább osztotta társainak, így volt, akinek a fenyegetés, volt akinek a verés jutott, testvérére pedig jórészt kisebb munkákat bízott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.