Szorul a hurok

2004. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Izrael normális ország lenne, már rég lemondatták volna a miniszterelnököt – fakadt ki a Saron-botrány kipattanásakor Ofir Pines-Paz, az ellenzéki Munkapárt vezető tisztviselője. Való igaz, a kormányfő korrupciós ügye messze túl van azon a szinten, amelyet hagyományos demokráciában el lehet fogadtatni. Bár Izrael nem sorolható az ilyen országok közé, elképzelhető, hogy Saron ezt a botrányt már nem éli túl.
A lakosság nagy része is rosszallóan csóválja a fejét. A Háárec izraeli napilap által készített felmérés szerint a válaszadók 64 százaléka úgy véli, ha Saron bűncselekményt követett el, távoznia kell. A tőzsdeindex pedig a botrány hatására szerdán a hírre zuhanni kezdett, a legfőbb húzóágazatnak számító technológiai ipar részvényei hatszázalékos veszteséget könyvelhettek el. Bár Saron és csapata mindennapos politikai támadásnak értékelték az Appel-ügyet, úgy tűnik, Izrael népe nem bízik a túlélésben. Gyakorlata persze már van a helyi lakosságnak. A későbbi béketeremtő, Jichak Rabin munkapárti kormánya 1977-ben azért bukott meg, mert felesége, Lea korábbi, teljesen legálisan nyitott amerikai bankszámláját nem szüntette meg, így megsértette az akkori izraeli törvényeket.
A kérdés persze most az, valóban törvényt sértett-e a miniszterelnök. David Appel építési vállalkozó több százezer dollárt ajánlott az akkori külügyminiszter Saronnak, hogy segítsen egy görögországi üdülősziget felépítésének bürokratikus hátterét elintézni. Később a vállalkozó a miniszterelnökké avanzsált politikust arra kérte, segítsen egy újabb, ezúttal izraeli építkezésben, cserébe latba veti tekintélyét Saron érdekében két belső Likud-választás során. Ráadásul a kormányfő Sycamore Ranch nevű birtoka mintegy 700 ezer dollárt kapott Appeltől. Ennek az óriási farmnak Gilad Saron, a kormányfő fia az igazgatója, aki a görög sziget munkafolyamatában is részt vett tanácsadóként.
A kép tiszta. A közel-keleti ország jogrendszerében Appel mindenképp bűnös kenőpénzek felajánlása miatt, Saron azonban nem feltétlenül. A vád képviselőinek most azt kell bizonyítaniuk, hogy Saron „megkenése” korrupciónak minősül-e, vagyis a miniszterelnök tudott-e Appel szándékairól. Ha ezt sikerül megerősíteni, Saron lemondhat posztjáról, ám ha nem, az évek óta sikertelenül támadott politikus ismét kipipálhat egy vádat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.